Niessen binnen- en buitenland met onze club hebben beleefd is met geen goud te betalen", klonk het uit de mond van mijn cliënt, die door een ongeval waarbij hij een paar gebroken ribben opliep met pijnlijke trekken achter zijn bureau zat. Automatisch kwamen de namen der diverse trainers naar voren, in de periode dat hij speelde en met alle respect voor Stanley Castle en Harold Rose meende hij Jack Reynolds als de beste te moeten noemen, van wie hij niet alleen, maar hon derden Ajacieden veel geleerd hebben. Nog enkele jaren en Jan heeft er vijftig jaar Ajax opzitten en hij is, na zijn actieve periode op het groene veld, zeker niet blijven stilzitten. Bijna 24 jaar maakte hij deel uit van het bestuur, was meer dan 30 jaar onafgebroken lid van de Equête-commissie, één en ander meer dan voldoende om hem al meerder jaren terug tot ere-lid te benoemen. Buiten onze clubwedstrijden heeft hij vele malen de kleuren van het Zwaluwen- en Amsterdams elftal verdedigd, daar 5 internationale wedstrijden voor het Nederlands elftal aan toe gevoegd en 28 maal als reserve-doelman voor het oranje-team gefungeerd. De prettige en onprettige herinneringen bij zijn optreden als keeper van het oranje-team tegen België zijn niet van invloed geweest op verder contact met de Belgen. In samenwerking met Dr. Hans Tetzner verschijnen de laat ste jaren de veteranen van beide landen binnen de hun van vroegere tijden bekende arena. Het zijn mooie wedstrijden ge weest waarvan de opbrengst voor goede doeleinden bestemd is en waar in Holland de oorlogsinvaliden en in België de U.N.I.S.E.F. profijt van hebben getrokken. Gezamenlijke op brengst bijna 150.000 gulden. Met Gerard de Jongh en Henk Timman maakt hij nu deel uit van de Financiële Commissie. Hij roemt het prettig contact met bestuur en commissies, dat uitermate belangrijk voor de club is. Ons stadion is reeds goed onder handen genomen en de commissie doet alles om te trach ten voor slechtere tijden een reserve te kweken. Als hoogte punten ziet hij voor zichzelf: zijn eerste aanschrijvingen voor Ajax 1, Amsterdams elftal, keurwedstrijden Zwaluwen en Nederlands elftal en voor de club, de bouw van ons stadion. 1960 is voor hem op zakelijk en sportief terrein een zeer voor naam jaar, n.l. 50 jaar bestaan van zijn zaak de Noord Holl. Asbestfabriek, 60-jarig bestaan van Ajax en als de jongens van het eerste elftal nu voor een kampioenschap van Nederland zouden willen zorgen, zou hij zich in dit bijzondere jaar Jan de Bollebof durven noemen. Bedankt Jan en laten wij het beste hopen. C. E. DE V. TToorlopig zijn de feestelijkheden ten einde. Voorlopig, omdat V er een zeer behoorlijke kans in zit, dat we over een paar weken onze feestneuzen weer kunnen opzetten. Immers met zes punten voorsprong en nog zes wedstrijden te spelen, mogen we rustig van „een goede kans op het kampioenschap" spreken. Om er nu echter al een borreltje op te nemen, lijkt mij nog iets te vroeg. Een voetbal is rond en aan het verzoeken-van-de- Goden doe ik beslist niet mee. Een en ander gelieve u echter niet uit te leggen als een ge brek aan vertrouwen in de capaciteiten van onze jongens, niets is minder waar; onze spelers weten wat wij van hen verwach ten. Zij hebben dus zeker recht op ons volle vertrouwen. Maar ja, ik ben nu eenmaal een beetje voorzichtig van nature. Voorlopig dus even een rust-pauze, waarvan ik gaarne ge bruik wil maken om mijn hartelijke dank te betuigen aan de heren van de Feestcommissie. Het was allemaal heel dik in orde. Natuurlijk zal niet iedereen tevreden zijn. Maar rekent u zelf maar eens