Ajax 4 klopte zowel D.W.S.-A. 4 als Hilversum 3. Met de zelfde cijfers moesten beide elftallen aan onze boys de punten afstaan (41). De kans op het kampioenschap is dus nog vol ledig aanwezig. Niet laten glippen, makkers! Ajax 5 kreeg bezoek van Aalsmeer 3, mededinger in de strijd om de bovenste plaats. De bloemenkwekers bestonden het een drie nul-voorsprong te nemen, hetgeen in de meeste gevallen de „overwinning binnen hebben" betekent. De eeuwige kam pioen dacht er echter anders over en bij het scheiden van de markt konden de Aalsmeerders zonder bloemen, of zo men wil, met lege potten, huiswaarts keren. Een knappe prestatie van onze mensen. Ajax 6 bleef de hele maand van voetbal verstoken, dus deze knapen hadden vier zondagen, zoals men dat wel noemt „moe derdag". Ajax 7 kwam tweemaal in het veld, maar wat die luitjes uit spookten, was echt niet groots. Van Swift 4 werd verloren met 85 en van N.F.C. 3 met 21. Kom, vrienden, dat moet toch beter kunnen. Als het ijs weer uit de grond is, de beste voetbalslof voor. Zo, het voetbalverhaal januari '61 kent u weer. Door het steeds maar afgelasten is ons blaadje deze maand iets later als gewoonlijk. We konden het ook niet helpen en daarom „sorry", beste lezers. Onze president is de laatste tijd enige malen in „het nieuws" geweest. Een radio-praatje en een interview. In het radio praatje heeft Jan kenbaar gemaakt hoe hij staat tegenover volledig prof-voetbal. Afwijzend was zijn betoog niet, verre van dat, maar „zorg" zat er wel degelijk in. Zorg voor de spelers dan, zorg voor hun maatschappelijk welzijn als eenmaal de deur van de kleedkamer voor goed achter hen dichtvalt. En eens valt die deur dicht. Onherroepelijk! Zowel voor de amateur (he laas!), als voor de voetballer om den brode. Natuurlijk zullen er zijn, die zich redden, die zo bij de tijd Waren om vooruit te zien, een vak leerden, of geld opzij legden voor aankoop of oprichting van een zaak. Nu is dat laatste wel gemakkelijk gezegd, doch zonder diploma's van vakbekwaamheid kom je met geld heden ten dage ook niet erg ver. Maar goed, er zal dus steeds een groep zijn, die na het beëindigen van de voetbal- loopbaan wel op een prettige manier aan de kost komt. Er zul len er echter ook zijn, die zonder enige houvast op de levenszee verder moeten dobberen en dat zit bij onze president niet goed. Een bewijs van verantwoordelijkheid, dat we weten te waar deren. Het is uiteraard gemakkelijk om te zeggen: „na ons de zondvloed", maar de leider, of beter, het bestuur, heeft de plicht er voor te zorgen, dat het de club goed gaat. Dat impli ceert, als er volledig prof-voetbal zal zijn het klinkt misschien een beetje gek)na-zorg voor hen, die de bal niet meer rond kunnen krijgen. Hopelijk begrijpt u wat we bedoelen. In het interview, dat Jan met de heer Grifhorst van „Het Vrije Volk" heeft gehad, sprak hij enige gedachten uit, die meerdere malen in bestuursvergaderingen het onderwerp van de gesprekken waren. Mogelijk hebt u het artikel niet gelezen, zodat we maar zo vrij zijn geweest een hap uit het interview te nemen en het u onderstaand voor te leggen. De heer Melchers zei dan: Het is toch eigenlijk wel jammer, dat slechts 25.000 mensen deze wedstrijd (AjaxFeijenoord) kunnen bijwonen. We hebben daar in het Ajaxbestuur al meer malen over gesproken en nu het ons in financieel opzicht goed gaat, zijn er plannen om het stadion uit te breiden tot ongeveer 35.000 toeschouwers. Dit is op grond van de volgende over wegingen: 1. Als de Inter-toto doorgaat dan krijgen we een aantal thuis wedstrijden tegen topclubs van Europa die ons geen cent gaan kosten. 2. Indien men binnenkort begint met de bouw van huizen in de Bijlmermeer, dant betekent dit, dat we een bevolkings groep van ongeveer 100.000 mensen in de loop der jaren dicht bij het Ajax-terrein krijgen. Dat is een hele stad. Ook daarom is het nodig dat wij met uitbreidingsplannen rond lopen. Natuurlijk zou het zo zijn, dat gelijk met de uitbreiding tevens een lichtinstallatie moet worden gebouwd. De wedstrij den voor de Inter-toto zullen zich voor een zeer groot deel in de avonduren afspelen. Enige jaren geleden was het nog niet mogelijk om een lichtinstallatie te bouwen, maar het ziet er nu naar uit dat dit zal worden verwezenlijkt. Alles hangt dus wat de lichtinstallatie betreft af van de Inter-toto. Nog niet voltooid. Maar er komt nog meer bij. De ontwikkeling van de voetbal sport is nog lang niet voltooid. We hebben eigenlijk na de oorlog geslapen. Het duurde bijna tien jaar voordat we het semi-professiona- lisme invoerden en dat heeft ontegenzeggelijk tot gevolg gehad dat men beter is gaan voetballen. Maar we zitten nu reeds enige jaren op een dood punt. Iedereen schreeuwt om het volledig betaalde voetbal. Maar dat zijn mensen die er geen verstand van hebben. Het is vrijwel onmogelijk dat een club dit op het ogenblik kan invoeren. Dat kost 700.000.per jaar. Wie kan dat betalen? We moeten in de eerste plaats een commissie van voorberei ding samenstellen, die alle problemen eens nauwkeurig gaat bekijken. Want we moeten de voetbalsport zuiver houden. We moeten niet gokken met het geluk en de maatschappelijke positie van jonge mensen. Geen voorzichtigheid is groot genoeg. We kunnen beter lang praten dan snél mislukken. We hebben daar in de eerste plaats de steun voor nodig van gemeente en bijv. de Kamer van Koophandel als overkoepelende organisaties. We moeten een goede „background" hebben. Het is volkomen onjuist om spelers een volledige betaalde voetbalbaan aan te bieden en hen op 32-jarige leeftijd loslaten als onvolwaardige arbeidskracht op de maatschappij. Dit moet het principe zijn van het betaalde voetbal: een contract? Akkoord. Maar-dan tevens een vak leren. Daar heb ben wij de steun voor nodig van de gemeente en K. van K. 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 3