r Aangezien Ajax 2 en Celeritas elkaar in de competitie geen duimbreed hadden toegegeven, moest de extrawedstrijd op 26 september de oplossing brengen. Plaats van handeling het A.S.C.-terrein te Leiden. Werper Wapstra stelde het geduld van zijn ploegmakkers al direct op proef, want doordat er aan de zuiverheid van zijn wor pen aanvankelijk nogal wat ontbrak, stonden de onzen met 7—0 achterGelukkig voor ons vond Hans daarna de juiste richting. Bovendien kreeg ons team er aan slag steeds beter het oog in. In feite werd in onze 7e slagbeurt het vonnis over Celeritas geveld, zoals de score ook laat zien: Celeritas 5200 01211 12 Ajax 2 0 51 2 0 2 10 4 x 24 Dit was in het bijzonder een victorie voor: C. Bouwman, A. Brokmann, J. L. de Graaf, D. Hoogendijk, A. M. Hordijk, G. H. v. d. Laar, D. J. Schalm, J. L. G. Stam, B. D. de Sterke, K. Tuinhout, E. H. van Tuyl en H. Wapstra. Ons kampioenschap ging gepaard met promotie naar de Overgangsklasse. Het was voor de Hagenaars een troost dat zij door de invoering van het pyramidesysteem het volgende seizoen hun geluk eveneens in een hogere klasse mochten be proeven. De juniores B wilden niet achterblijven en hun ploeg werd eveneens met de naam van kampioen bestempeld. Van dit team maakten deel uit: G. Blijboom, F. Geudeker, G. van Klingeren, A. Kraan, Kuipers, P. Nieuwenburg, H. v. d. Pol, J. Schepper en Speyer, doch ook H. C. A. v. d. Berg, Jacobsen, Loek, Mors huis en L. Volkers bliezen hun partijtje mee. Voor het eerst werd er een jeugdtoernooi gehouden. Daar hiervoor verschillende velden nodig waren, werd met V.V.G.A. contact gezocht om dit sportevenement gezamenlijk te organi seren. Van het spelen in het domein der ambtenaren is echter nimmer iets gekomen. Wel stelden de verenigingen Water graafsmeer en Wilhelmina Vooruit (thans W.V.H.E.D.W.). voor dit doel meermalen hun grasmat ter beschikking, hetgeen uiteraard werd gewaardeerd. Behalve de gebruikelijke prijzen was er een extraprijs te verdienen door de ploeg die de beste indruk maakte, waarbij gelet werd op uniforme kleding, spel opvatting, sportiviteit en gedrag. Bij de première was Zeeburgia oppermachtig. Ajax moest zich met de derde prijs tevreden stel len. D.W.S. werd de ereprijs toegekend. In het seizoen dat zo rijk aan successen was, zetelden de heren J. P. Blomvliet, J. Elzenga, A. M. Hordijk en E. H. van Tuyl in de Honkbalcommissie. Donderdag 3 juni 1943 behoorde Ajax tot de combattanten VOOR DE NATIONALE PLOEG KWAMEN UIT: J. Bonneveld 2 x J. L. G. Stam 2 x W. Prins 4 x H. Rotgans 1 x W. Geestman 1 x R. Kok (Ajax/V.V.G.A.) 5x H. A. Kok 24 x E. H. van Tuyl fungeerde 11 x als scheidsrechter bij interlandwedstrijden. in het toernooi van Hilversum. Wie de Zilveren Handschoen past, trekke hem aan. Welnu, dat deed Ajax met G. J. Beumer, K. H. Bloem, J. P. Blomvliet, W. Geestman, J. ter Heide, A. M. Hordijk, L. W. de Koning, G. N. van Lobberegt, D. J. Schalm en E. H. van Tuyl. Onze tegenpartijen waren: Schoten (74), D.W.S. (31), A.F.C. (7—0) en H.H.C. (4—0). Ook in het tweede Ajax/V.V.G.A.-jeugdtoernooi liet Zeebur gia zich niet onbetuigd. Ajax kwam in aanmerking voor de prijs die de Honkbalpropagandavereniging „De Kieviten" had uitgeloofd. In de derde klasse A leek het pad der drielingen over rozen te gaan. Na een 94-voorsprong in de laatste wedstrijd tegen A.F.C. 2 kwam de balans ten slotte in evenwicht. Daar Ajax 3 en Shell uit 8 wedstrijden elk 13 punten hadden vergaard, moest een barrage uitkomst brengen. Het werd 98 voor de olie mensen. Ajax 1 verdedigde zijn kampioenstitel met leeuwenmoed. In de competitie waren Blauw-Wit en Ajax gelijk geëindigd. De beslissingswedstrijd in het Ajax-stadion werd een der hoogte punten in de Nederlandse honkbalgeschiedenis. Gedurende negen innings wisten de werpers C. Wilders en W. Geestman, met assistentie van him velders, de stand blank te houden. In de elfde slagbeurt had een foutje aan onze kant tot gevolg dat de „Zebra's" met 1—0 zegevierden en daarmede de titel over namen. Een geweldig spannende en op zeer hoog peil staande wedstrijd behoorde tot het verleden. Een dagblad schreef toentertijd over deze derby: GESTORVEN IN SCHOONHEID. „Een atmosfeer die knettert van zwaargeladenheid. Voelbare spanning, die eens een wijle tot een zacht zinderende emotie mag verklinken om dan plots fel uit te schieten in laaiende kracht, maar die nooit wijkt, twee uren zonder verpozing duurt, hoofden en harten vervult tot het einde. Zo was het Ajax- stadion toen het honkbalseizoen zijn glorieuze dood stierf. En wie de eindelijke, eindelijke nederlaag van Ajax betreurt, hij zal toch een lichtende herinnering aan een strijd behouden en later vertellen van een zwoegende kamp, die elf innings duurde om één punt voort te brengen, één punt dat Blauw-Wit het kampioenschap bracht. Als een groot sportief festijn staat deze strijd in de annalen van de lichaamscultuur. Een voor ons land jonge sport verovert haar plaats, geraakt tot de erkenning dat al wat sport aan deugden bergt, in honkbal sterk en schoon vervat is. Duizenden weten dit reeds. Tienduizenden zullen volgen!" Al had Ajax 1 in 1944 aanvankelijk een ruime voorsprong, deze slonk zienderogen doordat sommige spelers zich niet ge makkelijk over een tegenslag konden heenzetten. Met 3 punten achterstand op titelhouder Blauw-Wit was de vierde plaats ons deel. Het tweede hield hiermede gelijke tred. In de derde klasse was Ajax 3 onvermurwbaar. De opbrengst bedroeg 16 punten uit 8 wedstrijden. Voor ons namen de hand schoen op: G. H. v. d. Laar, J. Lambregts, W. Leurs, G. Lose- koot, H. v. d. Pol, J. Schepper, F. K. Schoordijk, H. Tholenaar en E. H. van Tuyl. Verschillende malen kwamen ook H. C. A. v. d. Berg, A. Lambregts, E. Schetters, C. J. Wolfers en J. K. Veffer binnen de lijnen. Om het algemeen kampioenschap der derde klasse moest Ajax door onvolledigheid bij de eerste ontmoeting met 84 de eer aan Wol (kampioen afd. B) laten. Doch in de tweede ronde gaf rood-wit de tegenstrever met 165 van katoen. In Amsterdam o.m. verkrijgbaar bij: Aguilar, Rokin 87, Tel. 24717 16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 16