JEUGD rondom de door Henk Smit DE kogel is door de kerk. Na jarenlang moeizaam modde ren, met steeds weer halfslachtige regelingen, ziet het er nu naar uit, dat het Betaalde Voetbal duidelijk de juiste weg is ingeslagen, om tot een logischer opbouw van het Prof-voetbal te komen. Want zoals ik al meerdere malen heb betoogd, zal het betere voetbal niet worden bereikt door enige cracks méér te betalen, maar alleen dan, indien men reeds bij de Jeugd begint, om die een betere scholing te geven. De K.N.V.B. heeft nu de stap genomen tot het vormen van een speciale Jeugdcompetitie, niet met het oogmerk m.i. om hiervan dadelijk wonderen te verwachten, maar wél om de interesse in Jeugdvoetbal te activeren. Door de top-juniores meer, zoals nu is gebeurd, en gaat gebeuren in de algehele publieke belangstelling te plaatsen, zullen ook de clubs uit prestige-overwegingen worden gedwon gen, hun aandacht aan hun Jeugd te schenken. Dit is m.i. de positieve kant van de op komst zijnde regeling. Dat de verdere ontwikkeling van deze aangelgenheid, ik denk o.a. aan de Jeugdcontracten, nog wel de nodige moei lijkheden zal opleveren, staat als een paal boven water. Maar ook dit zal de uiteindelijke doelstelling niet meer mogen beïnvloeden. Ja, de Jeugdcontracten. Veel positiefs is er mij niet van bekend en als ik hier en daar mijn oren eens te luisteren leg, blijkt niemand er een duidelijk inzicht in te hebben. Persoonlijk lijkt mij een uniforme regeling t.a.v. de te ge ven vergoedingen geheel overbodig, want de controle hier op maakt een dergelijke regeling (zie de eerste elftallen) tot een volledige klucht. En nu maar over tot de orde van de dag. Ondanks alle regelingen zijn de afdelingen van de K.N.V.B. rustig bezig de voorouders van de regionale com petities te verspelen. Sinds 20 augustus zijn onze A-juniores danook doende, zich hierin een plaats te veroveren. Zoals reeds bekend, waren D.W.S.A. en V.V.A. met resp. 61 en 101 onze minderen gebleken. Nadien klopten zij D.W.V. met 90 en A.F.C. met 62. Een gelijkspel tegen N.F.C. is reeds voldoende om hun plaatsing zeker te stellen. U ziet, nogal forse uitslagen. Afgezien echter van de scores, hebben wij met genoegen kunnen constateren dat onze knapen proberen het voetbalspel te spelen zoals het hoort. Technisch redelijk goed en wat belangrijk is: men tracht dat technisch-kunnen in de combinatie tot uitdruk king te brengen. Jongens, zet dit zo voort. Tussen deze competitie door, speelden wij ook nog een toernooi bij N.A.C. te Breda. Hoewel zaterdags in broeihitte nog een competitiewed strijd werd gespeeld, legden wij de dag daarop in dezelfde temperatuur enige prima wedstrijden op het groene „tapijt". Tegen Willem II werd een keurige en vooral rustige 10 overwinning behaald, waarna, na enige uren rust, Sparta op zeer regelmatige wijze met 20 werd geklopt. Maar toen wij direct hierna de finale moesten spelen tegen Feijenoord was de kracht eruit. We werden kansloos met 20 geslagen. Volkomen leeg gespeeld. Niettemin bevredigde het resultaat de leiders uitermate, temeer daar in de beide wedstrijden werkelijk zeer goed voetbal te zien was geweest. Een woord van dank aan onze gastheren, die met dit prima georganseerde toernooi de jongens en leiders van onze club een zeer sportieve en bovendien gezellige dag hebben bezorgd. Namens AJAX onze hartelijke dank. Hierboven schreef ik van een gelijk spel tegen N.F.C., dat genoeg zou zijn voor een plaats in de regionale compe titie. Welnu, onze jongens voelden niets voor halve maat regelen en klopten de sympathieke Amstelveners met liefst. 170. Daar Ajax de totaalscore van 5 wedstrij den op 50 doelpunten wilde brengen, is tot het einde, on danks de tropische hitte, doorgevoetbald. Dat wij er des ondanks slechts 2 doelpunten van afbleven, was niet zo heel erg. Belangrijker is, dat zij NU voor zichzelf prettig hebben gespeeld, hoewel de 80 ruststand én de hitte, de wedstrijd hadden kunnen doen „uitgaan". Maar dan was het voor de leiders én de oefenmeester én voor de scheidsrechter en ook voor jullie tegenstanders een ergerlijke middag ge worden. Want een tegenstander word veel liever eervol naar een zeer grote nederlaag toegespeeld, dan dat zij bescheiden verliezen, alleen maar omdat de sterkere ploeg er een lol letje van gaat maken. En nu lieden, wachten maar hoe en waar wij gaan spe len. De landelijke competitie van jeugdelftallen van semi- profs, staat voor de deur. Maar zoals zo vaak, staat deze deur nog op een kier. Wie o wie zal die deur nu helemaal openduwen. Intussen zijn ook op 10 september een deel van de an dere jeugdelf tallen met de competitie gestart. De A2 ging op bezoek bij D.W.S./A en won daar met 30. Volgens de heer Van Dijk werd er redelijk goed ge speeld. Alleen werden er door ons téveel doelrijpe kansen ongebruikt gelaten. Han Meyer zal bij de heer v. d. Veen wat dit betreft nogeens duchtig moeten oefenen. Cor Peil deed het heel goed op de linkshalf-plaats. De A3 schoot heel scherp. K.B.V. 2 werd met 130 het slachtoffer. De heer Tak vertelde, dat R. Zimet hem zeer had geïmponeerd, hoewel hij voor de anderen, een enke ling uitgezonderd, ook geen slecht woord had. Het „kanon" Ger Uittenbosch bewees in deze wedstrijd ook weer zijn waarde, door de nodige voltreffers te plaatsen. De gehele nieuwe BI (alleen Joh. Cruyff en Ernst Bouma zijn gebleven) verrastte prettig door op het Mos veld de altijd moeilijke Volewijckers-wedstrijd met 42 te win nen. De heer Wijting zag vooral in de achterhoede prima Aguilar WIJNEN por. 12 In Amsterdam o.m. verkrijgbaar bijAguilar, Rokin 87, Tel. 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 12