H. A. MEERUM TERWOGT f Toen ondergetekende als fin-de-siècle-baby, strikt over drachtelijk gesproken van toeten noch blazen wist, was Meerum bereids een jongeling van 16. Een H.B.S.-er van de Eerste Vijf aan de Keizersgracht, meen ik. Althans, met zijn medescholieren promoveerde hij de Westermarkt tot voetbalveld en een Amsterdamse kietebal tot voet bal vijf ie. Zij waren waarlijk de ware pioniers. Echter, hij in het bijzonder zou blijken een pionier, een voortrekker te zijn. Van niet louter teamsport alleen. Hij zou de sport voorstaan, uitdragen en verdedigen in al de facetten van toen en in de vele schakeringen die later zouden ontstaan. Als sportjournalist, later hoofd der sportredactie van „the most leading paper" in het Neder land dier dagen. Daarbij is er geen sportblad van enige betekenis in ons land (geweest) of hij heeft er aan mee gewerkt. Onder eigen naam, als Dr Van Staveren, als Tartuffe. Wanneer wij, jongens van voor de eerste wereldoorlog, op Ajax staan te wachten, gaat er een goedkeurend ge mompel op als de wat gedrongen habitus zich van de deur der kleedkamer onder de overdekte losmaakt en deze gestalte blijkt scheidsrechter Meerum Terwogt toe te be horen. Want deze referee was niet zo maar theoreticus nee, als oud-speler van Neerlands voetbalkampioen R.A.P. kende hij de praktijk. Er zijn (sport)journalisten en (sport)journalisten. Zo sprankelend van geest, zo vol humor al dan niet met met satire gelardeerd, zo vol fijn raillerende spot, zo hoofs en hoffelijk en tegelijkertijd taxerend en keurend, weet ik geen tweede. In Sport en Sportwereld van 13 juni schreef hij: Ir J. W. Kips, oud-voorzitter van de K.N.V.B., tachtig jaar"; een artikel dat mij een spontaan „wat lees ik 'm toch graag" ontlokte. Geen 24 uur later kwam over de radio het ontstellende bericht van het einde. Een kundig vakman, Nederlander vóór alles maar geze gend met een esprit van onbetwist Franse allure, was heengegaan. Mijn persoonlijke herinneringen aan hem reiken niet ver der terug dan 1945, de tijd sinds ik de sportrijmelarij hanteer. Dit en z ij n onverbeterlijke limerick schiepen het contact. Een contact dat ik node zal missen doch waar ik de rest van mijn leven dankbaar voor zal zijn. Mèt mij zullen velen die dankbaarheid delen. Voor de voortreffelijke stylist, voor de mens Hans Meerum Terwogt die wist waarover hij sprak en schreef. B. S. LE MARCHÊ.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 20