A. F. STRIKKERS B0HTHANDEl Paastrip der Juniores Al naar Wuppertal Internationaal Jeugd-tournooi van A.D.O. BONTMANTELS - STOLA'S (vervolg van pagina 2) tweede plaats in onze poule te bereiken. Misschien klinkt het een beetje vreemd, maar dit werd onze beste wedstrijd. Zeker drie kwart van de gehele speeltijd waren wij in de meerderheid maar het doelpunten maken bleek ook nu weer een moeilijke opgave. Jammer was het dat Piet Keizer deze wedstrijd verstek moest laten gaan, hetgeen de toch al niet sterke voorhoede nog meer zekerheid deed verliezen. Hoewel W.S.V. soms langdurig met 8 a 9 man in de verdediging „paniekte", zagen wij geen kans te scoren. Bij een uitval van de Duitsers raakte Coen Post, mede door een niet bestrafte overtreding van de rechtsbuiten, de bal kwijt, en het onbenullige trekballetje, dat volgde werd zonder verweer onzerzijds in het net gelopen. Jammer, maar doelpun ten beslissen nu eenmaal. De laatste wedstrijd tegen U.V.S. werd uiteraard een anti climax. De fut was eruit. U mag driemaal raden wat de uit slag werd 00. Totaal doelgemiddelde na 4 wedstrijden. Voor1 en tegen 2. De achterhoede, die gedurende het gehele tournooi werkelijk prima heeft gespeeld zag er als volgt uit: Albert Slager, doel; Jan Konings en Coen Post, backs; Rob. Roosendaal en Wim van West, kanthalfs; Jan Veen, spil. In de voorhoede hebben gespeeld: Cor te Slaa, Eg. Koghee, Ger Worst, Peter Voogt, Frank Martens, Piet Keizer, Jo Schipper. Volledigheidshalve vermelden wij nog dat Tony Smit en Cees Smit resp. de halflinie en backs assisteerden. Zoals wij al even hebben laten uitkomen, was het programma nogal overladen, zodat wij van de stad Wuppertal practisch niets hebben kunnen zien. Slechts op de terugreis is door de omgeving getourd 'maar toen was het weer dusdanig slecht dat wij hiervan niets hebben kunnen zien. Eindelijk zijn wij, na vele jaren, erin geslaagd in Den Haag een spelletje voetbal op de grasmat te leggen, Ajax waardig. Vriend en vijand waren het unaniem erover eens dat de Ajax- topjeugd in dit internationale A.D.O.-tournooi, het beste spel te zien had gegeven en moreel als overwinnaar uit het strijdperk was getreden. Jong-Ajax, dat gedurende een aantal jaren een min of meer ondergeschikte rol had gespeeld, ontpopte zich plotseling als een ware zoon van zijn vader, de landskampioen. De verrassing begon al toen wij in de eerste wedstrijd moesten aantreden tegen het sterke Arsenal uit Londen, dat in de com petitie als nr. 2 achter Chelsea was geëindigd en door een ieder reeds als finalist was gekwalificeerd. Deze wedstrijd werd door onze jongens met 10 gewonnen. Een uur later moest gespeeld worden tegen het sterke Sparta dat, na een enerverende, op en neergaande strijd eveneens aan de Ajax-zegekar werd gebonden. Einduitslag 10. Weer een uur later kregen wij als tegenstander Borussia uit Dortmund. Hoewel deze 3e wedstrijd niet onze beste was (wij moesten tussen 1 en 4 uur 3 zware wedstrijden spelen) en bij de meeste spelers de vermoeidheid zich deed gelden, wisten wij desondanks de score blank te houden, waardoor wij alleen nog maar van Feijenoord moesten winnen om de finale te bereiken. Ofschoon Feijenoord in dit tournooi uiteindelijk geen hoge ogen heeft gegooid, was het toch een prima technisch spelende ploeg. De duizenden, die 's Zondagsmorgens om half 12 rondom het veld stonden, waren in elk geval van 'mening dat deze wed strijd de finale-wedstrijd had moeten zijn. Twee zeer goed spe lende technische elftallen, Feijenoord met de minste en Ajax met de meeste stootkracht; Feijenoord met prachtige combi naties in de breedte, Ajax met uitstekend voetbal in de lengte as van het veld. Een verschil in spel-methode dus, die ons uit eindelijk met 40 deed winnen. Door dit prachtige resultaat hadden wij dus de finale be reikt, waarin wij onze krachten zouden moeten meten met het zeer sterke Monaco, dat in de andere poule als nr. 1 was geëin digd. Ruim 10.000 toeschouwers bevolkten de A.D.O.