uit, hoeveel zitplaatsen er nodig zijn om ieder lid van een machtige vereniging als „Ajax" op een feestavond naar zijn wensen te bedienen. Het is jammer genoeg onmogelijk om iedereen een plaats op het gereserveerde gedeelte te geven. Zoals het ook niet mogelijk schijnt te zijn iedereen rustig te houden (na het zoveelste borreltje) bij de huldiging van jubi larissen op een Bordjes-club-diner. Naast al deze kleine ongerieven staan echter zoveel „plus"- Grafische Kunstinrichting Prinsengracht 486/88, Amsterdam Telefoon 39550-42696 Privé 36510 Fabrikant van: CLUBVLAGGEN, HERINNERINGS VAANTJES, EMBLEMEN, RUGNUMMERS, enz. punten, dat wij, Ajacieden, toch wel terecht lol in ons leven mogen hebben. Ons eerst elftal draait prachtig; publiek en autoriteiten beginnen de weg naar de Meer weer te vinden. IJ ziet weer doelpunten aan de lopende band (misschien worden het er wel honderd). Het tweede elftal staat ook bovenaan, en als alles een beetje meeloopt krijgen we dit jubileumjaar weer een flink partijtje kampioenen. Voor de vertegenwoordigende elftallen leveren we weer vele spelers en, wat het allerbelang rijkste is voor een vereniging, „de clubgeest maakt ons hecht en sterk". Alom ziet men weer vrolijke gezichten. Jammer genoeg altijd nog van die onaardige stukjes in de dagbladen. Nu weer gelezen, dat Vic Buckingham bij Ajax nog steeds geen contract heeft, enz. enz. Gelukkig schrijft men er bij, dat Vic teveel gentleman is om Ajax zo maar in de steek te laten. Hartelijk dank, mijnheer de journalist. Ik begrijp u volkomen, maar laat u het maar rustig aan ons over. Wij be moeien ons ook niet met de dingen welke zich op uw Redactie afspelen of met de lectuur welke uw drukkerij verlaat. Laat ons rustig onze zaken regelen; wij doen ons best en zijn in alle bescheidenheid, heus niet geheel verstoken van die grijze mate rie welke men hersenen pleegt te noemen. Overigens willen wij hier verklaren, dat, in de eigenlijk nog maar korte tijd dat Vic in ons midden is als trainer, er tussen hem en ons een goede vriendschap is ontstaan. In deze wereld van Vakgroepen en Bonden en Verzorging- van-de-wieg-tot-het-graf, legt men graag alles vast met con tracten en bepalingen. Maar ik vertrouw nog steeds op een „gentlemen's-agreement", mits natuurlijk aan beide zijden een gentleman zit. Hier moet u beslist eens over denken. Verder geen klachten en voel ik mij, zoals gezegd, prima. De penningmeester lacht ook weer, maar krijgt tevens de schrik van zijn leven als hij hoort, wat er nog allemaal aan ons Stadion opgeknapt dient te worden. Wij hebben gelukkig reeds veel kunnen doen, maar het is werkelijk heel erg (en ook u dient dit te weten) wat ons nog te wachten staat. Regeren is vooruitzien, en juist nu we financieel niet slecht „geboerd" hebben, dienen we onze bezuinigingen (zonder in gierigheid te vervallen) nog sterker door te voeren. Wij vragen uw aller medewerking. In de goede jaren moeten wij bereiken, wat in de slappe seizoenen niet mogelijk is. Want het is een feit, dat als wij er niet meer zijn er altijd nog een vereniging „Ajax" bestaat, en dat het onze plicht is om in het heden, te werken aan de toekomst. Ziet u dit alles niet té somber. Later komen we er nog wel eens op terug, maar ik meen, dat het juist in deze jubeldagen mijn plicht is, om u ook de ernst van ons Ajax-leven voor te houden. Vergeet het echter voorlopig maar even, en stel u een beetje in, op de grote vreugde van een eventueel tiende Kampioen schap van Nederland. Jongens laat mij niet in de steek. JAMES. 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 18