NOVAK I 870.- Veluwse Post DORP OP DE VELUWE Slachtmaand 1960 "Tvaar zal de Minister van Financiën toch wel even van staan te kijken! Namelijk van die vier honderd Ajacieden, die niet mee toto-enen verstek laten gaan! Dat zijn vier hon derd zieltjes verloren! Nu kunnen dat wel vier honderd manne- broeders zijn, die d'r neus optrekken voor vijftig duizend pegels, en onder de tonnemaat niet veel aan het spul vinden. Okay. Maar voor onze kassier is het: vier-honderd-zieltjes-verloren en dat betekent dat een piezeltje „poet" voor de clubkas week in week uit naar de duvel is. Bij elkaar is dat geen piezeltje, maar een hoop, want zolang als de aardknikker rondtolt, is komen vast te staan, dat de zee ook uit druppeltjes-water bestaat nou dan! Wat kan eens mens anders misslaan met die toto! Van zo'n slordige drie miljoen kolommen, die nadenkend, transpirerend, rekenend en schattend werden ingekruist waren er misschien tien die de euvele moed toonden een 1 achter AlkmaarAjax op zondag 6 november 1960 in te vullen. Even noteren, folks van Ajax! „Roemloos, kansloos en reddingsloos" gingen we ten onder in de kaasbrouwerij. Dat schreven de journalisten voluit en eerlijk in hun kranten. Het liefst lees ik de verslagen van Geudeker in zijn maandagmorgen „Sport". Als Kick zoiets van zijn ook „zijn") Ajax schrijft, dan is het kei-vast misère- troef geweest. En de Gouddelvers in ons aller Stad aan de Maas maar lachen! Voorlopig zijn we, wat de „very top" in de Ere divisie betreft, onttroond. Over een half jaar zullen we verder zien. Wat ik er vanaf de Veluwse heuveltoppen van kan zien is, dat de voorhoede van Ajax geölie-d moet worden. We hébben voetbalsterren, maar het komt er blijkbaar in de laatste wed strijden niet uit. Da's meer gebeurd. In ieder geval hebben we introduceert het nieuwe „meer beeld" televisietoestel met 59 cm. beeldbuis, panoramisch beeld, verwisselbaar Bi-Color beeldscherm, volkomen nieuwe vormgeving, naar keuze leverbaar in ahorn-, noten- of teak-uitvoering NOVAK TV PANORAMIC type 1601 met 1 2 maanden volledige fabrieksgarantie Ga eens kijken of vraag vrijblijvend inlichtingen bij Uw Radio-, Grammofoon- en Televisie-specialist: n.v. The Electric Gramophone (directie: Jaap van Praag) SPUI 6 - Telefoon 245105 - AMSTERDAM-C. twee thuiswedstrijden op de kalender van 1961 staan, welke revanches zullen (moeten) betekenen; die tegen Feijenoord en die tegen de „babies" uit Kaasland. We hopen er bij te zijn. Het wordt tijd, dat we weer eens een knappe partij soccer in levenden lijve (in „life" heet dat „televisional") zien. We hebben het namelijk op het beeldscherm kortgeleden enorm getroffen en werkelijk high-class football gezien n.l. Engeland— Spanje. Volk van de Watergraafsmeerhet was hartverster kend. Hebt u het ook gezien, of hebt u dat gemist? Om de een of andere reden waren we pro Engeland. Alvorens de wedstrijd begon, hebben we een beetje partijdig zitten gnuiven, gniffelen beter gezegd, wat de Engelsman noemt:laugh in one's sleeve waarom eigenlijk We hebben op onze vroegere reizen door Europa, zo in de twintiger jaren al zien voetballen in Spanje, toen Soccer nog in de kleuterbroek liep daar op Madrïleense grasloze veldjes. En toen vlogen de splinters er al van af, ten minste wat temperament betreft. Goed! De roem van het Spaanse actuele voetbal deed alle glorie elders verbleken. En daarom had Spanje de taak vorige maand in London te winnen. Maar ditmaal stond er een ploeg tegenover Spanje, die zich van de eerste seconde tot de laatste blaas op de fluit van een (goede) Franse referee, „heer en meester" toonde. De boys uit de Bakermat van het voetbal hadden dat ..iets", dat je niet in woorden kunt uitdrukken. Talent, en beheersing om dat talent te gebruiken. Wat 'n voetbal-schotel! Iets anders: En dat betreft ons goede vaderlandse voetbal! Het wil ons voorkomen, dat de belangstelling van het publiek (het onmis bare publiek vanwege de centenpot) sterk afneemt. Alléén de grote nummers en „derbies" schijnen nog behoorlijk gevulde tribunes te trekken, maar voor de rest is het niet best. Ligt dat misschien niet alléén aan de kwaliteit, doch ook aan de vrij hoge entrée-gelden? In de provincie (dat zijn wij!) betalen we voor een Eerste Divisie-match drie gulden, als we niet in de regen willen zitten. We willen tegen niemand iets onplezierigs zeg gen, maar onze persoonlijke mening is, dat voor een wedstrijd tussen de niet-uitblinkende teams in die afdeling een bedrag van drie gulden voor een plaats te hoog is. Nu weten we wel, dat de clubs het hoog nodig hebben en dat alles duurder is ge worden, maar hoe dan ook, we zien een dalende lijn. Alléén top-matches trekken. Ook het voetbalbestaan is vol problemen. Denken we eens aan de houding van het publiek tegenover scheidsrechters die fouten maken of van partijdigheid worden beticht. Als we lezen van klappen en stompen dan denken we aan de schietpartijen, die we jaren terug in Mexico en Bogota hebben meegemaakt en het ingrijpen van politie. De scheids rechters waren (of zijn nog?niet veilig, zelfs binnen de arena. Het publiek blijft achter de tralies, een enorme afrastering met zelfs sloten er omheen. De entrée van spelers en scheidsrechter geschiedt op vele Zuid-Amerikaanse velden via een tunnel, die vanuit de kleedlokalen naar het terrein leidt. De spelers komen dus letterlijk uit-de-grond Iets voor Holland? Zou Rotterdam altijd no 1 met alles, in de Feijenoord-kuip, niet het voorbeeld kunnen geven en een tunnel maken. Voor Rotterdam is dat toch kinderspel? Onze referees zijn daar dan veilig. In Mokum is tunnelbouw taboe! Jammer!! VLOKKIE. Oproep De heer Jan de Wit, Johannapark 3-III, Amsterdam-W., mist uit de jaargangen (sinds 1946) van ons Clubnieuws, onder staande nummers. Wie kan hem hieraan helpen? De Redactie heeft de bewuste exemplaren nl. niet ,,over". Januari 1947 no. 1, februari 1947 no. 2, maart 1947 no. 3, november 1949 no. 31, mei 1951 no. 47, juni 1951 no. 48, juli 1951 no. 49, seizoen 1951-1952 no. 10, seizoen 1951-1952 no. 11, seizoen 1951-1952 no. 12, seizoen 1953-1954 no. 6, seizoen 1954-1955 no. 12. H.H. Medewerkers, aUeniie Kopij voor het volgend clubblad s.v.p. uiterlijk 20 december a.s. in het bezit van de Redactie: Zwaluwstraat 20, Badhoeve dorp. 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 8