WOENSDAGAVOND 8 november 1.1. met de heren Mel- chers, Dukker, Keizer en Kraan, naar Aalsmeer om Ajax (betaald) tegen amateurs van verenigingen, getraind door wijlen oud-clubgenoot, de heer Rinus Bijl, te zien spelen. Door abominabel slecht weer in de vooravond, opkomst publiek maar matig, zodat de bedoeling van deze ontmoe ting opbrengst t.b.v. nagelaten betrekkingen van de heer Bijl niet geheel tot zijn recht. Zeer jammer, daar „Aals meer" alles in het werk had gesteld (met prima medewer king van pers en clubs) het goede doel van deze match te doen slagen. Helaas, de mens wikt. De amateurs, die een paar zeer behoorlijke voetballers in hun midden hadden, gaven goed partij, maar konden het uiteindelijk niet redden. Lang niet. Logisch, met tegen standers als Cees Groot, Petersen, Van der Werf, Hooger- man, Van Mourik. Prins, Dahrs e.a. De uitslag? Doet er niet toe. 't Ging om het gebaar, de geste, iets te willen doen om leed, dat de familie van een oud-sportmakker zo diep trof, te helpen verzachten. Daarvoor verdienen de 25 sportslieden, die aan de oproep gehoor gaven, onze hulde, onze warme hulde! Het was ons bekend, dat de vereniging „Aalsmeer", zo als men dat wel pleegt te noemen „goed in elkaar zit". Op die regenachtige avond vriendelijk door voorzitter Van der Brink ontvangen hebben we het met eigen ogen kunnen aanschouwen. Een aardige „Overdekte", warme kleedkamers, douches, een goed veld (ietwat zacht) en een behoorlijke verlichting. Hoe het allemaal is gefinancierd weten we niet, gaat ons niet aan ook, maar in Aalsmeer hebben de bloemenmensen het knap voor elkaar. Menige club kan er jaloers op zijn èn een voorbeeld aannemen. Als het nu met de opbouw, hiermede bedoelen we de jeugd, ook zo goed zit, kunnen de Aalsmeerders het nog ver schoppen. De jeugd. het oude lied, is nu eenmaal de wissel op de toekomst. En, als die t.z.t. aangeboden en ge accepteerd wordt. wel, laat dan de bal maar rollen. Hierover zaten we te mijmeren, toen we daar op die miezerige avond twee juniores van eigen stam, temidden van gerenommeerde Ajax-kanonnen, in de regen over het veld zagen dartelen. Twee juniores, t.w. De Haan en Voogd. In den beginne een beetje schuchter. Later, toen het „lekker ging" vrijuit als routiniers. Let op mensen, als het even wil, zult gij die knapen, als zij zo doorgaan, beslist tegenkomen. Dus óók een paar wissels op de toe komst. Er lopen meer van die „wissels" bij ons rond. Zon dag voor een week zijn we er in het sportpark van Veendam nog enige tegen het lijf gelopen. Figuurlijk dan. Daar over straks. Als u de verslagen van leden der jeugdcommissie in ons blaadje leest (tussen twee haakjes, onze dank voor de trouwe medewerking, vrienden!) zult u het met ons eens zijn, dat er aan de toekomst van Ajax naarstig verder wordt gebouwd. Willen we ons handhaven, dan zal dat altijd-maar-bouwen hard nodig zijn en blijven, want uit eindelijk is een goed jeugd-reservoir de hoofdbron waar uit we moeten putten. Bovendien is het onzes inziens ver reweg de goedkoopste bron, want één „topper" kan de winst van het geïnvesteerde kapitaal afwerpen. Gelukkig zijn zij dan ook, die meerdere „Azen" op tafel kunnen gooien. Natuurlijk kan men, om in de kaarters-terminolo- gie te blijven, bij kopen aangenomen, dat er wat in de „pot" zit maar, dat is toch niet je ware. 't Geeft, naar onze mening meer bevrediging als er knapen uit eigen kweekvijvers in de hoogste regionen aan de oppervlakte komen, waarmede we niets ten nadele van „aangetrouw- den" willen zeggen. Integendeel, want ook van die lieden de praktijk heeft het door de jaren heen bewezen kan men veel plezier beleven. Maar toch geloven wij, dat met jongens, die al heel jong in de clubsfeer rondzweven, uiteindelijk meer te bereiken valt. De geest, noem het van ons part, de levenskracht, die van een club, dus van iedere club, uitstraalt, pakt of inspireert een jong leven o.i. meer, dan de ouderen in jaren. Een stelling, die uiteraard geen „ijzeren wet" behoeft te zijn, maar waarin naar onze over tuiging weinig aanvechtbaars zit. Lang, heel lang geleden zijn we tot het besluit gekomen de Ajax jeugd te selecte ren. Niemand kan ontkennen, dat die harde maatregel vele vruchten heeft afgeworpen. De onafzienbare rij daverende resultaten, vastgelegd in onze geschiedboeken, liegt er niet om. Nu, vandaag aan de dag, ligt het zwaartepunt der selectie bij het eerste elftal van de juniores. Aparte trai ning enz.! Betekenis; meer werk voor Jeugdcommissie en trainers. Resultaat: rijpe en rijpende vruchten op de gras mat. Stappen nog maar kleine stappen, naar het grote doel: Niet iets, maar véél op de internationale voetbalmarkt be tekenen. Laten we wel wezen: We boekten en boeken soms aardige, soms zelfs mooie resultaten, maar als we alle franje wegknippen en met, óf zonder vergrootglas, op de bodem kijken, zijn we, internationaal gezien, nul komma nul, oftewel nergens. Wij niet, het Nederlandse Elftal niet en, noemt u maar op ook niet! Harde realiteit, die niet te loochenen valt. Vrienden, daar moeten we nu toch einde lijk eens van af. Dat vervelende sleepanker van „we halen het niet" of „zij zijn nu eenmaal beter" etc. zullen we moe ten kappen. Die slopende ballast aan onze voetbalstaarten willen we kwijt. In de kortstmogelijke tijd! We willen rus tig op de tribune zitten. Zelfs als Tottenham, Real Madrid of Ujpest komt. Ujpest, hebben we in het Olympisch Sta dion in ons zak gehad. Zelfs toegeknoopt en al en toch scheelde het een babyhaar of we waren er op gegaan, om dat de Ujpesti beter speelden, dan ons elftal. Daar heb je het weer „beter speelden dan ons elftal". De Hongaren „knepen h'm" voor ons. Ook in Budapest! Als kinderen zo blij stapten zij van de grasmat toen hun Ajax—De Volewijckers Prachtig duel tussen Cees Groot en Soetekouw 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 2