Sportmagazijn Leo van de Kar Groede prestaties CEINTUURBAAN 149- 153- 155 Telefoon 73 55 71 Vliet, J. A. van Weeren, G. Fortgens, J. v. d. Berg, N. v. d. Mark, C. H. Kammeyer, J. G. van Limpt en F. Schoevaart. Maar er volgde geen promotie, omdat in een halve competitie om het gehéle kampioenschap der 2e klasse, wij V.O.C. uit Rotterdam en Achilles moesten laten voorgaan. In 1908 werd een fusie aangegaan met Holland, een derde klasser, driemaal kampioen en driemaal gestrand in de pro motie. Men wilde nu door fusie met Ajax aan een langer ver blijf in de derde klasse ontkomen. Ajax won daardoor aan kracht en al kwam dat niet direct tot uiting, in 1911 kwam dan toch het eerste klasseschap. 16 Maart 1910 vierde onze club haar 10-jarig bestaan. Een belangrijk feit was dat jaar verder het engageren van een trai ner: John Kirwan, oud-Chelsea-speler. Het elftal dat zich voor het seizoen 1910/1911 aandiende luidde als volgt: H. Schutte (doel); F. Schoevaart en K. v. d. Lee (achter); A. Pelser, J. Schoevaart en G. Fortgens (midden); J. Groot- meyer, L. Seylhouwer, P. v. d. Broeke, A. Kooy en C. Kam meyer (voor). Over het formaat van deze spelers in het algemeen, was, ten tijde van de geboorte van het Gouden Boek (dus nog volop ama teur) de mening, dat wat de uitblinkers betreft, deze in het Ajax-team van 1950 zeker welkome krachten geweest zouden zijn. Echter met uitzondering van de doelverdediger. Vóór de jaren 1910-1911 was er practisch geen keeper die de ballen ving. Stompen en trappen waren de geijkte verdedigingsmetho den. Luitenant Van Zanten (AjaxLeiden) en Beeuwkes D.F.C. en Ned. elftal) waren er sterk in en van Van Hagen (V.O.C.) ging zelfs het verhaal, dat hij alleen zijn handen ge bruikte om de bal bij een doelschop neer te leggen. Het doel- verdedigen stond in het algemeen op laag peil. Ook bij Ajax. Totdat de jeugdige Gerard Ziegler onder de lat kwam. Het seizoen 1910/1911 werd daverend. Ongeslagen kampioen van de 2e klasse B. No. 2 lag maar liefst 11 punten achter. Na met de kampioen der 2e klasse A afgerekend te hebben (tegen Concordia won Ajax met 30 en 20) stond de pro motie voor de deur tegen Het Zesde uit Breda en Hercules uit Utrecht. Het Zesde sloeg Hercules met 10. De Utrechtenaren op hun beurt klopten Ajax met 21 in een ruw gespeelde wedstrijd. De spanning steeg toen de uitslag van Ajax tegen Het Zesde be kend werd: 30. Een week later was ons veld weer uitverkocht voor de revan che: AjaxHercules, onder leiding van een der toenmalige bes te scheidsrechters n.l. de heer H. A. Tromp. Het werd wederom 30 door doelpunten van Kooy en Seylhouwer en een door penalty-specialist Pelser benutte strafschop. De wedstrijd: Het ZesdeAjax moest dus de beslissing bren- zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding weet wat U nodig heeft 3 lijnen Permanente camping show Wist U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ens stellig gen, wie zou promoveren. Er was n.l. bepaald dat het aantai le klassers van 11 op 10 zou worden gebracht, zodat de twee degraderende elftallen tegen de kampioen der 2e klasse hun kans moesten verdedigen. De belangstelling voor deze ontmoeting was enorm. De Spoorwegen lieten een extra trein rijden en het Telegraafkan toor, eigenlijk officieel gesloten, zou na de wedstrijd gelegen heid geven de uitslag naar Amsterdam door te bellen. Dit alles lijkt nu erg gewoon. Nog vóór 5 uur weten we niet alleen de üitslag maar zelfs in vele gevallen ook wie de goals gemaakt hebben. Maar toen, in 1911 was dat alles lang niet vanzelfsprekend. Zo naderde 21 Mei 1911. Op de drempel der eerste roem Het werd de meest zenuwslopende wedstrijd ooit door een Ajax-elftal gespeeld. Rust 00, kwartier voor tijd 00, nog 5 minuten te spelen 00, nog één minuut en met 00 werd Ajax Eerste klasser. Wat er aan vreugde en lawaai geproduceerd kon worden, werd gedaan. De supportersclub kocht een winkel in huishou delijke artikelen leeg!! Krabbelaar schreef in het „Sportblad" o.a. „Om 9.31 uur stoomden we de W.P. (het vroegere Weesperpoort Station, ge legen daar, waar nu het nieuwe gebouw van de Belastingen aan de Wibautstraat staat; alle treinen uit het Zuiden kwamen vroeger eerst aan de W.P. binnen alvorens naar C.S. door te rijden, omgekeerd gingen de treinen van C.S. eerst naar de W.P. voor zij de richting Utrecht kozen - red.) binnen waar duizenden mensen stonden om de spelers te huldigen en hun gejuich rolde ons reeds van verre tegemoet. Toen heeft Dade de trainer Kirwan in het Hollands gehuldigd. Hij verstond er niets van, maar er zijn ogenblikken dat daden meer doen dan woorden." En even verder: „En toen begon de zegetocht door de stad. En in Buiten Amstel werd het feest voortgezet, bijgewoond door een paar honderd belangstellenden. Daar kwamen de gelukwensen en kransen van V.V.A., Steeds Voorwaarts, D.E.C., Blauw Wit etc. etc. ja, van bijna alle zusterverenigingen." Cloche, de man uit het Zuiden schreef in zijn nabetrachting over Het Zesde tegen Ajax o.m.: „Hulde aan Ajax. Gelukwens aan de Hoof dstad. Ziedaar, hetgeen de billijkheid mij in de mond geeft. Ongeslagen kampioen, tweemaal achtereen een spreken de overwinning op concurrerende adspiranten voor het eerste klasseschap, twee eerste klasse-clubs gewipthet moet me van het hart 't is een schitterende prestatie der Amsterdam mers, waarvoor het eerste klasseschap een welverdiende belo ning is." Amsterdam was stapelgek. Een groot gedicht van Dr. Van Staveren begon met: 'k Drink me arm aan regenwater. Redacteur, och help mij, Heel de stad tot razernij 'k Heb de hele week een kater en eindigde aldus: Ajax houd je taai, houd stand, Je verrukt 't voetballand. Blijf steeds strijden kloek en koen Eenmaal wordt je Kampioen. Het ging Ajax echter in die le klasse niet „naar den vleze". Van de verschillende omstandigheden die daar de oorzaak van waren noemen we o.a. dat er wel een goed eerste elftal was, doch verder geen „ondergrond". En als er gaten vallen die niet te stoppen zijn U weet het. Na afloop van het seizoen 1913- 1914 moest Ajax degradatiewedstrijden spelen. Tegen Her cules, die wij in 1911 gewipt hadden. Op eigen terrein verloren we met 10 en het (in de revanche) gelijke spel dat ons destijds het eerste klasseschap bracht, be tekende nu 2e klasse. Na de degradatie „Wat zich na de degradatie in Ajax afspeelde was meer dan een storm" schrijft Dolf Desmit op pagina 54 van Het Gouden Boek. „Het was een storm en een aardbeving tegelijk. Felle bewogen vergaderingen, uittreden van leden en-masse, toonde dat het snel gegroeide Ajax de binding miste om dat, 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 8