Vijftig jaar geleden (in de gloria) Firma JACOB BAKKER 'n Voordelig adres tegen D.W.S./A en Noad, uit tegen D.O.S. en M.V.V. Moei lijke karweien, maar waar een wil is, is een weg. Play up, vrienden. Voor de overige resultaten, verwijzen wij naar de uit slagen. BROWN. Een hoogst gedenkwaardige datum in onze geschiedenis is die van 21 mei 1911. Ajax promoveerde die dag 21 mei a.s. dus 50 jaar geleden naar de westelijke eerste klasse, het toenmalige dorado van het Nederlands voetbal. O De hoofdstad had sedert de degradatie van R.A.P., in de negentiger jaren, geen eerste klasser meer bezeten. Promo tie was voor vele Amsterdamse tweede klassers een droom die echter niet verwezenlijkt werd. Maar Ajax slaagde. Gemakkelijk had ons elftal het zeker niet gehad. Aan vankelijk wel. In de competitie van de haar tweede klas afdeling werden van de 16 wedstrijden er 14 gewonnen en 2 gelijkgespeeld. Ajax werd dus kampioen met 30 punten, 11 meer dan No 2. Om het kampioenschap van de gehele tweede klas (twee afd.) werden twee overwinningen behaald (30 uit en 20 thuis) op het sterke Concordia met de beroemde „goal- getter" van het Ned. Elftal, Jan Thomée. Tot zover was Ajax dus nog ongeslagen. Maar het slot van de krachttoer moest nog volgen, extra verzwaard door de voor ons ongunstige regeling van de promotie- en degra datie-competitie. Deze ging voor Ajax tegen twee eerste klassers, een rege ling toen nog nooit voorgekomen. De degradatiekandida ten: Hercules en 't Zesde (onderofficieren van het 6e reg. inf.) speelden niet tegen elkaar de in de gewone com petitie behaalde punten telden in de promotie- en degra- gatie-wedstrijden mee. Zodoende begon 't Zesde met drie punten, Hercules met één punt. Na 3 wedstrijden (van Ajax) was de stand: Ajax 4 punten, 't Zesde 3 en Her cules eveneens 3 punten. Laatstgenoemde vereniging was uitgespeeld en dus gedegradeerd. De laatste wedstrijd ging derhalve tegen 't Zesde in Breda; Ajax had aan een gelijk spel genoeg. Ik heb in mijn leven ontelbare wedstrijden bijgewoond, waarbij vele rijk aan spanning waren. Die wedstrijd te Breda was wel een van de meest zenuwslopende die ik ooit zag. Vanzelfsprekend was de spanning er al dadelijk in ruime mate. Daar was de inzet naar. Maar zij steeg verder, van minuut tot minuut. Ondanks hard werken van weerskan ten werd er echter niet gescoord, en zo bleef hoop-en-vrees voor beide partijen tot de laatste seconde. Eindelijk het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Groot hof f en niet een groep jongelui, neen, de gehele sup- portersschare rende het veld op. Juichend en juichend, door het dolle heen. Natuurlijk de spelers op de schouders. Het is alles meer vertoond maar niet met die onzegbaar grote voldoening. Na de maaltijd naar Amsterdam terug. Bij het verlaten van het oude Weesperpoort-station konden de spelers door het opdringen van het publiek slechts met moeite de rij tuigen bereiken. Rijtoer door de stad: langs de gehele weg mensen, rijen dik, een menigte als bij een koninklijke in tocht, voortdurend juichend totdat het toenmalig clubhuis (het oude Schollenbrug) was bereikt, waar het feest werd voortgezet. Altijd nadien heb ik de mening gehad dat 21 mei 1911 een belangrijke, zoniet dé belangrijkste datum in onze ge schiedenis is geweest. Had 't Zesde (dat tot het bittere einde kranig volhield) een goal gemaakt, dan was alle geweldige inspanning van dat jaar vergeefs geweest. De mogelijkheid zou groot zijn geweest dat wij een tweede maal dezelfde energie niet hadden kunnen opbrengen, zoals vele tweede klassers die naar de hoogste eer grepen, faalden en daarna terugvielen, om althans voorlopig niet meer aan bod te ko men. VERFWAREN, KWASTEN EN PENSELEN AMSTERDAM - WEESPERSTRAAT 138 - TELEF. 57517 Filialen Haarlemmerstraat 38, Tel. 63989 Nassauplein 11, Tel. 120254 Jan Evertsenstraat 138 Tel. 84649 De namen van de spelers die naar mijn mening dus de grondslag legden voor alle latere glorie: Herman Schut te, Karei v. d. Lee, Frans Schoevaart, Gé Fortgens, Jan Schoevaart, Adr. Pelser, Kok Kammeijer, Toon Kooy, Piet v. d. Broeke, Louis Seylhouwer en Leen Filedt (invaller voor J. J. Grootmeyer) behoren altijd in onze herinnering te blijven. G. E. HEMMEN O Vroeger was de competitie onderverdeeld in: Noord, Oost, Zuid, West I, West II. De no's 1 van elke afdeling speelden daarna om het Kampioenschap van Nederland. AJAX - ALKMAAR Bob Westra doet een poging boven de grijpgrage handen van de Alkmaar-doelman uit te komen. Vergeefs! 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 3