SJAAK spelen op Koninginnedag verzwakt, toch wisten Ruud Kok en de zijnen het toernooi van A.B.C. te winnen. In zijn poule verloor Ajax met 21 van O.V.V.O., deze club weer van V.V.G.A. met 10 en de ambtenaren van ons team met 30. Door betere cijfers plaatste Ajax zich in de eind ronde. De andere afdeling toonde hetzelfde beeld. A.B.C., Blauw-Wit en S.C. Haarlem behaalden elk twee punten uit twee wedstrij den. Hier was A.B.C. de gelukkige. De „Final" was met 85 voor Ajax. Dit onverwachte succes werd verkregen door W. Blom, F. Dukker Jr. (dank zij cricket leider H. Pil!), H. ter Heide, H. A. Kok, R. Kok, A. Kraan, J. Neefjes, B. J. Ras, W. Prins, W. F. Weppner en het jeugd lid G. de Groot. Op eerste pinksterdag kwam de droeve tijding dat de ere voorzitter van de Nederlandse Honkbalbond, de heer E. Blee- sing, was overleden. Het Bondsbestuur besloot daarop onmid dellijk alle in dat lange weekeinde nog te spelen wedstrijden af te gelasten. Bleesing en honkbal waren één begrip. Nagenoeg van de oprichting van de bond af heeft hij aan deze zomersport zijn beste krachten gegeven. Tot op zeer hoge leeftijd speelde deze voorvechter voor Quick, waarin hij ook gedurende een lange periode een bestuursfunctie vervulde. Als dank werd hem daarvoor het ere voorzitter schap aangeboden. In de bond zelf hanteerde hij vele jaren de voorzittershamer. Daarenboven had hij zitting in tal van commissies. Met zijn goede spelregelkennis had hij ook als scheidsrechter zijn sporen verdiend. Bij het zil veren jubileum van de N.H.B. werd de heer E. Bleesing het erelidmaatschap verleend. Toen hij de leiding in andere handen legde, volgde zijn benoeming tot erepresident. Deze bij jong en oud zeer geziene figuur deed ook als propagandist voorbeeldig werk. Hij hield vele lezingen en liet menig artikel het licht zien. Voorts bood hij degenen die voor honkbal geestdriftig waren doch bij de aanschaffing van materiaal moeilijkheden onder vonden, de helpende hand. Deze honkbalpionier was later ook nog erevoorzitter van H.H.C. Het baanbrekende werk van deze sympathieke sportman heeft vruchten afgeworpen! Nadat onze hoofdvertegenwoordigers in de Overgangsklasse B het kampioenschap hadden verworven, werd voor zaterdag 8 september de eerste promotiewedstrijd tegen de andere kam pioen, A.B.C., op ons veld vastgesteld. Ajax won volkomen ver diend met 73 en stond dus met één been in de hoogste klasse, maar „The Reds" namen in de tweede ontmoeting met 21 revanche. Het „derde rondje", dat 22 september ten aanschouwen van ongeveer 3000 bezoekers op het Blauw-Witterrein werd ge geven, werd voor Ajax een ontgoocheling. Al waren de werp- prestaties van Gijs Duinker veel beter dan die van Marsland en bedroeg het aantal honkslagen het dubbele van dat der tegen partij, de „alfabeten" lachten het laatst en konden de poort van de eerste klasse binnengaan. Beide teams maakten bijna evenveel fouten, maar die van ons waren min of meer blunders, waar nog bijkwam dat ze in de vierde en negende innings achter elkaar werden begaan. De score was: A.B.C. 000300001 4 Ajax 000001000 1 A.B.C (Marsland)5 x 3 slag, 1x4 wijd, 6 h.s. tegen, 5 fouten. Ajax (Duinker)12 x 3 slag, 3x4 wijd, 3 h.s. tegen, 6 fouten. Sigarenmagazijn Pontanusstraat 54 - Amsterdam-O. Telefoon 740707 20 Het einde der competitie was reeds in zicht toen Ajax 2 zich nog juist van degradatiezorgen kon ontdoen. Moeilijkheden omtrent datum en aanvangsuur van de zeer belangrijke match tussen H.C.K. en De Spartaan leidden er toe dat de Amsterdammers door niet opkomen naar een lagere klasse werden teruggewezen. Tijdens de Bondsvergadering in 1952 werd overgegaan tot het uitreiken van een door de Surinaamse Baseballbond be schikbaar gestelde prijs. Deze wordt (zo mogelijk) telkenjare toegekend aan de persoon of groep van personen die zich voor honkbal het meest verdienstelijk heeft gemaakt. Naar het oor deel van het Bondsbestuur kwam ditmaal het zo vaak bekriti seerde scheidsrechterskorps in aanmerking. Onder bijval werd scheidsrechter F. P. H. Broekhuis donateur van Ajax verzocht voor de groene tafel te komen om het kleinood in ontvangst te nemen. In het A.B.C.