Niet boos, föer maar wel teleurgesteld Gebr. Walvisch i TOM MANDERS terug als DORUS Jammer Dolf, dat je die contributie-afwijzing weer hebt opgehaald. Ik had er verder graag over gezwegen. tot de volgende Algemene Vergadering dan natuurlijk. Allereerst dit: een paar jaar geleden heeft de A.V. van Ajax met, naar ik meen, op één stem na het besluit geno men, tot Betaald Voetbal over te gaan. Wisten de vóór stemmers wel wat dit inhield? Of ging men van het stand punt uit „na ons de zondvloed"? Als ik als'voorzitter de feiten onder de loupe neem, ge loof ik jammer genoeg aan het laatste. Niet alleen is men ongenegen een financieel offertje te brengen voor zijn club, maar nog steeds is de vraag naar vrijkaarten groot, wenst men op de beste plaatsen te zitten, worden dames- kaarten doorgegeven aan niet-rechthebbenden, evenals de kinderkaarten. Kortom, men wil nog steeds als amateur leven in het zakelijk betaalde voetbal en dit zal voorlopig wel zo blij ven, althans zolang de A.V. de beslissing heeft. Dictatoriaal regeren is misdadig, maar een zaak, al is het dan „maar" een voetbalzaak aan een A.V. overlaten, is voor de vereniging funest; daarvoor staan de leden met hun eigen dagelijkse beslommeringen teveel „buiten de materie". Dat onze grote mensen, dragers van de gouden-speld- met-laroon (waarvoor wij ons leven lang grote achting moe ten hebben) de zaak niet goed begrepen hebben, spijt mij persoonlijk ongemeen. Zij blijken n.l. óók buiten de huidige materie te staan. Immers aan de hand van een serie cijfers is op een vergadering de financiële positie onmogelijk te bepalen. Dat vereist een diepere studie. Een voordelig saldo is prettig, maar bewijst nog niet altijd een goed jaar. Re cettes bepalen n.l. niet alleen; er is ook nog zoiets als gun stig handelen (transfers) en reclame's etc. (thans een paar keer het veelvoud van vroeger). Naast de enorme vaste lasten, dienen we dus als goede financiers de vaste inkomsten omhoog te brengen en als het billijk is, ook de contributies. En dat Dolf, was billijk; wij staan in Nederland op een eenzame laagte en niet alleen voor werkende leden. Re glementair kennen wij geen donateurs, maar wel onder steunende leden (deze benaming zegt genoeg). Met dame betalen de O.L. 55.per jaar. Zij krijgen hiervoor 2 x 20 wedstrijden van het eerste elftal a 4.is voor 160. Verder kunnen zij 2 x 20 wedstrijden van het Tweede Elf tal bezoeken, alsmede biljarten enz. op de clubavond en krijgen zij het clubblad. Een niet onaardige belegging, waarbij zij echter nog kwaad zijn als we geen kinderkaar ten a raison van 10.per seizoen verstrekken. Voor mensen, waarvoor een verhoging financieel be zwaarlijk zou zijn, waren (en zijn) wij bereid een uitzon dering te maken, hoewel het er bij mij niet in wil, dat iemand, die bereid is voor zijn geliefde vereniging een of fertje te brengen, een paar dubbeltjes per week niet op zou kunnen brengen. Mijn stelling van verhoging na een gunstig voetbal seizoen, lijkt mij juist; een gunstig seizoen betekend: in teressante sport, dus „waar" voor zijn geld en meer bereid willigheid daarvoor iets te betalen. Na een slecht seizoen, moet men verhogen, met alle moeilijkheden daaraan ver bonden. Na Europa-Cup, Inter-Toto en Na-Competitie had men dit van mij moeten begrijpen. Eén passage uit je artikel is wel zeer spijtig. Je prima instelling kennende, wil ik dit echter gaarne als een „slip of the pen" zien. Je schrijft „deze drie Ereleden had den, vrijgesteld van contributiebetaling als zij zijn, geen enkel financieel belang bij het al of niet aanvaarden van contributieverhoging." Dit is positief onjuist. Functionaris sen hebben vrijwillig een dienende taak op zich genomen, denken zij daarbij aan eigen belang, dan moeten zij ver dwijnen: Ik vocht voor verhoging, ondanks het feit, dat ik als ge woon werkend lid deze verhoging zou moeten mee betalen. Ik had dus wel een financieel belang; wist echter dat ik een Verenigingsbelang trachtte te dienen. Wij zijn dankbaar, dat het beleid van vorige besturen ons een eigen stadion verschaft heeft, maar laat men niet vergeten, dat wij in de laatste drie jaren een ongeveer even groot bedrag hebben uitgegeven aan achterstallige reparaties en onderhoud. Nu is het geld van heden anders dan vroeger, maar daarom gaat het mij nu juist ook bij de contributie. Dat drie Ereleden het niet met ons eens waren, is hun goed recht. Maar als oud-bestuurders hadden ze het eerst met ons kunnen opnemen en niet hun mening in de A.V. poneren. Dat was m.i. fout en voor ons een diepe teleur stelling, evenals het feit, dat een groep werkende en onder steunende leden, al wekenlang bezig was, stemming te ma ken tegen ons voorstel en dat alles vóórdat iets van de financiën bekend was. Dat is voor ons .triest en daarom Dolf ben ik niet boos, maar wel teleurgesteld. JAMES Donateurs en Leden zijn zeer tevreden met KOLEN en OLIE Raamgracht 13 en 59, Tel. 244383 Kijkduinstraat 40, Tel. 1 25037 Gaarne verstrekken wij Inlichtingen Iedere avond behalve Maandag 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 9