Perry van der Kar Touché, Heesakker Over het algemeen munten zowel „De Feijenoorder" als het „Ajax-Nieuws" uit door een zeer objectieve berichtgeving. Men is beiderzijds gespeend van clubchauvinisme. Sportiviteit en fairness vieren hoogtij. Dit geldt tevens voor de ontmoetingen in het veld. Vreemd? Welnee volstrekt logisch. Immers, beide clubs spelen voetbal, voetbal tout court. Zij hebben het niet nodig te boenen of wat dies meer zij. Integendeel, zij zouden het niet eens kunnen, althans niet zo goed als de club die zich hierop toelegt en meent zich door dit soort afbraakvoetbal staande te kunnen houden. Bovendien zijn beide cluibs bijna voortdurend in de kop van de ranglijst te vinden. Er is dus geen „noodzaak tot zelfbehoud" en het Trojaanse paard dat „Afbraak" heet behoeft niet binnengehaald te worden. Hulde aan Feijenoord. Zo op het veld, zo in het cluborgaan; ik zei het reeds. In het Juninummer van Feijenoord staan veel waarderende woorden aan het adres van Ajax. Zo schrijft L. A. H(eesakker) over de beslissing op Hemelvaartsdag: „Ajax won dan ook niet alleen verdiend, wij kunnen gerust zeggen, Ajax won zéér verdiend en met het behaalde kam pioenschap wensen wij onze Amsterdamse vrienden van harte geluk." In de Losse Notities, een rubriek in dagboekvorm, lezen we: „Een schande was het niet om van dit Ajax in zijn befaamde kwartier te verliezen. Ze waren niet te houden. En we konden Ajax feliciteren! Verdiend gewonnen, nu en over het gehele seizoen." En toch, en toch Niets dan lof tot zover. En toch, geachte Heesakker, waarom nu te schrijven: „Ik voor mij, geloof meer, dat hij (arbiter Beltman) floot op het appelleren van Anderiesen, die het met de sportiviteit niet zo nauw neemt, gezien zijn hatelijke opmer king tegen scheidsrechter Bronkhorst" (vette druk van mij - Le M.; bedoelde opmerking stond, voor zover wij weten, slechts in één blad). Kijk, waarde Heesakker, hier de sportiviteit van een tegen stander in het geding brengen, die, bovendien aanvoerder zijnde, appelleert in een spontane reactie, lijkt mij eveneens te appel leren aan onbevredigende verlangens. Laat ons eens even aannemen dat de observatie van Beltman onjuist was. Zeer velen hebben de overtreding van Moulijn niet gezien en ook ik heb het op de T.V. niet kunnen waarnemen. Kan het ook zijn, zo vraag je je dan af, dat Beltman datgene wat hij als een overtreding zag zwaarder heeft laten gelden, omdat hij een weinig in z'n maag zat met de véél te zware straf kort tevoren in de vorm van een penalty Ajax opgelegd? Er zijn voorbeelden te over dat scheidsrechters op deze wijze trach ten de zaak te nivelleren. Want, laat ons eerlijk zijn, de over treding van Muller hief geen gevaarlijke situatie opdie was er op dat moment eenvoudig niet. Zij speelde zich af op de rand van het strafschopgebied. In een der grote bladen las ik dat Beltman na afloop beweerd had dat Muller met één been, zeer nauwgezet: het rechter!, buiten het strafschopgebied had ge staan maar dat zijn hand er net „in" was geweest. Heel wat minder dubieuze gevallen worden alsdan door de arbiter opge lost door een vrije schop op de rand van het strafschopgebied. Scheidsrechter Beltman. Vooropgesteld dient te worden dat ook van de zijde van Ajax niet aan de integriteit van iemand als kapitein Beltman getwij feld wordt. Nochtans, deze zelfde heer Beltman is Ajax bijna en Blauw-Wit zeer noodlottig geweest. Want, bij Ajax Elinkwijk heeft bijkans iedere toeschouwer, zo niet twee, dan toch zeker een overtreding van Elinkwijk geconstateerd, waarvan de volksmond zegt dat het „een geheide pinantie" is. AjaxElinkwijk 21 zou destijds al het kampioenschap in de Meer gebracht hebben! Feijenoords penningmeester zou heel wat minder vrolijk hebben gekeken, die van Ajax iets minder dan hij nu doet en Amsterdam zou zijn drie Eredivisionisten behouden hebben. Ik weet, nakaarten geeft niets. Doch, heer Heesakker, dit geldt ook voor u. Moyennes en saldi. Waarom dan eveneens op te halen dat Feijenoord kampioen zou zijn geweest door beter doelgemiddelde als van te voren, al jaren en jaren trouwens, uitdrukkelijk is overeengekomen dat het doelgemiddelde niet beslissend zal zijn Omdat een Duits sportblad, vanwege dat doelgemiddelde, Feijenoord al als kampioen had uitgeroepen? Deze mededeling ben ik zelfs op twee plaatsen in (twee) van Heesakker's artikelen in „De Feijenoorder" tegengekomen. Nog geheel afgescheiden van het feit dat men bij een veilige voorsprong in een wedstrijd de touwtjes lang niet zo gauw zal laten vieren als men van te voren weet dat het moyenne beslissend kan zijn, zo zijn wij Nederlanders in casu per se niet de Chinezen van Europa (zoals de heer Heesakker be toogt) omdat wij als enigen dit gemiddelde niet zouden willen laten gelden. Per saldo: Doelsaldo. Want waarom doelgemiddelde? Waarom de doelpunten tegen zwaarder laten wegen dan de doelpunten voor? Omdat de Engelse traditie dit zo wil? Een „goal" is een „goal" nietwaar? Een „beauty-" en een „sofgoal" zijn beide doelpunten van gelijke waarde, voor of tegen gescoord. Doelsaldo dus. En ziet, hoewel ook hier het zelfde geldt voor wat de van te voren gemaakte afspraak be treft, als men zou willen overgaan tot een beslissing die vol komen eerlijk is t.a.v. de doelcijfers, dan 'heeft Ajax ook hier de zege behaald, want 109 minus 44 oftewel 65 is nog altijd meer dan 94 minus 32 oftewel 62. Sans rancune. Het was mij, waarde heer Heesakker, aangenaam de degen met u te mogen kruisen in een tournooi dat naar het mij voor kwam op het peil werd gehouden dat clubs als Feijenoord en Ajax zo zeer ligt. In het verleden had ik, mede dank zij uw gastvrijheid, gelegenheid Feijenoord in zijn eigen clubblad mijn hulde te betuigen; dat hiertoe weer spoedig aanleiding moge zijnEn dat deze gastvrijheid, na mijn betoog van heden, mij alsnog verleend moge worden Wat mij betreft, ik scheid hier in dezelfde vriendschap waar mee ik dit stukje begon. Echter: Toch, Heesakker, touché. Meent B. S. LE MARCHË Er zijn ruim takken van sport, doch er is slechts sport magazijn, waar U altijd slaagt voor Uw sportuitrusting: SPORTMAGAZIJN AMSTERDAM - ARNHEM - DEN HAAG Sportartikelen - Camping Sport-confectie - Speelgoed

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 23