Sao Paulo u he"1 seiIoe" '"l"62 Jan Bron Mijn verblijf in De heren Th. Muller en F. de Bruijn hebben mij ge vraagd of ik iets wilde schrijven omtrent mijn beleve nissen in Sao Paulo, waar ik tot voor kort een half jaar ben geweest. Sao Paulo ligt ongeveer anderhalf uur rijden van de kust, die men alleen met een autobus of auto kan bereiken. De kustplaats is Santos, het vakantieoord voor de Pau- listanen, met een heerlijk subtropisch klimaat. De weg van Sao Paulo naar Santos is volgens velen één van de mooiste wegen ter wereld wat aanleg en route betreft. Velen zullen niet weten dat in Sao Paulo zo'n vijf miljoen mensen wonen en evenals Parijs, Londen en New York een wereldstad is. In Sao Paulo ziet men meer dan in één van deze andere steden de grote tegenstelling tussen ontzettende armoede in de arme wijken, vavella's genaamd en ontzaglijke rijkdom in de villawijken, waarbij de villa's in het Gooi vergeleken maar eenvoudige huizen zijn. In de vavella's kent men geen licht, gas, stromend water of ramen. Voor een vreemdeling is het zeer gevaarlijk deze va vella's in te gaan daar de bewoners hiervan voor niets terugdeizen. Middenstand, dus gematigde welstand, begint echter wel baan te breken. Verder wilde ik iets over het sportleven vertellen, dat in veel opzichten verschilt van dat in Europa. Op de eerste plaats komt voor de Braziliaan het voetballen en elke jongen van een jaar of acht kan je met een gewone bal of zelfs met een lappenbal een staaltje van voetbal- kunde voorschotelen, waar hier in Europa zich maar weini gen mee kunnen meten. Zelf ben ik lid geweest van enkele buurtclubs, die 's za terdags en 's zondags tegen elkaar spelen. Elke woonwijk heeft tientallen verenigingen, die niet bij de één of andere bond geregistreerd staan, maar alles wordt onderling geregeld wat betreft de wedstrijden. Van een officiële bond is natuurlijk wel sprake, net zoals de K.N.V.B. bij ons. Vele clubs hebben geen veld en spelen dus altijd „uit". Ze verkleden zich wel in hun eigen kleedkamer (oude schuur) en gaan dan vervolgens per vrachtwagen, in de open laadbak naar het veld van de tegenpartij. Onderweg wordt de aandacht van de voorbijgangers getrokken door getrommel en andere ritmische muziek, die onderweg ge maakt wordt. De velden kan men niet vergelijken met de onze. Er is bijna geen gras alleen rode aarde en er zijn vaak ook geen lijnen. Doelen met netten zijn wel aanwezig. De wedstrijden worden niet geleid door een officiële scheidsrechter, maar door iemand van een van beide ver enigingen, zoals hier bij de welpen. Bij deze wedstrijden gaat het nogal heftig toe. Met elkaar op de vuist gaan is geen stelregel, maar komt bijna iedere wedstrijd voor, hetgeen ook in de ere-divisie het geval is. Ook ben ik lid geweest van een club uit de ere-divisie, nl. „O Corinthians", waar ik gebasketbald en gezwommen heb. Bromfiets aankoopprobiemen Utrechtsestraat 134, Amsterdam, Telefoon 39239 lost ze voor U op Keuze uit 60 modellen Diverse leuke Occasions Het bestuur maakt er op attent dat t/m 15 maart 1962 nog gelegenheid bestaat bovengenoemde diploma's te vol doen. Indien dit niet voor die tijd is gebeurd nemen wij aan dat bij de betreffende leden geen interesse voor hun lid maatschap meer bestaat en worden zij automatisch afge voerd. Deze grote clubs zijn heel anders ingericht dan bij ons. In deze club, evenals in de andere grote clubs, worden een twintigtal sporten beoefend, van boksen, rolhockey tot zwemmen en schaken toe, doch het voetballen, het full- professional, komt op de eerste plaats. Deze clubs hebben vele leden, „O Corinthians" zo'n vijftigduizend, die bij een wedstrijd een gering entreegeld betalen. In Sao Paulo zijn ook enkele élite-verenigingen, zoals „Palmeiras" en „Sao Paulo". Wil men hier lid van worden, dan moet men eerst ongeveer tweeduizend gulden inleg- geld betalen. Deze verenigingen zijn dan ook hyper-mo dern. Zwembaden, rolhockey-banen, basketball-stadions en een stadion voor ongeveer vijfenzeventig duizend man. In de ere-divisie worden driemaal per week wedstrij den gespeeld, nl. op woensdagavond, zaterdagmiddag of -avond en op zondagmiddag. Belangrijke wedstrijden of sportevenementen komen voor de T.V., hetgeen bij ons na tuurlijk ondenkbaar is. Deze T.V.-programma's worden ge financierd door de gelden van reclames van grote maat schappijen. Meestal krijgt men een voetbalwedstrijd voor geschoteld van de „super voetbalclub Santos" met de sterren Pelé, Pepé, Zito en Coutinho. In de hele competitie is Santos slechts éénmaal verslagen, door „Palmeiras", met o.a. Vava als binnenspelen Over Pelé behoef ik waarschijnlijk niet veel mede te delen. Ik wil u alleen vertellen, dat hij heus niet als een wilde in de jungle heeft geleefd. Ik bezit nl. zijn boek, getiteld „Ik ben Pelé", dat hij zelf heeft geschreven en waarin hij zijn leven tot op heden beschrijft. Hij is zelfs op school geweest en tot voor kort wilde dat in Brazilië heel wat zeggen. Er valt natuurlijk nog heel wat over Brazilië te ver tellen, maar ik wilde slechts een summier beeld geven van mijn ervaringen op sportgebied aldaar. ALBERT SLAGER Uit de Ziekenkamer Ere-voorzitter, de heer Marius Koolhaas, die, zoals be kend, reeds enige maanden ernstig ziek is, gaat heel lang zaam vooruit. Marius, ook aan jou, namens alle vrienden een „houd je taai" en hopelijk nog dit seizoen op je beken de plaatsje op de tribune. Secretaris Jan Elzenga, is eind vorige week opgenomen in het Onze Lieve Vrouwengasthuis. Konden we in het vorig clubblad nog schrijven, dat Jan achter de groene tafel teruggekeerd was, helaas, is later gebleken, dat opname in een ziekenhuis beslist gebeuren moest. Jan, van deze plaats namens alle vrienden, houd je taai en een spoedig weerziens in ons stadion. De heer B. S. Ie Marché, die in de Luthersche Diakones- sen-Inrichting was opgenomen, is weer thuis, waarmede we onze club-dichter feliciteren. 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 12