IN MEMORIAM JAN ROELOF BEUGELING Het bezoek aan voetbalwedstrijden stelt menig club bestuur steeds weer voor schier onoverkomelijke moeilijk heden, daar van een bevredigend aantal bezoekers slechts bij weinig verenigingen sprake kan zijn. Hoewel de gewone „dooddoender" van, „speel beter voet bal, dan komen de mensen wel", natuurlijk niet van logica is ontbloot, geloof ik toch niet, dat alles hierop terug te voeren is. Soms geloof ik zelfs, dat zolang „beter voetbal" niet over de gehele linie te constateren valt, normaal goed spel van een paar ploegen een remmende invloed op het geheel heeft, met uitzondering dan van de onderlinge wed strijden van bedoelde elftallen. Men komt dan al gauw tot de opmerking van, „och, dat wordt toch weer een een zijdig partijtje". Zoals de zaken er nu voorstaan vrees ik dan ook, dat we lelijk in een cirkel terecht zijn gekomen; zolang er alge meen niet beter wordt gevoetbald, minder bezoekers dus minder inkomsten, en hoe minder geld, des te minder kans op spelpeilverbetering. In Engeland sukkelt men in principe met dezelfde kwaal, vandaar dat een Commissie naarstig aan het werk is ge weest, de teruggang van het toeschouwersaantal eens op al zijn merites te bestuderen, dit zo mogelijk weer op te voe ren, om dan vanzelf ook weer meer financiële armslag te krijgen en het spel attractiever te maken. Uit het Engelse rapport geloof ik, dat één punt voor ons voorlopig belangrijk is, nl. men moet gezien de huidige maatstaven van welstand meer service aan het publiek ge ven. De mensen willen niet meer op een plank achter de goal staan, of op een wankele bank langs de lijnen zitten, men is bereid hogere prijzen te betalen, maar daarvoor wenst men het maximum aan comfort. Ook voor ons is hier een dankbare taak weggelegd, wel iswaar beschikken wij over een prachtig Stadion, maar toch moeten wij erkennen, dat rekening houdende met de tegenwoordige eisen ook hieraan onvolkomenheden kle ven. Het Bestuur is dan ook begonnen met naarstig te streven naar het aanbrengen van verbeteringen en zijn we reeds aangevangen met het opbrengen van sintels op de wegen rond het Stadion, de tweede stap is zeer waarschijn lijk, dat wij binnenkort beginnen, aan de bouw van dames- en herentoiletten annex een buffet onder de open tribune, vooral van dit laatste stellen we ons veel voor, daar de huidige situatie niet langer houdbaar is. Dat wij nog spe len met de gedachte aan uitbreiden is u natuurlijk genoeg zaam bekend, hoewel wij hierbij het meest denken aan het voordeel van meer overdekte plaatsen, want ook dat is in ons klimaat een niet te verwaarlozen factor. Verder heeft het Bestuur het plan opgevat, om volgend jaar een zeker aantal plaatsen voor leden en donateurs te reserveren en van naamplaatjes te voorzien. Dat dit vastleggen van plaatsen de Vereniging veel geld gaat kos ten, o.a. aan vaste controleurs etc. is begrijpelijk, en daar om willen wij een toeslag vragen van bijv. 25.per persoon en 40.(met dameskaart) per seizoen. Aange zien een en ander veel werk vraagt, zullen wij het zeer op prijs stellen als event, gegadigden ons nu reeds willen opgeven of zij hiervan gebruik wensen te maken, opdat wij ons tijdig een denkbeeld kunnen vormen van het aan tal te reserveren plaatsen. Zelfs tegen hogere prijzen werkt dit systeem bij vele verenigingen prachtig. Uit het bovenstaande zult u wel bemerken, dat wij niets nalaten de positie van onze Vereniging zoveel mo gelijk te versterken, waarbij het echter steeds weer jam mer is te moeten constateren, dat wij van hogerhand geen enkele daadwerkelijke steun ontvangen. Ondanks steeds weer proberen, is het ons nog immer niet gelukt, een be tere verbinding met ons terrein, of betere gelegenheid tot parkeren te verkrijgen. Gezien de grote rol, die wij als vooraanstaande Amster damse vereniging in de actieve- en passieve recreatie van de bevolking menen in te nemen, is dit een onhoudbare toestand. Zelfs het feit, dat een zesde deel van onze bruto inkomsten direct in de Gemeentekas vloeien, afgezien van het geld, dat verder in Amsterdam blijft „hangen", is het niet voldoende B. en W. tot andere opvattingen te brengen. Het is daarom voor mij onbegrijpelijk, dat ditzelfde Gemeentebestuur, wel aan andere instellingen subsidies en garanties verstrekt tot enorme bedragen (waaruit zelfs nog geen belastinggelden binnenkomen) en dat men nu alweer bezig is een garantie te stellen voor een bedrag van 6 a 8 miljoen voor een Sporthal met een accommodatie voor 15.000 bezoekers. Dit getuigt toch wel van een zeer eenzijdige blik op de bestaande situatie. Natuurlijk doet het ons als sportman goed als Amster dam een grote activiteit aan de dag legt, maar gezien de grote moeilijkheden waarmede o.a. wij te kampen heb ben, zal men het ons toch niet euvel kunnen duiden, dat wij onze ogen open houden voor de wijze waarop men ons straks gaat beconcurreren. Een normale wedstrijd van Ajax o.d„ bij het gebruikelijke slechte weer met als con current bijvoorbeeld een wielerwedstrijd in een overdekte hal, kost de voetbalclubs veel geld, vooral waar verbin ding - en parkeergelegenheid daar zeker best in orde zul len zijn. Een en ander treft ons temeer, waar bovengenoemde objecten niet met eigen (dus risico dragend) geld tot stand komen, maar verkregen worden uit voetbaltoto (N.S.F.) en Gemeentegarantie, en hoe vreemd het ook moge klin ken de leiding in handen is van een K.N.V.B.-official, die ons dus met meer of minder voetbalgelden gaat becon curreren. Het doet me denken aan b.v., dat de Voorzitter van de Bioscoopbond de gelden gaat verstrekken aan de Commis sie ter verkrijging van betere Televisieprogramma's. Door verschillende omstandigheden zijn de verrichtingen van ons eerste elftal jammer genoeg een beetje onder de maat gebleven. Persoonlijk geloof ik, dat deze slechtere resultaten door verschillende redenen meer in een mentaal vlak gelegen hebben, waarbij het dan meestal zo is, dat Tante Fortuna ook bij een ander gaat thee drinken. Wij hebben echter het volste vertrouwen in onze jongens, en Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het overlijden van de heer in de ouderdom van 55 jaar. Wijlen de heer Beugeling bekleedde vele jaren in onze vereniging de functie van hoofd-kassier en heeft zich doen kennen als een zeer plichtsgetrouw man, die de Ajax-belangen op bekwame en correcte wijze heeft behartigd. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Hij ruste in vrede. Het bestuur der A.F.C. „Ajax" 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 5