Een zeer geslaagd honkbalseizoen 4 LANGE HOUTSTRAAT 10 DEN HAAG - TEL. 11.72.90* Hoewel op het moment, dat ik dit schrijf, het honkbalseizoen beëindigd is en er ook voor ons nog enkele belangrijke wedstrgden op het programma staan, is het beslist niet te vroeg om te constateren, dat de honkbalafdeling een zeer goed seizoen achter de rug heeft. Weet men nog met welke ver langens wij de competitie zijn begonnen? We waren tevreden, indien het eerste negental een prettig seizoen zou meemaken, het pas gepromoveerde tweede negental zich zou handhaven en het nieuw geformeerde derde team kampioen zou worden, terwijl wij ons over de jeugd geen zorgen maakten. Welnu, met uitzondering van het derde negental hebben de andere teams alle verwachtingen verre overtroffen: de spelers van het eerste hebben niet alleen zeer prettig gespeeld, doch zij slaagden er zelfs gedurende een groot deel van de competitie in serieuze kampioenkansen te hebben, het tweede negental, dat inderdaad enige tijd in degradatie-gevaar verkeerde, eindigde tenslotte op de uiterst eervolle derde plaats en de jeugd moest in belde afdelingen slechts voor één tegenstander het hoofd bukken. Het derde team tenslotte kon onze verwachtingen niet overtreffen, maar voldeed hier geheel aan door het kampioen schap te behalen. Het wachten is nu, op dit moment, nog slechts op het veroveren van promotie. Een en ander is, zoals hierboven, gauw verteld, maar er is op vele fronten in onze honkbalafdeling heel hard gewerkt om dit te bereiken. In het voorjaar was uiteraard nog niets met zekerheid te voorspellen, vooral niet omdat onze commissie een ogenschijnlijk nogal riskant besluit had genomen. Met toestem ming van ons bestuur werd namelijk besloten met ons eerste en tweede negental naar het nieuwe gemeentelijke honkbalveld aan de Jan van Galenstraat in nieuw-west te verhuizen. Een moeilijk en riskant besluit, omdat niemand tevoren natuurlijk kon weten hoe dit uit zou pakken. Hoe zouden de spelers, die vrijwel allen in oost wonen, hierop reageren, hoe zou de band met Ajax, die we natuurlijk niet willen missen, omdat we vóór alles Ajacied zijn, worden? Welnu, dit alles is wonderbaarlijk goed afgelopen. Inderdaad waren er enkele spelers, die nogal opkeken tegen de verre reis naar west, maar de felste tegen standers vertelden ons al na enkele weken spelen aldaar, dat we zeer goed hadden gehandeld, omdat het spelen op een echt amerikaans honkbalveld boven alles te prefereren is. De band met Ajax bleef, èn via enkele bestuursleden èn via de heer Vunderink, voor honderd procent gehandhaafd in de geest, zoals we die wederzijds wensten en die niet beter kon zijn. Er kwam nog een gelukkige factor bij en wel deze, dat het voor ons vreemde publiek in west prachtig op honkbal en de naam Ajax reageerde, zodat wij daar niet alleen voor de honkbalsport goede propaganda maakten, doch tevens de naam Ajax ook in nieuw-west uitdroegen. Weliswaar maakten wij geen wonder baarlijke recette's, maar de tijd lijkt toch niet veraf te zijn, dat voor het eerst in de geschiedenis van honkballend Ajax en dat is zo'n veertig jaar wij geld in zullen brengen in plaats van alleen maar uit te geven. Natuurlijk zal het daarbij belang rijk zijn, indien wij over niet te lange tijd naar de hoofdklasse zullen promoveren, want aan de aantallen toeschouwers van een Sparta, E.H.S. of O.V.V.O. dit seizoen kunnen we nog niet tippen. Wanneer we lezen, dat de wedstrijd SpartaE.H.S. 5000 betalende bezoekers trok en wanneer we voorts zien, dat de thuiswedstrijden van O.V.V.O. ook regelmatig door twee drieduizend toeschouwers worden bezocht, dan geloof ik dat het ook financieel waard is veel aandacht aan de honkbalafde ling te besteden. Alles wijst er op, dat de groei van honkbal in het eerste negental was lange tijd in de „running", het tweede bezet de eervolle derde plaats, het derde negental werd kampioen en de jeugd werd twee keer tweede Nederland nog lang niet tot stand is gekomen, integendeel: ik ben er van overtuigd, dat honkbal in de toekomst de sport gaat worden, die ook in de zomer grote aantallen toeschouwers zal weten te trekken. Hiertoe is nog nimmer welke tak van sport ook blijvend in staat geweest. GOEDE STEMMING. Genoeg echter over deze kant van de zaak, want geloof me: onze spelers hebben zich hier niet voor geïnteresseerd' Zij dach ten alleen maar aan de sport, waar zij zoveel plezier aan beleven en zij hébben ook hun uiterste best gedaan voor goede resulta ten te zorgen. Naast die goede resultaten heb ik 'mij het meest verheugd over de zeer goede stemming, die er dit jaar eindelijk weer in alle negentallen heeft geheerst. Typerend hiervoor was, dat één onzer vooraanstaande spelers, die zelf nog wel eens wat nukkig kon zijn en in het verleden zijn ontevredenheid wel eens op minder prettige wijze waarschijnlijk onbewust heeft laten blijken, mij kortgeleden spontaan toevoegde een bijzonder prettig seizoen achter zich te hebben, waarin hij over alles tevreden was. Daar heeft ongetwijfeld ook toe bijgedragen, dat we van april af in staat waren weidelijks de leden een sten cil thuis te sturen, waardoor alle honkballers op de hoogte bleven met het wel een wee van de honkbalafdeling. Een kleinig heid, zult u zeggen? Misschien, maar van dergelijke kleinig heden hangt dikwijls een goed clubleven af. We konden dit doen in eerste instantie dankzij de vlotte hulp van onze administra teur, daarna mede door de bijzonder loffelijke wijze, waarop André Kraan zich inzette. Van het begin van het seizoen af is er niemand in onze honk balafdeling geweest, die er ook maar één moment op gerekend heeft, dat Ajax 1 kampioen zou worden. Zonder iemand te kort te doen hebben wij altijd gesteld, dat wij er dit jaar beslist niet de ploeg voor hadden om naar de hoofdklasse te promo veren. Dit was bepaald geen defaitistische instelling, want toen we door allerlei oorzaken ook door goede prestaties van onze jongens en een prima teamgeest tóch kampioenskansen kregen, is er door ieder serieus getracht deze kansen te grijpen. Natuurlijk heeft een ieder gehoopt, dat het zou lukken, hoewel we allen in ons onderbewustzijn toch begrepen, dat het niet zou gaan. In de beslissende wedstrijd tegen E.D.O., welke ploeg we in Haarlem regelmatig en verdiend hadden geklopt, moesten onze jongens dan ook het onderspit delven. Het prettige gevolg van een en ander is echter o.m. geweest, dat het seizoen dit jaar voor ons bijzonder aantrekkelijk is geweest, omdat Ajax tot vrijwel de laatste dag van de competitie een hoofdrol speelde. Op het moment, dat we dit schrijven, bezet Ajax 1 de derde plaats met een goede kans, dat uiteinde lijk op de tweede plaats geëindigd wordt. En dat is iets, waarop we bij de start van de competitie niet hadden durven rekenen. 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 8