5 ME! A F. STRIKKERS mmmtL BONTMANTELS - STOLA'S In het cluborgaan van de v.v. „Lijnden" te Badhoevedorp, „De Lijnden-Schakel" troffen wij een artikel aan van de voorzit ter, de heer Hoogenberg, gewijd aan de in deze dagen her dachte 5e Mei. Met toestemming van de Lijnden-p raeses (waarvoor onze hartelijke dank) nemen wij het betreffende stuk hier gaarne over. VIJFTIEN JAREN BEVRIJDING. Op die Zaterdagmiddag van de vijfde Mei was het dan zover. Om vijf uur werd in de aula van de landbouwhogeschool te Wageningen door de commandant van de 25e Duitse legergroep, de generaal Blaskowitz, de capitulatieovereenkomst getekend tegenover de Canadese generaal Foulkes. Van Nederlandse zijde was misschien weten we het nog ook Prins Bernhard aan wezig. Aldus de feiten. Deze capitulatie betekende het einde van de oorlog in Neder land. Twee dagen later, op 7 Mei 1945, werd de algehele overgave van Duitsland een feit toen in een Franse ambachtsschool in de omgeving van Reims de admiraal von Friedlburg en generaal Jodl, de volledige capitulatie aanboden aan de geallieerden. Ik meen, dat het de stafchef van generaal Eisenhouwer was, de Amerikaanse generaal Bedell-Smith met een Franse en een Russische bevelhebber, die de Duitse overgave in ontvangst namen. 5 Mei 1945 bevrijding voor Nederland, 8 Mei 1945 V.E.-day (Victory in Europe-day) in Engeland. Wat is het al weer lang geleden! Maar hoe goed weten we het nog! Het was het einde van vijf lange jaren van verschrik king; het einde van een allerellendigste tijd. Ontelbaar zijn de slachtoffers, die in de strijd gevallen zijn. We betreurden ze reeds van de eerste dag af, dat de gemecha niseerde horden van Adolf Hitler in de Meidagen van 1940, ons land aanvielen: op de Grebbeberg, bij de gevechten op de Afsluitdijk, bij het bombardement op Rotterdam en noem maar op. Ontelbaar groot is het aantal slachtoffers buiten de eigenlijke slagvelden: op zee, in de lucht en in het verzet. Elk jaar opnieuw gedenken we al deze gevallenen met grote eerbied en dankbaarheid. Ze waren de prijs voor onze vrijheid. Ik kan me voorstellen er is de laatste tijd nog al wat over te denken geweest dat verschillende, vooral jeugdige, lezers van deze „Schakel" zich maar moeilijk een voorstelling kunnen maken van wat die vijf de Mei 1945 voor ons, die de gehele oorlog hebben meegemaakt en beleefd, wel betekende en wat deze herdenking nu, vijftien jaren later, nog (opnieuw) voor ons betekent. Misschien moet je er midden in hebben gezeten om te weten, welk een ellende deze oorlog in Nederland heeft gebracht; ook welk een angst er in die jaren is geweest. Ja angst. Want bij alle dapperheid, welke in die jaren is getoond, was er toch bij velen elke dag opnieuw de angst, dat er iets mis zou gaan. Dat was dan geen laffe angst. Integendeel! Maar als het je overkomt, dat je midden in de nacht door de S.D. (de Siecher- heitsdienst) van je bed wordt gelicht om te worden weggevoerd naar onbekende bestemming, na urenlange verhoren, dan voel je je niet zo lekker. Laat ik niet doorgaan, hoe verleidelijk het ook is om nu juist nu alles nog eens opnieuw te beleven. Er was zó veel. Elke dag opnieuw spanning en zorg. En ik heb niet eens de honger van het Westelijk deel van ons land mee gemaakt. Laat ik niet doorgaan om dit alles nog eens opnieuw op te rakelen, doch laat ik hier slechts weergeven hetgeen Ds. Buskes kort na 5 Mei 1945 schreef en waarbij hij de gevallenen herdenkt. „Zoals: de Joden, die in het vaderland en over de grenzen wer den doodgemarteld en in concentratiekampen van honger en kou stierven of eenvoudig werden vergast, de mannen en vrou wen, die hetzelfde lot ondergingen in binnen- en buitenlandse gevangenissen, in Amersfoort en Vught, in Dachau en Oranien- burg; de duizenden, die vanwege hun illegale actie tegen de muur werden gezet en doodgeschoten; de mannen, de vrouwen en kinderen, die getroffen werden door bommen van de vijand en van bondgenoot wrede hardheid van de oorlog; het leven lieten in beschoten treinen of dood gingen van honger en koude; de velen, die onschuldig bij wijze van represaille werden gefu silleerd; een onafzienbare rij van gijzelaars tot eenvoudige boeren; dat onnoemelijk grote aantal mannen, vrouwen en kin deren, die in Japanse kampen en gevangenissen hun leven lieten, in Birma, op Java of elders daar in die tropische hitte. Nooit zullen wij aan de oorlogsjaren terugdenken of het beeld van deze allen zal voor ons oprijzen. Nederland heeft vele van zijn beste zonen en dochters in de donkere nacht van het Natio naal Socialisme verloren. Zij hebben hun bloed gegeven voor de vrijheid, welke wij nu herdenken, in het geloof aan een betere wereld; een wereld, waarin gerechtigheid woont en wij als men sen met elkander kunnen leven. Het zou toch erg zijn als deze slachtoffers waren gevallen voor een waan, zinloos en doelloos." De herdenking van 5 Mei 1945 heeft plaats opdat ook de jeugd zal weten, wat onze vrijheid heeft gekost, voor welke prijs zij werd gekocht. Maar hun bloed en tranen, hun lijden en de dood van deze mensen zullen alleen dan niet zinloos zijn geweest, wanneer dat alles niet gestort, geschreid, doorleden en doorstreden werd voor een volksleven, dat waarachtig menselijk-is. Dan vragen we ons af: zijn we er na vijftien jaren in ge slaagd, deze vrijheid waar te maken? Juist in deze tijd van atoomontploffingen en aardsatelieten zal men wel eens met het antwoord op die vraag hebben te worstelen. Maar laten we in ieder geval dankbaar zijn dat we hebben kunnen ervaren, dat het Nationaal Socialisme zo onmenselijk was omdat het goddeloos was en zó goddeloos, juist omdat het onmenselijk was en dat we kunnen zeggen, dat nooit meer. H.bg. - VALERIUSSTRAAT 190 TELEFOON 725138 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 7