DE WEDSTRIJD die ik niet wilde missen! AJAX - FEIJENOORD 4-1 20 December 1959 Firma JACOB BAKKER 'n Voordelig adres Er is eens gezegd, dat in wedstrijden tussen de historische rivalen, rood-wit Rotterdam en rood-wit Amsterdam, dezen eikaars spel kwalitatief optrekken. Daar zit iets in. Ik zou ech ter niet kunnen zeggen of vanmiddag Feijenoord Ajax' spel optrok of omgekeerd. Vast staat wèl, dat het weergaloze op houw-spel van Feijenoord grote bekoring had en dat waar schijnlijk dit speltype met een schitterende rechtervleugel van Ajax als volkomen waardig pendant tot de unieke kan sen behoort om in Nederland top-voetbal te zien. Het is jammer, dat de omstandigheden niet meewerkten, 'n Griezelregen en gladde grasmat, benevens een stoer goal-tot-goal-windje deden afbreuk. Doch de animo en overgave, waarmede beide ploegen elkaar bestreden, was hartverwarmend. Vooral voor de onblus bare geestdrift van Feijenoord, die zich, bij een achterstand van drie tegen één, in de tweede helft manifesteerde, heb ik onbe perkte waardering. Hoewel dit misschien ietwat overdreven is, zou ik willen be weren, dat geen mens zich zou hebben verbaasd, indien de uit slag andersom ware geweest! De kansen die Feijenoord heeft gemist waren, spiernaakt gezegd, grandioos. Waarm,ede niets ten nadele van v. Drecht is gezegd, wélke niet onderdeed voor Pieters Graafland. Integendeel. Het wispelturige godje For- tuna gedroeg zich evenwel niet zeer hoffelijk tegen over Feijen oord, toen ketsende ballen van paal tot paal daverden voor de toeschouwers sensationele ogenblikken evenals voor de spelers op de mat. Het is de tweede maal, dat ik in dit seizoen Ajax heb zien spelen. In dit elftal herkent men iets van de vroegere mentali teit, die seizoen na seizoen Ajax naar de top bracht. Brïllant speelde zéker onze rechtsbuiten Swart, die minstens de snélheid heeft van de-honderd-meter-in-élf-seconden maar daarbij ook volkomen beheerst centert en plaatst. Zichtbaar was deze vleugel, met Henk Groot's stortvloed van overrompelings manoeuvres, voor de invaller-back van Feijenoord te machtig. 'n Pracht wedstrijd! Natuurlijk onbevredigend voor de „mïl- lionairs" uit Rotterdam, maar toch met voor hen de overtui ging, dat Feijenoord in Amsterdam de beste indrukken heeft achtergelaten en tevens liet zien, dat de sterren-ploeg tot nader order ernstig candidaat blijft voor de hoogste plaats. DE GOALS. We zaten wel even met witte neuzen toen de tovenaar Moulijn en de heer Van der Gijp samen een spelletje tik-tak uitvoer den waarvan v. Drecht achterom moest kijken. Feijenoord pakte uit! En als Swart niet eveneens binnen drie of vier minuten na dat grapje met een flonkerende race van Henk Groot als begeleiding de bal in het net van Pieters Graafland had getrokkenja, wat zou er dan van de Leeuwen uit de Meer terecht zijn gekomen. Je noemt zoiets psychologische momenten Ik vond echter die tweede goal van Swart, via de paal, mooier en een knap staaltje, maar hoe eigenlijk dat derde doelpunt is VERFWAREN, KWASTEN EN PENSELEN AMSTERDAM - WEESPERSTRAAT 138 - TELEF. 57517 Filialen Haarlemmerstraat 38, Tel. 63989 Nassauplein 11, Tel. 120254 Jan Evertsenstraat 138, Tel. 84649 gekomen, heb ik echt niet kunnen volgen. Het was een gesud- der voor de tent van Pieters Graafland van je welste. En het knapst vond ik het samenspel van Swart en Henk Groot, die no. If opleverde. Het was wel voornamelijk het werk van de Swart. Nice work! Er tussen door de raadselachtige houding van de hierboven reeds genoemde fee Fortuna, die aan het schitterend combine rend Feijenoord via en door de handen (we mogen zeggen vei lige handen) van Van Drecht élke scoringskans ontnam! TIJD! ENTHOUSIASME. Weer zijn de historische tegenstanders door het vuur van een sportieve, prettige strijd gegaan en zoals van ouds hebben we voetbal gezien van de bovenste plank, met momenten zelfs van „high-class-teamwork" De heren worden bedankt. D. KNEGT. Het spijt ons, maar wij kunnen het in vele opzichten niet met de heer Knegt eens zijn. Eerlijk, het is dat er boven zijn epistel staat: „AjaxFeije noord 41, 20 December 1959", anders zouden wij niet ge loven, dat hij schrijft over de wedstrijd die inderdaad op 20 dezer werd gespeeld. Onder „Veluwse Post", elders in dit blad, zegt hij (als „Vlok- kie") er trots op te zijn Rotterdammer te wezen (zijn goed recht natuurlijk) en dus t.a.v. de wedstrijd waar het hier om gaat, Feijenoord eigenlijk een beetje te moeten sparen... Welnu, van het één geeft hij via zijn pennevruchten wel on dubbelzinnig blijk, terwijl hij ten opzichte van het ander erg zijn best doet. