Te wapen!! Harry Sacksioni Het is naar aanleiding van de laatste Veluwse Post van „Vlokkie", dat ik, zij het wat moeizaam, in de pen klim. Zijn Oudejaarsavond-overpeinzingen brachten mij op mijn beurt weer tot overpeinzing. Zijn ondertoon van teleurstel ling, over het gemis aan clubgeest in onze vereniging is waarachtig en wordt helaas onderstreept door hetzelfde Ajax-nieuws, waarin hij dit terecht opmerkt. De goede clubgeest in een vereniging moet immers zijn weerspiegeling vinden in een bloeiend cluborgaan en om gekeerd moet een bloeiend cluborgaan zijn invloed doen uitoefenen op de clubgeest. Als we het laatste clubblad eens bekijken, dan moeten we daaruit concluderen, volgens bovenstaand recept, dat het treurig is gesteld met onze clubgeest. Het is pijnlijk dit te moeten erkennen. Natuurlijk, de laatste maanden werd er door de slechte weersomstandigheden zeer weinig gevoetbald. Er was geen jeugdvoetbal, geen amateurvoetbal Maar is dat niet juist een reden temeer, om met een goed clubblad uit te komen tot instandhouding en bevordering van de club geest? Vlokkie poneert in zijn artikel echter een stelling, waar mee ik het, althans met de uitkomst van deze overigens juiste opsomming, niet eens ben. Dit betreft kort samen gevat: 't zakelijk element in onze voetbalsport. Geen semi- profclub, die daaraan ontkomt. Zakelijkheid betekent: hard heid. Zakelijkheid is: verstand boven gevoelens. Dat kwetst einde clubgeest. Als voorbeeld haalt „Vlokkie" de afgestemde contributie verhoging aan. Hierover wil ik nog even dit zeggen: ook dit punt op de agenda had een „walk-over" kunnen zijn, als het bestuur van te voren het hoe en waarom haid uit eengezet in het clubblad. Dit had niets met hardheid, maar enkel met diplomatie te maken. Om op uw stelling terug te komen; waarom einde club geest? Ajax heeft, ook wat betreft, zijn clubgeest, in de Ne derlandse voetbalwereld altijd een unieke positie ingeno men. We behoeven alleen maar ons Jubileumboek hierop na te slaan. Ik zie niet in, waarom hieraan nu een einde zou moeten komen. Wat geldt voor vele semi-profclubs, behoeft nog niet voor Ajax te gelden. De zakelijkheid hoeft onze clubgeest niet aan te tasten. Natuurlijk, het is veel moeilijker geworden het onderling contact te bewaren. Het eerste en tweede elftal zijn vrijwel een club op zich zelf, trainen drie tot viermaal per week en hebben verder weinig contact met de overige leden. Zelfs op het Jaarfeest kunnen zij niet komen, omdat zij de volgende dag moeten voetballen. Het derde traint samen met Juniores A I. Het Vierde, Vijfde en Zesde behoren ook samen te trainen, maar mogen slechts éénmaal in de week (dinsdag tussen 8 en 9 uur) hun gezicht laten zien, anders maken ze een goe de kans weggestuurd te worden. U ziet, hoe moelijk het zelfs voor iemand uit bijv. het Vijfde is, om met één van onze topspelers een woord te wisselen. Of het moeten zware rokers zijn. In ieder geval ben ik blij aan de hand van uw stukje, wat te mogen doorpeinzen. Ik geloof nl., dat de fout bij ons zelf ligt. We moeten schrijftalenten in onze vereniging gaan zoeken, die de ruimte kunnen gaan vullen, welke ons ge laten wordt door clubblad-keien als bijv. Jan Schoevaart (Tric-trac), voor mij nog altijd de verpersoonlijking van de Ajax-clubgeest, Dolf Desmit (Adé), Smit (Vlinder), e.a. Wij moeten deze talenten niet alleen gaan zoéken, wij moeten ze bovenal aanmoedigen en ik weet dat zij hierbij alle steun en hulp zullen krijgen van onze redactie, die ten slotte ook niet maand-in-maand-uit een clubblad kan vol schrijven. Ik denk hier bijv. aan Jan de Wit, zijn stijlvolle verslagen over „het Zevende" werden door mij en (naar ik weet) vele anderen, met groot genoegen gelezen. Nu helaas „het Ze vende" ter ziele is en zijn tijd niet meer geheel in beslag wordt genomen door de training, had ik hem graag een belangrijk medewerker aan het clubblad zien worden. Wat dacht je van een „tactisch hoekje", Jan, of een „kookrubriek". Maar, serieus, mensen nóg is het niet te laat, nóg kunnen we ons hiervoor inzetten. Te wapen!! Aanvoerders van de elftallen, draag bij toerbeurt een speler op een kort verslag in te sturen en zie erop toe, óf doe het zelf. Ajacieden, neemt de pen ter hand en laat merken dat onze vereniging en onze clubgeest u ter harte gaan. Wij kunnen niet allemaal voorzitter zijn, maar bedenk, dat onze voorzitter ook slechts in het clubblad is begonnen met onzin nog wel. CANARD Naschrift. Nog even moet mij de vraag van het hart, waarom onze redactie niet af en toe een stuk overneemt uit ons Jubileumboek. Zeker 75 van onze huidige senio res en zeker geen der juniores bezitten dit boek. Ik ver maak me nog dikwijls kostelijk met bijv. de reisverhalen van Jan Schoevaart over o.a. de wedstrijd in Brussel tegen Socheaux, tijdens de Wereldtentoonstelling in 1935. Een wedstrijd, waarin Blom vliet, Keizer, Gischler, e.a. een zeer belangrijke rol speelden. Wie van onze jongeren kent eigen lijk de heldendaden van deze huidige Ajax-officials? ONS COMMENTAAR Wij (de redactie) zijn dankbaar voor de krachtige op roep van Canard om meer medewerking aan het clubblad, vooral wat de prestaties van de lagere Seniores-teams be treft, terwijl verder alle artikeltjes over de sport welkom zijn. U leest in een of ander sportblad toch wel eens iets, dat aardig zou zijn om in het Ajax-Nieuws te worden op genomen. Maar niet alleen over voetbal. Ook andere bij zonderheden betreffende sporten die niet in Ajax worden beoefend kunnen interessant zijn. Nu weten wij wel, dat er in onze club (helaas kortzich tige) mensen rondlopen die menen dat het sportleven bij „Voetbal" en natuurlijk in het bijzonder bij dat van „Ajax" ophoudt. Wij hebben vroeger wel eens artikelen gelanceerd over „tops" in Olympische spelen, b.v. de enorme prestatie van een Eef Kamerbeek toen hij 5e werd bij de tienkamp. U moest eens weten welke reacties men daar op krijgt. „Er is maar één sport. Voetbal!!" Mooi. „Maar één club, Ajax!" Ons idee. Maar moeten wij daarom onze ogen sluiten voor al dat andere goede en mooie in sporten als: atletiek, roeien, zwemmen en als jongste bijvoorbeeld schaatsenrijden kunstrijden! Wij wagen het er maar weer op: Namens Ajax onze grote hulde aan Henk van der Grift. Als u zelf in uw leven wel eens aan persoonlijke sport gedaan heeft (voetbal is tenslotte een uitgesproken team sport) DAN kunt u begrijpen welk een enorme presta tie Henk hier geleverd heeft. Dat is een kwestie geweest van jaren „bouwen". Zoals hij zelf zei: „Ongeveer acht jaar geleden begonnen. ieder jaar sterker. ieder jaar SIGARENMAGAZIJN Rijnstraat 63, Telefoon 726558 VOORVERKOOPAjax- en Olympisch Stadion Na sluitingstijd verkoop in onze automaten (wisselaar aanwezig) 11

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 11