De spanning is voorbij, de klap is gevallen, onze kam- pioenskroon ligt aan diggelen. In [Rotterdam danste een uitgelaten rood-witte schare hete rock and rolls, horlepieps, etc. rond de troon van de nieuwe kampioen. Amsterdam zal het dit jaar zonder moeten doen. Helaas. Was het nodig geweest? Neen, want als we ooit een kans hebben gehad de titel te prolongeren, was het wel dit seizoen. We behaalden de hoogste score, de topscorer van deze competitie liep in onze gelederen en toch ging het mis. Waardoor? Kwestie van mentaliteit? Neen, want de wil om er te komen was er, maar een kampioenschap hangt nu eenmaal aan een breekbaar glanzend draadje. Slechts één bal verkeerd op de schoen kan een streep door de rekening betekenen. Er zijn dit seizoen te veel ballen verkeerd op de schoen genomen. De match tegen D.W.S./A. gaf een klassiek voorbeeld. We kunnen er over nakaarten, maar. wat geeft het? De fouten, die gemaakt zijn zullen verbeterd moeten worden, hetgeen werk aan de winkel voor de be trokken instantie betekent. Niet alleen het falen bij onszelf zoeken, horen we al mompelen. Akkoord, want er zijn factoren, zelfs vele factoren geweest, die het behalen van het kampioenschap in de weg stonden. Hierbij denken wij aan het afstaan van hele „volksstammen" aan het Ned. elftal, het B-elftal, C-elftal, militair elftal, jeugd-elftal, stads-elftal, burgers-, boeren- en buitenlui-elftal en aan heel zwakke wedstrijdleiding. Voorzitter Melchers heeft daarvan al het een en ander gezegd en we hebben er weinig aan toe te voegen; alleen dit, dat de heer Leo Horn met het z.g. „nare mannetje" waarom het in hoofdzaak gaat, en dat wel „vogelvrij" verklaard lijkt, nooit geen last heeft. Integendeel! Kwestie dus van leiding geven. Noem het voor ons part aanvoelen of deftiger, pedagogie, èn vanbe grip. Fluiten op een voetbalveld betekent het spel door en door kennen, weten en zien wat er gebeurt ènaan voelen wat er gaat gebeuren. Het betekent beslist niet „er met de pet naar gooien", hautain rondstappen of school meesterachtig met een vinger zwaaien. In het betaalde voetbal is de amateurgedachte voor goed voorbij en dat geldt ook voor de „ref". De man, die daar op de fluit blaast en vergeet of niet bedenkt, dat hij met semi-profs heeft te doen, zal het bij de amateurs moeten zoeken. Misschien jammer voor hem, maar een waarheid als een koe, omdat betaald voetbal een zaak is geworden, zelfs een keiharde zaak, waarbij we mensen, die dat niet aanvoelen écht niet kunnen gebruiken, om van mannetjes, die zelfs in het off. orgaan van de K.N.V.B. miserabele stukjes schrijven maar niet eens te spreken. We zijn dus kampioen af! De match, die ons volgens velen de „down-hit" gaf we zijn het er niet mee eens ging tegen de club van Thijs Jansen. Voor de rust was D.W.S./A. beslist „niet thuis". Doelman Jongbloed, vreselijk onzeker, stond raar te schut teren. Er zat een dikke zege voor ons in, maar het pietsie mazzel, dat men nu eenmaal moet hebben, ontbrak. Rust 21 voor rood-wit. Nauwelijks zaten we weer op de ban ken of het trio Muller, Hoogerman en Arie, gaf een stukje treurspel weg. Titel: „Twee-twee", of: „De begrafenis van ons kampioenschap". Captain Groot en zijn makkers waren nergens meer. In Rotterdam ging de prijs van de feestneus sterk omhoog, vond men Arie en zijn vrienden beste brave jongens. Allicht! In Utrecht bij D.O.S. was het de eerste twintig minuten wederom hoopvol. Ook de kanaries moesten in de verdedi ging, maar doelpunten stonden niet op de rol. Nu dient gezegd, dat de Utrechtse doelman zijn zondagse keeperstrui had aangetrokken. Hij hield wat er te houden viel en dat was heel wat. Toen kwam er een schone D.O.S.-goal en was voor onze ploeg het feest uit. Twee-nul bij het scheiden van de markt en dus een telegrammetje en een bloem naar Rotterdam, waar Rapid het niet had kunnen bolwerken. Als competitie-sluitstuk naar Maastricht, waar voor de rust twee teams een demonstratie gaven van hoe het niet moet. We kwamen met 01 voor, alhoewel we er geen recht op hadden. Diep in de tweede helft werd het 02 en ineens was Ajax Ajax weer. De machine liep op rolletjes en dat het slechts bij 15 is gebleven kon M.V.V. ook niet helpen. Een waardig sloten een goed teken voor de toe komst? Wie zal het zeggen! Voor de beker mochten we naar Haarlem. Elf enthousiaste roodbroeken, die niets cadeau gaven. We wonnen met 12, maar met heel veel moeite. Tribunebevolking: 8000 man. Heracles, dat bij ons op visite kwam publieke belang stelling praktisch nihil gaf zich ook niet zonder slag of stoot gewonnen. Weer werd de uitslag 21, maar als bal zus of bal zo.brr, niet aan denken. In Alkmaar mochten we de demi-finale spelen. Tegen Leeuwarden. Ruim drie duizend toeschouwers. Het be tekende geld meebrengen. Die beker heeft ons onder de bedrijven door al een aardig bedrag gekost. Enfin, we won nen met 74, maar erg gemakkelijk is het niet geweest. De Leeuwarders kwamen met een prima voorhoede, snel en niet bang een schot te lossen. De verdediging was heel AJAX D.W.S.-A. Doelman Jongbloed ontneemt Cees Groot een kans op een doelpunt 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 2