Jeugd en Toekomst Vóór de aanvang van ons laatstgehouden internationale jeugd- toernooi om de „Insulinde-Cup" ontving ik van onze coach Mr. Buckingham een stukje voor het programma, dat> helaas niet meer kon worden geplaatst aangezien dit programma reeds ter perse was. Dit artikel vond ik echter wel zó interessant, dat ik, speciaal bij de aanvang van de A.S. Jeugdcompetitie, deze pennevrucht gaarne in ons maandelijks cluborgaan wil vast leggen. Hieronder dus eerst Mr. Buckingham's bijdrage, vervolgens een zeer vrije vertaling en ten slotte nog enig commentaar. With the advent of semi-professionalism in Dutch football- Youth football took on a new significance. Prior on the change, amateurism prevailed and players, well- were just players Once money was introduced players, the good ones, attained a status and, more important still, a value. Players could be bought and sold! It is a very simple step to view economically the value that the Youths in a Club now held for they could attain a value to the Club. Lack of ability or strength in the Youth teams could mean a lack of flow of players tot the First Eleven and when players cannot be made they have to be bought with money. Thus, Youth football is and now be regarded as the nursery for producing players for a Club and a Club's strength can be measured by the standards of its Youth football. Youth Tourneys, such as organised by Ajax and many other Clubs serve for both interest to the public and in assisting the Youth tot gain competitive experience in alle styles and types of football. I trust all „Ajax" Youth players will use these games in the way for winch they are intended 1. To further the good name of „Ajax on the field and 2. To learn something of this simple game of football from each encounter. Vrije vertaling: „Met de invoering van het semi-beroepsvoetbal in Holland kreeg tegelijkertijd ook het jeugdvoetbal meer betekenis. Vóór deze wijziging kende men alleen het amateurvoetbal waarbij de spelers, de sport uitsluitend voor hun plezier be oefenden. Toen echter het betaald-voetbal zijn entree maakte, ontvingen de beste spelers een contract en wat nog belangrijker was, zij kregen voor de vereniging waarde; immers konden spelers nu worden gekocht en verkocht. Hieruit kast men dus gemakkelijk begrijpen dat, economisch gezien, ook goede jeugdspelers van een semi-profclub aanzien lijk in waarde stegen, want ook een goede jeugdafdeling is, in onze huidige structuur, een waardevol bezit. Gebrek aan bekwaamheid of gebrek aan sterke jeugdelftallen kan Teiden tot een tekort aan goede jeugdkrachten, die voor het betaald voetbal moeten worden opgeleid. Zijn deze (goede) jeugdspelers dus niet in een vereniging aanwezig, dan zal men later genoodzaakt zijn spelers te kopen vaak tegen heel veel geld! En daarom ook moet in een semi-profclub de jeugdafdeling worden beschouwd als een soort „kinderkamer", laten we liever zeggen als een soort kweekschool, waar de spelers voor het betaald voetbal worden opgeleid. De kracht van een vereniging kan ook meestal worden afgemeten naar de capaciteiten van haar jeugdspelers. Internationale toernooien zoals door Ajax en andere vereni gingen worden georganiseerd, dienen dan ook niet alleen om meer belangstelling bij het publiek te trekken, maar in hogere mate nog om de jeugdspelers in staat te stellen steeds meer routine te verkrijgen. Ik vertrouw daarom dat alle Ajax-jeugdspelers deze wed strijden zullen spelen op die wijze, waarvoor ze zijn vastgesteld, n.l.: 1. door met hun spel en sportieve houding in het veld de goede naam van Ajax nog meer bekendheid te geven en 2. door te trachten uit deze wedstrijden zo veel mogelijk lering te trekken." Tot zover