zestig jaar 18 Maart 1960 Van mensen zegt men dat 60 jaar niet oud is, maar voor een voetbalclub is het toch maar een hele tijd Er is ons hier en daar een licht verwijt gemaakt, dat ter gelegenheid van dit twaalfde lustrum geen bijzonder clubblad is verschenen. Geen Jubileum-Ajax-Nieuws. Collega Brown schreef in het vorig clubnieuws reeds, dat bij het Halve Eeuw-feest in 1950 Het Gouden Boek verscheen, waarin vijftig jaar Ajax-geschiedenis door Dolf Desmit (ge assisteerd door Frits de Bruyn en Jan Schoevaart), op weerga loze wijze aan de vergetelheid werd ontrukt en dat 10 jaar clubgeschiedenis daarna té kort zijn om opnieuw met een bijzon dere uitgave te komen. Inderdaad. Er zal o.i. zeker opnieuw een kwart eeuw Ajax- leven moeten passeren, alvorens getracht kan worden weer met een jubileumboek te verschijnen, dat zich met het Meester werk 1950 kan meten. Wilt u de Ajax-historie 19001950 in woord en beeld als het ware beleven, dan zult u moeten trachten Het Boek van deze of gene ter lezing te krijgen. In ieder geval willen wij van onze kant iets van de Rood-Witte Geschiedenis uit Het Gouden Boek, zij het op beknopte wijze, in dit clubnieuws voor u verhalen (speciaal voor de leden en dona teurs die na het Halve Eeuw-feest tot onze vereniging zijn toe getreden), opdat, nu geen grote jubileum-uitgave verschijnt, u toch een stukske ,,GOUD" in uw bezit krijgt. Het voor-historische Ajax Over de prae-historie van Ajax valt niet zoveel te vertellen. Een handjevol voetballende jongelui gegroepeerd om H. Dade, die eigenaar van de bal was en F. Stempel, onze eerste voorzit ter in 1900, hebben omstreeks 1893/1894 een Clubje opgericht, dat ook tóen de naam Ajax droeg met als standplaats Nieuwer Amstel. Dit laatste is niet zo vreemd als het schijnt, want van de Overtoom behoorde tot 1896 alleen het deel Anna Vondel- straat bij Amsterdam. Het Reglement der Football-Club „Ajax" vermeldt danook als drukker: K. F. Seyffardt, Overtoom 15, Nieuwer Amstel." Uit dit Reglement nemen wij o.a. de volgende artikelen over: Art. 1. De Club stelt zich ten doel eene aangename en gezonde uit spanning te verschaffen. Art. 2. De maandelijksche contributie bedraagt 25 ct. Art. 15. Ongepaste woorden of handelingen worden met 0.10 beboet. Art. 16. Onattentie bij het spel wordt beboet met 0.05. Art. 17. Zij die het terrein verlaten zonder voorkennis van den Captain. worden beboet met 0.25. Art. 19. Wegblijven zonder kennis te geven aan den Captain wordt beboet met 0.10. Art. 20. Wanneer de Captain het Reglement niet bij zich heeft, wordt hij beboet met 0.1Ö. Art. 22. Elk lid is genoodzaakt zich een Reglement aan te schaffen op boete van 0.05. U ziet wat de boetes betreft was men toen lang niet mals. Er werd gespeeld o.m. op een stuk grasland onder aan de Willemsbrug in het Willemspark. Huur 15,per 6 winter maanden. Hoe dit Ajax aan haar einde is gekomen, is onbekend, maar op 18 Maart 1900 werd het echte Ajax opgericht op initiatief van F. Stempel, C. R. Reeser en H. D. Dade, welk driemanschap de eerste jaren in feite de club zou leiden. De brief voor de oprichtingsvergadering luidde aldus: Amsterdam, 1^13 1900. M., Met dezen noodigen ondergeteekenden U beleefd uit a.s. Zondagmorgen, 18 Maart te 93/4 TJre in een der bovenzalen van Café Oost-Indië, Kalverstraat No. 2, ons met Uwe tegenwoordig heid te vereeren, ter bespreking tot oprichting eener geheel nieuwe Voetbal Vereeniging. Reeds vele personen hebben hunne ingenomenheid betuigd met ons voornemen, door zich als werkend lid bij ons aan te sluiten. Hopende U aan onze uitnoodiging zult willen voldoen, teekenen wij met achting F. Stempel Voorlopig President C. R. Reeser Voorlopig Secretaris 3de Helmersstraat 61 H. D. Dade P.S. Verzoeke deze uitnoodiging mede te brengen. A propos: de 3de Helmersstraat schijnt in het leven van ons Secretariaat wel een grote rol te moeten vervullen. Wijlen Dr. Keesing heeft in 1950, kort voor hij stierf nog een bijdrage aan het Gouden Boek geleverd over die eerste levens jaren van onze club. Hieruit citeren wij het volgende: „Omstreeks 1900 rezen de kleine clubs als paddestoelen uit de grond. Van de oudere Ajaxleden stamt b.v. Piet van Os uit Advendo, Lou v. d. Vliet e.a. uit Swift-Bis, Frans en Jan Schoe vaart uit Vios, ikzelf uit Sevios, enz. De namen dezer clubjes zijn reeds lang aan de vergetelheid prijsgegeven; dat is geen groot verlies, maar ik betreur het dat een zó originele naam als T.H.O.R. Tot Heil Onzer Ribbekasten) mede verdwenen is. Het leven van die kleine clubs was zeer intens, maar even kortstondig. Jongens van een jaar of zestien, met Bestuurderen van dezelfde leeftijd, moesten trachten zich met twee elftallen door al de financiële- en andere moeilijkheden heen te loodsen. Gelukkig hadden de boeren rondom Amsterdam nog niet de komende terreinnood in de gaten; omstreeks 1900 betaalde je voor terreinhuur van 1 October tot 1 April 75.a 100. Weteringschans 185-223 -Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen Showroom kantoormeubelen Middenweg 97-99 Telefoon 746097 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 5