FEESTA VOND Over onvergelijkbare grootheden en nog wat Voor U het vergeet!! Het Jaarfeest 1962 speelt dit jaar in „Krasnapolsky" op vrijdag 16 maart Leiding: Frans Muriloff ONDER de titel „Feijenoord en Ajax zijn niet te verge lijken" komt sportverslaggever Rien Bal (Het Parool van 25-ll-'61) tot de slotsom: dat het stadion in deze ver schillen de hoofdrol speelt." Vervolgens laat hij Jan Melchers zeggen: dat het stadion van Ajax eigenlijk ongeschikt is voor de (nabije) toekomst." En verder: „Hij voorzitter Melcherskan er zich over ergeren, dat een club als Ajax, die zoveel voor het voet bal en de zondagse ontspanning van honderdduizenden in de hoofdstad heeft betekend en nog steeds betekent, niet de mede werking en steun ontvangt, waarop de club krachtens haar repu tatie en functie in Amsterdam zou kunnen mogen rekenen." Faciliteiten? Wat nu dit laatste betreft, overheidsbemoeiing met de sport zoals wij die in de hoofdstad kennen, is voorname lijk gericht op steunverlening van sportbeoefening in de breedte. Men heeft in Amsterdam tot nu toe geen behoefte clubs als Ajax faciliteiten te verlenen en richt zich bij voorkeur op de kleine (re) vereniging met het verstrekken van terreinaccommodatie, waarbij B. en W. meestal een of meer vingers in de pap (willen) houden. Daar waar een club een eigen accommodatie heeft als die van Ajax, voelt in het algemeen de gemeente geen enkele noodzaak een dergelijke vereniging faciliteiten te verlenen. Veelkoppig Een gemeentebestuur van een grote stad is als een hydra, een veelhoofdig monster. Elke tak van dienst heeft zijn eigen begroting waarbij het doel althans het streven is, deze begroting sluitend te maken. Men kan dan ook bij een zo heterogeen lichaam moeilijk verwachten dat b.v. de afdeling Financiën het gat zou willen stoppen door het Gem. Vervoer Bedrijf veroorzaakt. Met dit gat bedoel ik dan het verlies dat volgens het G.V.B. zou ontstaan als men bij belangrijke wedstrijden van Ajax meer materiaal zou inzetten. De redenering van de voorzitter is: Ajax betaalt tot 8000.vermakelijkheidsbelasting per wedstrijd, zo lang d u s de strop voor het G.V.B. maar een fractie van dit bedrag vertegenwoordigt, springt de gemeente er met een batig saldo uit. Neen, het enige wat wij zouden mogen hopen is, dat er van „Onderwijs" waaronder „Sport" immers ressorteert, veel meer geld zou worden toegewezen met „sportieve" bestemming, gelden waarvan alsdan eveneens de grote verenigingen zouden mogen profiteren. Maar dit is volgens mij zo in strijd met de huidige opvattingen, dat momenteel zelfs geen hond daarin gelooft. Stadionruil Stel dat Ajax als Rotterdamse club op Feijenoord speel de, zou u dan denken dat het aantal bezoekers minder zou zijn dan nu bij Feijenoord? Neen, natuurlijk. En stel het iets minder hypothetische geval dat Ajax het Olympisch Stadion in ruil zou ontvangen voor zijn eigen stadion, zou Ajax dan net zoveel bezoekers krijgen als Feijenoord nu in Rotterdam? Neen, natuurlijk. Rotterdam is veel en veel meer voetbalgezind dan Am sterdam. Een der redenen, de spreiding in de sportbeoefe ning in Amsterdam met bovendien bij voetbal dit seizoen 4 Eredivisionisten is veel groter. En ieder pikt zijn graantje mee! Een andere reden, de Amsterdamse bevolking heeft een andere samenstelling, een andere cultuurspreiding. En elk artistiek evenement kan concurrerend werken! Sorry, Dick Vriend, ik mag wel zeggen wèldoener Bessem duide het mij niet euvel als ik durf beweren, dat stadions van het type Feijenoord meer geschikt zijn het moderne voetbal, maar dan ook voetbal alleen, op te vangen. Ons Olympisch Stadion, in eerste instantie bedoeld voor datgene waaraan het zijn naam ontleent, dient met zijn vaste wieier- en per manente atletiekbaan een veelzijdiger sportbeoefening. Daarenboven is het zeer zeker meer monumentaal en mede daardoor meer representatief. Doch de gelegenheid die het Olympisch Stadion biedt tot sportbeoefening op een ook letterlijk breder vlak, maakt, dat men er niet overal zo met zijn neus bovenop zit als in die dubbeldekselse Kuip, die men wel eens met een scheepswerf en ook wel met een volière heeft vergeleken. Het kan niet anders of de bovenbouw aldaar met zijn vele glas en lichte ijzercon structie (trappen) vergt een aanzienlijke post aan onder houd. Voor een schildersbedrijf om van te likkebaarden. Als Spurs Trouwens, indien het waar is dat we naar volledig be- roepsspel toegaan, zullen er naar mijn mening slechts ac commodaties van grote eenvoud kunnen verrijzen. Wie wel eens bij de Spurs op White Hart Lane op bezoek was, weet wat ik bedoel. De tribune wordt aldaar gedekt door platen van gegalvaniseerd ijzer; ik spreek uiteraard van voor de oorlog, maar men verzekert mij, dat dit nu nog zo is. Tot slot een geheel ander punt. Ten dele wordt het reeds aangesneden in de openingsinlas van bovenaangehaald ar tikel. Daar luidt de aanhef: „Het verschijnsel van een voetbalcompetitie die wordt beheerst Een greep uit het programma: Teddy en Henk Scholten, Leedy Trio, Cocktail Trio (zie verder het volgende clubblad) Houdt vrijdagavond 1 6 maart a.s. vrijHet Feest-Comité 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 18