erry+madeim Groot Cabaretprogramma Zaterdag 18 Maart 1961 ter gelegenheid van Ajax 61ste verjaardag in Hotel Krasnapolsky Na afloop bal tot 4 uur Orkest Jan Corduwener Plaatsbespreking In de bovenzaal van ons stadionvoor leden Woensdagavond 1 Maart a.s. voor donateurs Donderdagavond 2 Maart a.s. Aanvang 7.30 uur Prijs plaatsbewijs f 1.85 De Feest-Commissie Reeds twee weken heb ik nu al in spanning naar de match tegen Feijenoord uit zitten kijkenen nog steeds weet ik niet wie zich na afloop van deze strijd voorlopig aanvoerder van de eredivisie mag noemen. Over vierentwintig uur zal ik het waarschijnlijk wel weten, maar vriend „Brown" geeft geen langer uitstel, hij moet het stukkienu direct hebben, en daarom weet u bij het lezen meer dan ik bij het schrijven van mijn maandelijkse epistel. Overigens komen P.S.V. en N.A.C. er direct achteraan, zodat er in ieder geval genoeg te knijpen overblijft. Over het verschuiven van het gehele wedstrijdprogramma is hier en daar nog al wat te doen geweest. Persoonlijk wil ik over dat verschuiven niet terug komen, omdat het mij niet eerlijk lijkt hierover na te kaarten. Dat de tot hierbij echter een be langrijke rol speelt is echter wel zeker en dat stemt mij wel eens tot nadenken. Immers, de waarde van de toto voor het amateur voetbal is toch wel uitzonderlijk groot, terwijl de bezwaren van voetballoze zondagen enkel op de semi-profclubs drukken. Ik geloof zeker, dat wij zonder bezwaar bereid zijn offers voor onze amateur-vrienden te brengen, maar onbegrijpelijk is het op welke bezwaren wij stuiten, als wij met m.i. gerechtvaardig de verzoeken tot hun komen. Ik heb hier vroeger ook eens over geschreven, en toen kreeg ik te horen: „Man stop die onzin, de Nederlander wil gokken en als het niet op de toonaangevende clubs mogelijk is, dan doet hij het desnoods op A.F.C. 7 tegen V.V.A. 6." Kijk, dat is nu iets, dat ik maar zonder meer niet aanneem, en ik geloof wel, dat de praktijk mij enigszins in het gelijk heeft gesteld. Vreemd vind ik het ook, dat een fervent amateur-voorvechter steeds maar eenzijdig door blijft zagen, terwijl hij reeds tien tallen jaren geleden (tegen betalingstukjes over voetbal schreef; een eerlijke bezigheid, waarmede ik een amateurstatus wel eens heb zien wankelen. Nog vreemder vind ik het, als een echte amateurclub tegen een combinatie van oud-prof-spelers speelt, (en entree heft), en dan boos is, als een van die profs niet mee kan spelen, omdat hij voor zijn eigen club moet uitkomen. En dan maar vechten om die vermaledijde 3e elftalspelers van ons ook eens als echte amateurs het veld in te krijgen. Kom op, heren, laten wij toch eens beseffen, dat we niet in eigen hokjes moeten kruipen, maar dat we stuk voor stuk lid zijn van één Bond, de K.N.V.B., en dat het onze gezamenlijke taak is het voetbal in Nederland in al zijn geledingen te dienen en naar voren te brengen. Naast elkaar, maar niet achter elkaar met een stok in de hand. Het genoegen gehad voor de V.A.R.A.-microfoon mijn visie op eventueel full professionalisme te mogen geven. Heb dit maar zonder overleg met mijn Bestuursleden gedaan, omdat het beter is eventueel kritiek op eigen hoofd op te vangen en de Vereniging daar voorlopig buiten te laten. Nu die kritiek is dan ook gekomen (ook vanuit de Studio hoewel mijn naam daarbij wel niet persoonlijk werd betrokken, ben ik toch maar zo vrij om het mij persoonlijk aan te trekken. De geachte spreker vindt, dat wij te lang talmen, over grote zaken moet je niet zo lang praten, maar moet je resoluut doen (ik stel me voor zo onder de kreet „Hatsjéé"). Hoewel ik blij ben, dat er nog belangrijke mensen zijn, die deze opvatting niet delen, hetgeen zeker een reden is, dat we nog gezond op aarde rond lopen, (Adolf bijv. was ook zo'n zet hem op type), vond ik het toch minder prettig, mij na deze uit eenzetting, onder de categorie „Ouwe sokkengeplaatst te zien. Dat had hij nu echt niet moeten doen, ik weet ook wel, dat ik niet zo piepjong meer ben, maar er moet toch wel een tussen weg te vinden zijn. Bovendien lees ik nog zonder bril, en mijn gehoor is ook nog uitstekend. Enfin, dat hebben we ook weer gehad, en met of zonder „ouwe sokkenzal er over dit onderwerp nog wel even gesproken wor den, en dat lijkt mij wel juist ook. Het gaat er nu eenmaal niet alleen om, of onze topspelers zo goed worden, dat ze straks ge makkelijk van België winnen, en eerlijk gezegd ook niet of onze verenigingen het wel op kunnen brengen. Waar het wel omgaat, is zo intens veel belangrijker, dat is om de toekomst van honderden jonge mensen, en dat is niet af te doen met de bemerking „in het buitenland heb ik er ook nog nooit een zien mislukken"Want dat is echt niet waar, ik heb die mislukkingen (vooral in Frankrijk) wel gezienmaar hoe dan ook, het is onze plicht de jongens te helpen en te bescher men, en daarvoor hebben wij gelukkig nog de mogelijkheid, en dan desnoods maar als een „ouwe sok". JAMES.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1961 | | pagina 11