MELCHERS OLIFANT JENEVER Dé borrel voor Ajaoiedenl VANDAAG sluiten wij de maand oktober af, een maand waarvan vooral de laatste dagen nogal wat sensatie gege ven hebben. Dat begon dan 1.1. zondag: Ajax wint van N.A.C. en Feijenoord verliest van Willem II. Niemand zal het ons euvel duiden, dat wij dit wel een prettig week-end vonden. Maandag was het weer heel anders. Er ging een superbom het luchtruim in, en Stalin verdween uit zijn propaganda-showroom. Het eerste is verontrustend en het tweede is kolder en kan ons alleen maar versterken in de gedachte, dat alles tijdelijk is, hetgeen dan ook weer geldt voor Vadertje Chroestsjev. Morgen is het „zebrapad-dag" en 's avonds speelt Feijenoord tegen Tottenham en met dit aanloopje ben ik dan gekomen waar ik zijn wil. Wij hadden vrijdag j.l. nl. een geslaagde persconferentie over de wedstrijd AjaxUjpest. Dat is altijd goed werk. De pers krijgt uit de eerste hand het nieuws waarover ze graag beschikt, het publiek weet precies waarvoor het straks zijn goede geld gaat betalen, en onze penningmeester vaart er door het een en ander wel bij. Er waren ca. 15 journalisten opgekomen onder aanvoering van Jan Liber, en het lijkt mij wel dienstig de heren van deze plaats af hartelijk dank te zeggen voor hun prachtige medewerking. Ondanks het feit, dat men de wedstrijd van Feijenoord belangrijker achtte (waarvoor ik begrip heb), heeft men toch prettig over onze strijd tegen Ujpest geschreven, en dat is voor onze Vereniging van onschatbare waarde. Jammer temeer is het daarom, dat het officiële Orgaan van de K.N.V.B. wederom bewezen heeft, geen enkele in teresse te hebben voor het doen en laten van de (ook In ternationaal) nog steeds belangrijke Vereniging Ajax. Des tijds heeft dit blad alles gedaan om ons in de kwesties Kei zer (Portugal), Prins (scheidsrechter Bronkhorst) volledig te kraken, (men nam zelfs op scheve wijze een stukje uit ons Clubblad over, om later over ons verweer in alle talen te zwijgen), maar nu is men nog een beetje verder gegaan. De journalist, welke bij HongarijeNederland aanwezig was, heeft geen enkele moeite genomen om daar eens ma teriaal te verzamelen van de Top-Club Ujpest. Wel is men zover gegaan om de Hoofd-Redacteur naar Londen te zen den, teneinde het spel van Tottenham Hotspur te bekijken, waarover hij dan ook een pagina vol schrijft, vol van wen ken en raadgevingen voor de grote strijd in het Feijenoord Stadion. Wij gunnen dit alles onze vrienden in Rotterdam van harte, hun successen immers spreken voor het gehele Nederlandse voetbal, maar dat er over onze wedstrijd tegen Ujpest geen regel, zelfs geen wóórd afkon, treft ons diep en zeker waar het hier een Officieel Orgaan van de K.N.V.B. betreft. Geheel anders waren de vriendelijke woorden welke ik zaterdag op de Bonds-Vergadering van een paar afgevaar digden o.a. van Vitesse en S.H.S. mocht vernemen, betreffen de de wijze waarop Ajax de transfer van enige spelers had mogelijk gemaakt. Zoiets doet deugd, want ook bij voetbal moet men zijn zaken correct afwikkelen. Overigens zou het wel een aardige opgave voor een prijs vraag zijn, welke ex-Ajacieden zo over Nederland in andere elftallen spelen. Ik denk dat dit zo langzamerhand wel een geweldig aantal zal zijn, hetgeen, met alle respect voor de spelers welke uit andere Verenigingen tot ons gekomen zijn, toch wel spreekt voor de gedragslijn welke men bij ons nu al jaren volgt. Onze „kweekvijvers" hebben het altijd goed gedaan, en wij doen ons best om het zo te houden. Het is geloof ik wel algemeen bekend, dat Ajax steeds de meest vriendschappelijke relaties onderhoud met het scheidsrechters corps (speciaal ook wat betreft de lagere afdelingen). Het beschikbaar stellen van onze accommo datie voor hun training is hiervan een zeer gewaardeerd onderdeel. Het spijt mij dan ook, dat ik antwoord moest geven op een verzoek, aan het K.N.V.B.-bestuur gedaan op de laat ste Bondsvergadering. De geachte woordvoerder meende, dat men dit corps kon versterken door de heren meer tege moetkomingen te verstrekken voornamelijk in de vorm van vrijkaarten, en na 10 jaar (is pas op 15 gebracht) een di ploma dat recht geeft tot elke gewenste wedstrijd. Ik vind dit niet juist. Een scheidsrechter doet zijn nut tig werk uit liefhebberij, precies zoals een speler voetbal speelt, in welke elftal dan ook. Het resultaat van een der gelijke „vergoeding" zou zijn, dat de vrije plaatsen hoofd zakelijk ingenomen zouden worden (door scheidsrechters), bij de verenigingen uit de betaalde sectie, met als top: de Eredivisie Clubs. Dit kan men m.i. van commercieel ge dreven verenigingen niet verlangen, afgezien dan nog van de moeilijkheden welke hieruit kunnen ontstaan bij top wedstrijden met onvoldoende accommodatie, (wedstrijden welke bovendien altijd op hun bezoek zouden moeten re kenen). Na het bovenstaande en de miljoenendans uit de totopot AN DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 6