A. F. STRIKKERSmmmil BONTMANTELS - STOLA'S maar de scheidsrechter heeft al gefloten In geen enkel bedrijf kan men bezwaar hebben tegen deze methode. Er behoeft geen afgunst te zijn, omdat tal van bedrij ven duizenden huismoeders in dienst hebben, die ook voor een halve dag werken. Bovendien is het onmaatschappelijk dat een voetballer pas op z'n 32ste jaar een vak zou kunnen leren in een bedrijf. Want we moeten er rekening mee houden, dat de invoering van het betaalde voetbal in de eerste plaats moet gelden voor jeugdspelers. Jongens van 1618 jaar, die nog geen vak ken nen. Dit zijn dus de waarborgen die men de spelers moet geven. Maar ook de clubs moeten die hebben. De gemeentebesturen moeten toch langzamerhand tot het begrip komen, dat de leiders van de sport in Nederland er niet op uit zijn om vermakelijkheid te betrachten. Het is eigenlijk zo, dat wij (hun taak overnemen. Wij zorgen er voor dat duizen den mensen 's zondags een goede ontspanning hebben. Dat men daar belasting voor moet betalen is onjuist. Profclubs zal men moeten zien als één stuk van de gemeente. (Zie ook ons vorig clubblad, pag. 8. Red.) Als er in Amsterdam twee profclubs zijn, dan moet men die beschouwen als een deel van de stad. Daar moet men allerlei faciliteiten voor verlenen. Dit is heus niet idealistisch, maar een realiteit, die vooral met de meteoorachtige snelheid, waar mede de vijfdaagse werkweek wordt ingevoerd nog meer ka rakter zal krijgen. De sport moet klaar zijn, om de grote massa in de maanden september tot mei, waarin men niet naar bos, hei en of zee kan gaan, op te vangen. Dit kan slechts op verantwoorde wijze geschieden als de sport niet achter raakt bij de maatschappe lijke ontwikkeling. Dit betekent dus invoering van het prof voetbal en nu zijn we dus aan het begin, waarin ik al in het kort vertelde op welke voorwaarden er naar mijn mening be taald voetbal moet worden ingevoerd. Het gesprek stokte na deze uitvoerige uiteenzetting van Jan Melchers. Hij staarde peinzend over het Damrak en dacht ongetwijfeld aan de harde werkers in zijn bestuur, o.a. secre taris Elzinga en penningmeester Dukker, prachtige figuren die alles voor hun club doen. Er kwam een ietwat oudere man het café binnen. Hij was sjofel gekleed. Hij had enige kranten onder zijn arm, die hij aan de gerant gaf. Jan Melchers stootte mij aan. ,,Kijk," zei hij, ,,daar loopt nu zo'n beroemde oud-interna tional uit het rijke verleden. Een man die duizenden vreugde heeft gebracht met zijn spel, maar vergat een vak te leren. Hij VALERIUSSTRAAT 190 TELEFOON 725138 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 5