A F. STRIK KERSmmHm BONTMANTELS - STOLA'S wat in voorspoed bijeen was gebracht, in tijden van tegenspoed te behouden. Maar er was een kleine groep van onwankelbaren, die dwars tegen alle storm, tegenspoed en gehoon van de weg lopers in, niet opgaven en daarvoor mogen niet alleen wij, maar heel voetballend Nederland, hen dankbaar zijn. Egeman bleef voorzitter, Dade snelde zijn club weer te hulp als tweede voor zitter en Jan Grootmeyer nam het secretariaat op zich. Drie zegge en schrijve drie spelers van het geregelde elf tal bleven ons trouw: Ziegler, J. Pelser en Theo Brokman. Frans Schoevaart echter schoof zijn stoere body en zijn harde kop weer op de backplaats en zo werd de „ruggegraat" van het Ajax geformeerd. Buitenstaanders bleven hun hoofd schud den over al die pogingen om Ajax tot een nieuw leven te brengen." Maar al ging het dan niet direct naar wens, in 1917 begon Ajax toch aan een opmars, die naar onze mening nog steeds, niet alleen in Ajax-kringen, doch in de gehele Nederlandse voetbalwereld in het algemeen bekend is als „de periode van de Gouden Ploeg". We zeiden „niet direct naar wens Zeker niet. Een „verrassende" mededeling van de toenmalige Voetbal Bond inzake een Reglementswijziging, was oorzaak dat we geen kans kregen te promoveren (seizoen 1915/1916) en der halve 2e klasser bleven. En als wij u nu vertellen dat Ajax toen een elftal had, dat iedere eerste klasser, de kampioen van Nederland incluis, „rauw" lustte, begrijpt u wel dat daar toen óók wel eens wat „scheef" zat Doch, om kort te gaan, op 15 Juli 1917, tijdens de „grote" Bondsvergadering, werd Ajax, gesteund door vele vrienden van clubs uit Oost, West, Noord en Zuid met bijna algehele stemmen in de eerste klasse ingedeeld. Een juichkreet ging door de stad! Hoewel men bij Ajax zelf, natuurlijk zeer verheugd over deze (dubbel en dwars verdiende) promotie, deze toch liever op het groene veld had behaald. Maar goed, de club was weer waar zij wezen wilde. We brengen u thans naar de competitie 1917/1918. Het elftal bestond uit de volgende spelers: J. Smit (doel)Fons Pelser en Frans Couton (achter)Henk Hordijk, Joop Pelser en Frits Terwee (midden)Jan de Natris, Joop van Dort, Theo Brokman, Frans de Haan en Wim Gup- ffert (voor). Ging het in het begin nog niet zo daverend, langzamerhand won ons team aan kracht en na 8 wedstrijden nam Ajax de kop om deze niet meer af te staan. 31 Maart 1918: AjaxSparta. Het kón de beslissing zijn. „AjaxSparta Waarde lezer, het is nu meer dan dertig jaar geleden en u kunt het geloven of niet, ik word er nog warm van als ik dóaraan terug denk. Niet om die 45 minuten voor de rust. Ajax nam de leiding door Brokman. Dat hadden wij daar voor en daarna meer gezien. Sparta maakte gelijk uit een penalty." Aldus Dolf Desmit en hij vervolgt: „Dat alles is ook niet de moeite waard om je er over op te winden, ook niet de 42 laatste minuten van de strijd, néé, hét gebeurde in die drie minuten ertussen. De eerste drie minuten na de rust, toen het grote Sparta met Bok de Korver en Cas Ruffelse, dat driemaal achtereen Kampioen van Nederland ge weest was, met drie forse halen van de baan werd geveegd. Driemaal flitste de bal van Brokman's voet naar de vleugels, tweemaal naar rechts en éénmaal naar links en De Natris en Gupffert scoorden in drie minuten drie schitterende doelpunten. De „overdekte" was niet meer tot bedaren te krijgen, m'n vrouw trok haar mantel uit en supporterde de rest van de wed strijd in haar japonnetje verder. En we verlangden niet eens naar nóg meer goals, we snakten alleen maar naar het laatste fluitsignaal om Ajax, ons Ajax, de Kampioensclub te huldigen. En Dirk Knegt dichtte die avond ons clublied: „Een juichtoon davre langs de velden. Voor ons dierbaar Rood en Wit". En Emile Painparé componeerde er de muziek bij. Knegt's dicht ader vloeide nog verder en legde de historische minuten als volgt vast: DRIE MINUTEN. 'n Rush, 'n pass, 'n reuzen-pil Gebrul, gekrijsch, gezwaai, gegil, Gedans, cancans 't wordt niet meer stil De vreugde, die zich uiten wil! één minuut Shot! Zit! beentjes van de vloer Speelt Ajax! Ziet welks een bravour In razend tempo, fiks en stoer De aftrap Steeds nog het rumoer twee minuten Heel de tribune, vol vermaak, Wordt gek 'n derde schot is raak O, Spangen! 'k schreeuw het van de daak'! Dit is wraak, DE WRAAK, DE WRAAK! drie minuten In de competitie om de hoogste titel waren tevens betrokken: Go-Ahead, Willem II, A.F.C. en Be Quick. Het verloop was zo, dat de laatste wedstrijd Willem IIAjax de beslissing moest brengen. Spanning dus volop. Maar o wee, Gupffert was tegen Go-Ahead door een knie blessure uitgeschakeld en bij aankomst in Tilburg bleek ook Jan de Natris niet aanwezig te zijn. Ajax in deze zware strijd zónder haar beroemde vleugelspe lers De Tilburgers probeerden prompt onze verdediging te over spelen. Tempo en nog eens tempo. Maar de achterhoede met Frans Couton aan het hoofd hield stand. Kort voor het verstrijken van de eerste helft, toen iedereen een pass van hem naar de vleugel verwachtte, loste Theo Brockmann plotseling een kogel, die in het uiterste hoekje van het Zuidelijke doel verdween (0—1). In de tweede helft maakte Van Dordt no. 2 en gaf de Tilbur gers daarmee in feite de genadeklap. Iedereen voelde, dat dit de beslissing was. Er werd nog een derde goal gemaakt, maar die betekende toen al lang niets meer. Het laatste fluitsignaal en Ajax voor de eerste keer: Kampioen van Nederland. Hoerah. Een vreugde-dans van spe lers, bestuur en supporters. Met trainer Jack Reynolds, waar van wij u nog moeten vertellen dat die in Augustus 1915 bij Ajax kwam. Jack Reynolds, die zoveel voor Ajax zou gaan betekenen, om dat hij met het inderdaad prachtige „materiaal" dat hij tot zijn beschikking had, iri Ajax een zeer bijzondere voetbalstijl ging opbouwen, waardoor wij ons in binnen- èn buitenland een naam gingen verwerven, als zijnde een der beste clubelftallen van het Europese Vasteland. Het seizoen 1918/1919 is er een geworden zoals Ajax nadien nimmer meer heeft gepresteerd, doch dat ook nimmer door enige andere club in Nederland is geëvenaard. Ongeslagen afdelingskampioen (slechts drie gelijke spelen; en het was een eer destijds om tegen Ajax gelijk te spelen). En als kroon op het werk: Ongeslagen Kampioen van Nederland! Het was enorm." Sparta schreef: „Met het behalen van het Kampioenschap VALERIUSSTRAAT 190 TELEFOON 725138 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 9