PERRY ra KAR CO BERGMAN Veluwse Post NIET ALLEEN VOOR UW SPORTUITRUSTING maar ook voor sportartikelen camping sportieve confectie speelgoed DORP OP DE VELUWE November December 1961 O, was ik maar Dat behoefden wij in onze hut op de Vale Ouwe niet het lucht ruim in te schetteren! Op zondag 12 november 1961. Goed onthouden die dag. België slaat Holland uit zijn voetbal-roes en het team „Ajax/ Feijenoord" staat met een roemloze, kansloze, hartstochtloze wed strijd in de respectieve chemises. O, was ik maar bij „moeders" thuis gebleven hekelde een le gioen in de voetbalkou. Geen feestneuzen. Geen oranje-boven. België voetbalde Coen Moulijn en alle andere grootheden van de sokken. En hoe. Het geloei drong door tot de huiskamers en de omroeper viel van de ene tristesse in de andere. Nu, we waren tevreden dat we er niet bij waren. Ofschoon we ernstig van plan waren ge weest onze goede, ijverige secretaris lastig te vallen om een kaar tje maar we hebben hem gespaard. Hoeveel geleuter en ge zeur moet zo'n Ajax-bestuursman wel verwerken om zich de kaartjesliefhebbers van het lijf te houden!! Goed! Bij „moeders" thuis was toch het erbarmen over de zwoegende en als-maar-niks-bereikende oranjemannen groot. We waren ont daan. Wie had dat kunnen denken. Na de prachtige prestaties van Feijenoord en Ajax in de beker-affaires. Na Budapest 33! Is er nu echt geen verklaring voor zo'n fall out van alle spirit en alle kunnen? En dat bij elf spelers te gelijk ongeveer. Min of meer hebben allen gefaald. Gefaald? Is dat eigenlijk niet wat sneu gezegd? Laten we liever zeggen een off day voor de hele élite; als zodanig toch mogen de dragers van de nationale trui bestempeld worden. Onzes inziens is er wel een verklaring. Naast de in het rijk van koning Soccer gebruikelijke wonder- capriolen waarbij b.v. een elftal, dat met een flinke voorsprong over de grasmat dartelt, nog precies in het laatste kwartier weg gespeeld wordt!!) hebben we in Nederland naar onze smaak een over-belasting van het voetbal-wedstrijd-programma aan de orde. Voor semi-profs is het programma o.i. zwaar overbelast. We behoeven hier geen opsomming te geven van de talrijke inter nationale matches om bekers en cups; het is véél t véél. Het is vóór alles de geld-factor die hier een rol speelt. Spelers worden aangelokt door de zoete winst bij méér wedstrijden, bui ten het toch al zware competitieprogramma. Besturen speculeren op de attracties van het internationale cachet van de extra-wed- strijden. Zakelijk gezien volkomen correct natuurlijk. Tot... Tot de oververzadiging intreedt. En Jan Publiek al niet zo hard meer aan komt draven met zijn guldens. Het verzadigingspunt lijkt niet vèraf meer te zijn, ofschoon men versteld staat van de nog altijd grote toeloop bij deze internatio nale wedstrijden. Dan is er de televisie. Hier in het Oosten kunnen we nog talrijke wedstrijden via Sigarenmagazijn Zoutsteeg 12 Tel. 31742 Amsterdam-C. Voorverkoop: AJAX - Blauw-Wit Olympisch Stadion Langenberg) oppikken, waarvan we vroeger niet gedroomd had den ze ooit te zullen zien. De N.T.S. is ons inziens niet karig met voetbalwedstrijden en we hopen dat het zo blijft. Hoe het anderen vergaat weten we niet, doch voor ons persoon lijk is de behoefte om internationale wedstrijden in „life" te zien na de uitstekend verzorgde televisieschotels van de laatste tijd sterk afgezwakt. Het is ver uit confortabeler thuis vooral bij slecht weer!) in de fauteuil een wedstrijd volledig te kunnen mee beleven dan, een paar honderd kilometer te moeten reizen, zich te moeten ergeren aan vastzittend verkeer, gedrang van mensen, enfin veel te moeten doorstaan wat soms een tocht naar het groene grastapijt niet zo bijster leuk maakt. Maar om op het overbezette voetbalmenu van onze dagen terug te komen: Zo'n instorting van een geheel team zoals dat zondag jl. 12 november 1961 vertoond is tegenover de Belgen geeft te den ken. Feijenoord met vijf élite-spelers in deze oranjeploeg heeft binnen drie dagen de wedstrijd van haar leven (sic!) tegen de Spurs in Engeland voor de boegDat moet er toe leiden, dat de spelers zich onbewustsparen. Iedereen mag dit tegenspre ken in Rotterdam (en daarbuiten!) maar psychologisch is dat zo verklaarbaar als maar mogelijk. Hetgeen resumerend de spelers van de topploegen in Ne derland de laatste maanden te verzetten hebben gekregen is (nog maals) te véél. Het zou goed gaan wanneer we met full profes sionals te doen hadden. Doch onze spelers hebben (op enkele uitzonderingen na) dagtaken en een beroep, dat hen van dag tot dag bezet houdt. Hoe kan dat op de lange duur goed gaan, li chamelijk en ook wat de geestelijke sector betreft? Twee heren dienen? En dan op de wijze, waarop onze topploegen in Neder land in touw zijn met cups en nog eens cups, enz.? Sterker dan ooit doet deze internationale voetbalbedrijvigheid van de laatste maanden denken aan de problemen rond het volle beroeps voetbal. Het zal er van moeten komen, dat weten we allen, maar lang kan het nog duren. Degenen onder ons, die weten wat het régime full profession" betekent, staan voor de wetenschap, dat tussen theorie en praktijk voorlopig nog een afgrond grijnst. VLOKKIE Onderschrift. Wij zijn het, wat de wedstrijd zelf betreft, niet met Vlokkie eens. De „pure" strijd der teams, de tribunesfeer, de opmerkingen daar rondom je van voor- en tegenstanders, enz. enz., dat kan de T.V. nooit weergeven. Daarbij veelal nog het storende onvak kundigecommentaar van de, helaas weinig goede verslaggevers. Neen, wij zijn de Nederlandse Televisie Stichting zeer dankbaar voor het vele, dat zij op sportgebied presenteert. Maar, de Na tuur is nu eenmaal niet te vervangen (Red. T. M.) AMSTERDAM - AMSTELVEEN - ARNHEM - DEN HAAG - NIJMEGEN 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 9