onze coach, Mr. Buckingham. Zoals hierboven reeds gememoreerd acht ik dit artikel van onze coach uitermate be langrijk en wel om tweeërlei redenen: 1. Omdat hierin, tussen de regels door, voor onze vereniging de weg wordt aangegeven die zij in de nabije toekomst zal moeten bewandelen en 2. omdat, vooral voor onze top-jeugdspelers, hieruit de con clusie kan worden getrokken dat de eisen die voortaan aan hen worden gesteld, zwaarder zullen zijn dan tot nu toe het geval was. Wij behoeven er m.i. heus geen doekjes om te winden; in de naaste toekomst zal blijken dat voor een semi-profclub (later misschien een fulltime-profclub) een jeugdafdeling, met 10 a 12 elftallen veel te groot is. Hoe de structuur van onze jeugdafde ling er binnen afzienbare tijd uit zal zien, weten we nog niet, maar wel staat m.i. al bij voorbaat vast dat wij alleen die spelers kunnen gebruiken die volledig begrip tonen voor orde en dicipli- ne, jeugdspelers dus die de voetbalsport, hun sport, in alle gele dingen werkelijk serieus willen beoefenen, spelers die hun sport intens willen beleven, kortom, spelers die de sport willen dienen! Willen wij in de toekomst meer profijt trekken van onze jeugdspelers dan zullen wij, vooral wat de „top" betreft, nu reeds moeten beginnen, deze spelers in een nieuwe richting te stuwen. Wij zullen, vooral bij jonge spelers met aanleg, voortaan meer aandacht dienen te besteden aan de karaktervorming en het mentaal sterk maken. Hoe vaak gebeurt het niet, dat zeer goede spelers niet in een team kunnen worden opgenomen, omdat ze hiervoor mentaal ongeschikt zijn. Ze spelen weliswaar voor hun eigen plezier, maar tevens ook vaak voor het verdriet van anderen. Door gemis aan karakter en aan een gezonde sportmentaliteit gaat vaak een veelbelovende toekomst voor hen verloren. Saamhorigheidsgevoel, opofferingsgezindheid, bescheiden heid, elkaar helpen, dit allen zijn factoren die niet alleen in de sport noodzakelijk zijn, maar die ook in de burgermaatschappij gevraagd worden. Dit dient onze jeugdspelers te worden bijgebracht en zij zullen moeten beseffen, dat de weg die wij zullen inslaan zowel in hun eigen belang als in die van onze vereniging is. Elke jeugdspeler die lid van onze vereniging is, zal zichzelf de gelofte moeten afleggen: 1. Dat hij zich in en buiten het veld keurig gedraagt, zonder enig commentaar elke beslissing van de scheidsrechter aan vaardt en alle aanwijzingen van zijn aanvoerder onvoorwaar delijk opvolgt. 2. dat hij op de trainingsavonden precies op tijd is en alle in structies van de oefenmeester onmiddellijk ten uitvoer brengt. 3. dat hij zich volledig ondergeschikt maakt aan het geheel en de jeugdcommissie, die verantwoordelijk is voor een goede gang van zaken, gehoorzaamt. Alleen zij, die trachten aan bovengenoemde eisen te voldoen zullen later als een sieraad in onze sport-samenleving kunnen worden beschouwd. Er zijn spelers die veel praten maar weinig doen. Omgekeerd ware beter. Ook ieder jeugdlid heeft in onze vereniging een taak en het is zijn plicht die taak zo goed mogelijk te vervullen. Verbeter de vereniging, doch begin bij uzelf! JOOP MARTENS Aan onze Medewerkers Mogen wij onze geachte medewerkers nogeens dringend ver zoeken hun kopij uitsluitend en alleen te richten aan het redac tie-adres: Zwaluwstraat 20, Badhoevedorp. Verzending aan het adres van de heer De Bruyn, of aan dat van drukkerij Grafica rechtstreeks, geefs slechts extra werk en oponthoud, aangezien de werkzaamheden als correctie e.d., welke nodig zijn alvorens de kopij naar de zetter gaat, op bovengenoemd redactie-adres plaatsvinden. Alvast onze dank voor uw medewerking. DE REDACTIE. 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 5