zijn BELEGEN WIJNEN I specialiteit:^ Olifant Oude en Jonge JUWELIERS Bouwmeester Gerrand JOOP ESSELMAN café „De Dam" PORT SHERRY MADEIRA Inmiddels had Jack Reynolds gemeend zijn taak aan een ander te moeten overdragen. Gerrit Keizer en Henk v. d. Lin den waren ook verdwenen en het ging zo al met al niet naar wens. Vooral de plaats onder de lat baarde zorgen. Niettemin bereikten we in dit sezoen (1948/1949) nog de vierde plaats. Walter Crook, de opvolger van Jack Reynolds ging hierna alle problemen die een verbetering in de weg stonden duchtig aanpakken en tezamen met de elftallen-commissie werd ge werkt aan een Ajax dat ons in 1950, het jaar van ons 50-jarig jubileum, weer aan de top moest brengen. Welnu, dat is gelukt. Het mooiste cadeau, dat er bij dat Halve Eeuwfeest maar denkbaar was, werd werkelijkheid. Afdelings kampioen. Voor de zestiende keer. Het zal wèl zo geweest zijn dat de vele feesten en de deelname aan de Revue „Ajax in 't Goud" wat teveel van de krachten van velen onzer eerste elf tal-spelers gevraagd hadden, want in de competitie om de hoog ste titel speelden we geen rol van betekenis. Zo, dat was dan een „vogelvlucht" door het Gouden Boek van Dolf Desmit c.s. en hierbij zouden wij het, wat Ajax' pres taties over 1900/1950 betreft, willen laten. De feiten van de afgelopen tien jaren liggen, althans de meesten uwer, nog vers in het geheugen. Het voornaamste in deze periode was zeker wel, dat wij, óók wij, overgingen naar het Semi-Prof-voetbal en dat in het eerste de beste seizoen van de Ere-divisie Ajax No. 1 werd en daarmede voor de negende keer Kampioen van Nederland, een prestatie die ongeëvenaard is in de Nederlandse voetbalwereld, en waarop, zoals buitenstaanders zullen begrij pen, elke Ajacied niet weinig trots is. IN MEMORIAM. Zeker willen wij deze regelen niet besluiten zonder een pos- thume hulde gebracht te hebben aan de trouwe Ajacieden die ons ontvielen, en die zo veel voor hun club, hetzij als speler, hetzij als werker hebben gedaan. Het zij ons vergund hen allen te eren in de persoon van wijlen Willem G. Anderiesen (vader van de tegenwoordige captain van ons eerste elftal), omdat Wim niet alleen als Ajacied, doch tevens als speler, als aanvoerder van het Nederlands elftal een bijzondere figuur was. Mogen wij dan aan Dolf Desmit verzoeken, na hem en zijn medewerkers eerst nog hulde en dank gebracht te hebben voor dat enorme werk in 1950 verricht, aan de hand waarvan wij getracht hebben aan Jong-Ajax bij dit 60-jarig bestaan iets te vertellen omtrent de Rood-Witte-Geschiedenis, het slot van dit verhaal te verzorgen, door hier weer te geven, hetgeen hij in het Gouden Boek over wijlen Wim Anderiesen schreef: „De record-internationaal van Ajax is wijlen Wim Ande riesen, die 46 maal (zegge zes en veertig keer) voor het Neder- langs elftal speelde. Anderiesen's opkomst als speler is bij Ajax niet plotseling, maar geleidelijk gegaan. Hij was een goede, bruikbare spil bij zijn eerste wedstrijden voor de rood-witten. Doch onder de deskundige leiding groeide hij uit tot een prima speler, tot een internationaal, dé internationale spil in een reeks van elf jaren, tot vermoedelijk na (of mèt) Bok de Korver de sterkste spil, die ooit voor Nederland speelde. Hoe was dat mogelijk, dat een speler als Anderiesen, met niet meer dan gewone aanleg, zich zó vermocht .te ontwikkelen? Het antwoord is, dat Wim Anderiesen's toewijding, zijn gees telijke en mentale instelling op zijn sport, zo geweldig waren, zo alles overtreffend, dat hij, met mifider natuurlijke aanleg dan menig andere speler, een spil van hoge klasse werd. Hij wilde! Oneindig was zijn bezieling voor Ajax en voor het Nederlands elftal en daarmede steeg hij als het ware boven eigen niveau uit om zodoende geweldige prestaties te leveren en inderdaad de spil van de ploeg in tientallen wedstrijden te worden. Prach Heiligeweg 1 2, Amsterdam-C Telefoon 36541 tig was zijn kopwerk, waarbij hij elk seizoen enkele fameuze doelpunten uit corners met zgn hoofd in het net sloeg. De vraag is wel eens gesteld: of hij niet te veel gegeven heeft, of dit er niet toe heeft bijgedragen dat zijn ziekte ernsti ger vormen aannam en tenslotte de dood tengevolge had. Wie zal het zeggen? Maar in elk geval zal het er toe bijdragen Anderiesen's aandenken tot in lengte van jaren te blijven eren, zoals de K.N.V.B. óók doet. Wim Anderiesens' figuur op de spil- plaats van Nederland en van Ajax is een standaard-figuur, een toonbeeld van toewijding, sportiviteit, eerlijke onopgesmukte vriendschap, clubliefde, vaderlandsliefde. Wijlen Wim Anderiesen is de heldenfiguur van Ajax." T. M. wordt geschonken door Damstraat 4, Telefoon 245331 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1960 | | pagina 13