-toernooi kreeg Ajax geen gelegenheid de Bevrijdingsbeker voor de derde maal in successie te winnen. Ditmaal had V.V.G.A. zijn zinnen op de trofee gezet. Na een „draw" (1111) tegen A.B.C. in een langdurige verliezers ronde konden wij door een hoffelijk gebaar van de organise rende vereniging met de derde prijs huiswaarts keren. Nadat Ajax daags tevoren een inspannende strijd met Sparta had geleverd, diende onze ploeg die door verschillende oor zaken verre van volledig was zich voor het jubileumtoernooi van U.V.V. aan. Zowel tegen U.V.V. (54) als tegen D.E.C. (21) beide na verlenging kwamen aanvoerder R. Kok en zijn makkers met de hakken over de sloot. Renteeen fraaie beker en voorts een jubileumspeldje voor iedere deelnemer. Het eerste kon als sterkste met 26 punten uit 14 wedstrijden de Overgangsklasse vaarwel zeggen en tot het eldorado door dringen. De mannen die het hogerop wilden zoeken, waren: G. J. Beumer, H. Bosboom, G. Duinker, J. ter Heide, A. M. Hordijk, H. A. Kok, R. Kok, A. Kraan, J. Neefjes, W. Prins en B. D. de Sterke. Ajax 2 nam helaas de lift in de verkeerde richting. Hier dus geen promotie, doch degradatie. De juniores A verzamelden het maximum aantal punten. Door vervolgens Zeeburgia met 54 achter zich te houden, werd onze „toekomst" kampioen van Amsterdam. Het offi cieuze jeugdkampioenschap van Nederland met de Norman Mc.Phailbeker als inzet was door een 51-zegepraal echter voor S.C. Haarlem weggelegd. Terreinmoeilijkheden verhinderden alweer tot tostandkoming van het Ajax/V.V.G.A.-jeugdtoernooi. In 1953 was de eerste klasse gesplitst. Elke ploeg kwam een maal tegen de clubs in haar eigen afdeling uit en bond twee keer de strijd met de teams uit de andere afdeling aan. In het beslissende treffen won O.V.V.O. met 2—0 van H.H.C. Het betekende het vijfde achtereenvolgende landskampioen schap van Urbanus en zijn ploegmakkers. Ajax sloot de com petitie af met een derde plaats achter O.V.V.O. en R.C.H. Na een nek-aan-nek-race met The Catchers 2 ving Ajax 3 met 2 punten achterstand op dit kampioensteam juist bot. In de tweede klasse A posteerde Ajax 2 zich achter De Spar taan en O.V.V.O. 2. In elf dagen tijds werd het achtste Ajax/V.V.G.A.-jeugdtoer nooi op touw gezet. De prijzen gingen naar S.C. Haarlem, V.V.G.A., D.O.S. en Ajax. De „stijlprijs" was voor H.H.C. De krachtmeting tussen Ajax en T.I.W. tijdens het A.B.C.- toernooi in 1954 bracht geen enkele run op. Door een gunstige loting duelleerde ons negental vervolgens met H.C.K., welke ploeg na een gelijk spel tegen V.V.G.A. eveneens goed had ge raden. Na H.C.K. met 31 uit het zadel te hebben gelicht, ging Ajax op het beslissende ogenblik tegen A.B.C. met 71 over de knie. De tweede prijs was bok meegenomen. Het negende jeugdtoernooi van Ajax en V.V.G.A. kon niet meer plaatsvinden; onze Voorland-velden waren hiervoor niet langer geschikt. Heel jammer! Zonder Duinker, die naar een andere vereniging was over gegaan, „finishte" Ajax achter E.H.S., O.V.V.O. en Schoten. Met het tweede was het droevig gesteld; slechts door het terugtreden van Onze Gezellen behielden onze reserves hun plaats in de tweede klasse. De juniores werden kampioen van afdeling B. De uitvoeren- (zie verder pagina 22)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 20