Zondag 9 Juni 1918 Ajax voor het eerst Kam pioen van Nederland „friendly-games gespeeld van groot allure, dat het ontmoetinkje tegen Sevios gerust vergeten mag worden. Voor wie tussen de regels door kan lezen is uit het verslag echter op te maken wat Ajax 49 jaar geleden onderscheidde van zijn medeclubjes en waarom Ajax een grote toekomst was weggelegd, terwijl zovele anderen bij voorbaat tot verdwijnen waren gedoemd. In 1901 bezat Ajax reeds een voorsprong op het gebied van leiding en organisatie, die voor de meeste clubjes uit die tijd volkomen onbereikbaar was. Die leiding en die organisatie hebben stap voor stap en welbewust een sportieve traditie doen ontstaan, die Ajax aan het hoofd van het Nederlandse Voetbal heeft gebracht en houden zal De traditie begon al met de mannen ,,met de knevel", d.w.z. de leiding was ouder en bewuster dan bij zusterclubjes, en Ajax wist dat een club zonder de leiding van ouderen ten dode was opgeschreven. Zij zorgden voor kleed- en wasgelegenheid op een moment dat anderen er nog niet aan dachten en bléven doorzicht en vooruitzicht tonen, die hun voorsprong eer ver grootte dan verkleinde. Twee jaar later, in het voorjaar van 1903, verhuisde ik van de Weesperzijde naar de Vondelkerkstraat. Het gore grachtje dat Overtoom heette, was juist gedempt, maar nog niet be straat. Voorbij de J. P. Heyestraat stond er aan de evenzijde nog geen huis; ver over de landerijen zag je de Krommert. Aan de kant der oneven nummers was er, als laatste zijstraat de Frede- rikstraat; de Zocherstraat bestond nog niet; wel was er de Dubbele Buurt, het sinds lang afgebroken gedeelte van de Amstelveenseweg. Dit stukje Overtoom vormde met de Dubbele Buurt een soort dorpje, dat zowaar een eigen postkantoor had op de hoek van de Saxenburgerstraat. Daar zetelde Dade en da&r hebben we heel wat afgeboomd, alvorens hij als post ambtenaar naar de Amstel bij de Blauwbrug werd overge plaatst. Ook Stempel woonde bij dit dorpje; we ontmoetten elkaar vaak en ik had ampel gelegenheid om deze eerlijke en oprechte vriend te leren appreciëren. Op een keer vertelde hij mij, dat hij in de West een leidende functie kon krijgen en dat hij daarom binnenkort ons land en Ajax zou verlaten. Het afscheid kwam: Stempel vertrok op 27 Januari 1910 met de oude boot Willem II van de W.I. Mail. Twee dagen na het vertrek kwamen er onrustbarende berich ten. Er zouden aan de Franse kust reddingboeien van de Wil lem II zijn aangespoeld. De bange berichten duurden nog enige dagen. Toen kwam de jobstijding in volle kracht los: De Willem II was einde Januari even buiten het Kanaal bij Ques- sant, in een orgaan geraakt en met man en muis vergaan. Dat was Stempel's einde. Wie der oudere Ajacieden, die hem gekend hebben, hervoelt niet die huivering van schrik die ons allen terneersloeg bij zulk een doodsbericht. Stempel is niet teruggekeerd, maar de erezuil, die hij zich door zijn werk heeft opgericht, is gebleven. Met diepe eerbied en vriendschap gedenken wij (zonder ande ren die ons ontvielen ook maar in het minst tekort te willen doen) de Stichter onzer Club en van haar tradities, F. Stempel, de EERSTE AJACIED van alle tijden." Tot zover het een en ander uit de zeer waardevolle bijdrage van wijlen Dr. Keesing, in leven een Ajacied, die, meestal onop vallend, zéér veel voor onze vereniging heeft gedaan. Mogen wij dan dit gedeelte ,,Ajax" besluiten met u mede te delen dat het eerste boekjaar het volgende financiële resultaat had: Ontvangen 338,59± Uitgegeven 334,28" Batig Saldo 4,3l£ De eerste twee seizoenen werden doorgebracht in de „Kleu terschool der A.V.B.". Tweemaal waren we no. 2 en het werd dus geen promotie. Wel verdiende Ajax haar eerste plak, omdat zij het beste doel- gemiddelde had n.l. 3415 in 10 wedstrijden. In 1902 trad Ajax de N.V.B. binnen, behaalde direct het kam pioenschap en promoveerde, welke prestatie eveneens met een medaille werd beloond, de eerste van vele die zij in de N.V.B. (tegenwoordige K.N.V.B. - red.) zou veroveren. Tot 1907 werd toen wat kalmer aan gedaan. Seizoen 190708 werd het kampioenschap der 2e klasse B behaald met het vol gende elftal: A. Bottelier Jr., Chr. Holst, B. H. Crom, L. W. v. d. 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 7