-tribunes, toen onze jongens, in trainingspakken gestoken, het veld betraden en zich aan het publiek voorstelden. Toen ons elftal daarna de trainingspakken uitdeed en voor de fotografen poseerde in hun prachtige oranje-shirten en dito broeken met grijze kousen, stegen er uitroepen van bewondering op en hoorde men zeggen „sjonge, wat zien deze knapen er keurig uit". Dit nu was Ajax zoals wij het zo graag altijd zouden willen zien! Deze finale heeft een dramatisch verloop gehad. Monaco schotelde ons direct al na het begihsignaal een soort voetbal voor waarvan onze spelers even beduusd waren. Niet alleen speelden diverse Modagasken bikkelhard, maar bovendien ge bruikten zij, om in het bezit van de bal te komen, methodes, die wij in ons nuchtere Holland nog nimmer hadden aanschouwd. Persoonlijk ben ik er van overtuigd, dat scheidsrechter Leo Horn het de laatste 10 jaren niet zó moeilijk heeft gehad als in deze finale. Hij probeerde, door elke overtreding te straffen, het spel van Monaco binnen de perken te houden en het is zijn grote verdienste geweest dat hem dit uiteindelijk, althans gro tendeels, is gelukt. Het was overigens onbegrijpelijk dat deze Monacospelers hun heil zochten in een veel te hard en onbesuisd spel, want ze speelden een prima partij voetbal en hadden heus niet nodig zo ruw op te treden. Nadat wij binnen 10 minuten een 10 voorsprong wisten te veroveren konden de Modagasken 5 minuten later door hun vurig spel de gelijkmaker forceren. Tengevolge van een fout in onze achterhoede wisten zij zelfs een voorsprong te nemen die echter door een goed doelpunt van onze kant weer te niet werd gedaan. Ofschoon men aan beide kanten nog verschillende staaltjes van prima voetbal liet zien, bleef de stand 22 en moesten drie strafschoppen beslissen wie de uiteindelijke winnaar van dit tournooi zou worden. Aangezien onze jongens echter zo nerveus waren dat zij er hiervan geen enkele konden benutten en Monaco de eerste de beste strafschop in ons doel deed belanden, heeft deze club ten slotte aan het langste eind getrokken. Een voor ons min of meer onbevredigend slot, aangezien wij in deze wedstrijd enige kansen hebben laten liggen die ons dit tournooi hadden kunnen doen winnen. Al met al hebben wij in dit sterk bezette A.D.O.-tournooi een prachtig resultaat bereikt en een woord van hulde aan alle spe lers, niet alleen voor het vertoonde spel maar bovenal voor hun goede mentaliteit en hun grote zelfbeheersing in de finale, is hier zeer zeker op zijn plaats. Jongens, het was keurig, jullie hebt in dit tournooi onze kleuren met ere gedragen Ik wil dit epistel gaarne besluiten met niet alleen het A.D.O.- bestuur en haar Jeugdcommissie hartelijk dank te zeggen voor de prima organisatie en de grote gastvrijheid die spelers en lei ders gedurende deze dagen hebben genoten. Maar in deze dank wil ik tevens de pleegouders in Den Haag betrekken, die al het mogelijke hebben gedaan om het onze jongens zo gezellig mo gelijk te maken, hetgeen, naar zij ons mededeelden, volledig is gelukt. En daarom, A.D.O.-vrienden, nogmaals, namens Ajax, hartelijk dank en tot ziens! J JOOP MARTENS. VALERIUSSTRAAT 190 TELEFOON 725138 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 6