Semi-prof.- of full-time prof.- en jeugdvoetbal Nadat wij de vorige keer ons standpunt hebben kenbaar gemaakt ten aanzien van bovengenoemde materie, wil len wij hierop nu nog even doorgaan. Wij besloten onze geschreven gedachten met enkele punten, die wij zeer be langrijk achten bij de leiding van jonge voetballers. De eisen, die wij dus aan een Jeugdtrainer stellen, zijn niet bescheiden en velen zullen daaraan ook niet kunnen voldoen. Maar er zijn er natuurlijk wel!!!! Deze jeugdtrainer moet, uiteraard in zeer nauw overleg met de TOPleiding der club, over uitgebreide bevoegdheden beschikken. Daar tegenover staat, dat ook zijn werkzaam heden zeer uitgebreid zijn. Want zijn taak is (het klinkt zo simpel): spelers te vor men, die op latere leeftijd geschikt zijn voor het hoogste elftal der vereniging. Maar zó simpel is het niet. Want de knapen (uitblinkers) schuilen reeds in de pupillenelftal len en daar begint de taak van de Jeugdtrainer. Laten wij in Nederland toch dankbaar zijn dat wij nog steeds orga nisaties hebben, die ons in staat stellen jonge voetballers op te vangen. Wij bedoelen hiermede de club- en bondorgani- saties, die jonge spelers, naar leeftijdsgroepen ingedeeld, in staat stellen de zo onmisbare wedstrijden te spelen. Van zelfsprekend zullen de betalende clubs een grondige selec tie moeten toepassen (dit gebeurt in de grote bevolgings- centra reeds jaren) teneinde het overzicht over het ma teriaal niet te verliezen. Persoonlijk lijkt een Jeugdafdeling bestaande uit: ca 40 pupillen (1012 jaar) ca 40 B-Juniores (1225 jaar) ca 40 A-Juniores (1518 jaar) van een ideale omvang. Zoals wij de vorige maal reeds hebben vastgesteld, ligt het grote hiaat in onze voetbalopleiding, en kennelijk in de leeftijdsgroep van 1518 jaar. In deze periode gaat er dus iets mis in onze voetbalopvoeding. Nu kunnen wij het wel eens zijn met de diverse deskun digen, dat in de tijd, dat het jonge lichaam verschillende innerlijke veranderingen ondergaat, geen grote inspannin gen (zware training) van het jeugdige individu mogen wor den geëist, maar m.i. wordt hierbij toch wel teveel over het hoofd gezien dat, zoals reeds eerder opgemerkt, de gehele lichamelijke opvoeding op de scholen etc veel te gebrekkig is. Primair is dus m.i. dat een deskundige Jeugdtrainer de groep van 1215 jaar naast een volledig op voetbaltechniek ingestelde training, een bepaalde hoeveelheid oefenstof do ceert, afgestemd op opvoering van de lichamelijke conditie der kinderen. Het e.e.a. eist (en hier ligt weer een van de taken) dat de Jeugdtrainer nauw contact heeft met de ouders en (zelfs) met de leraren. Overgaande naar de groep 1518 jaar, ligt de figuur wel iets anders. Naast technische training komt nu de zwaarder AJAX 5 Het elftal dat sinds „mensenheugenis" met de kampioenstitel gaat strijken 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 9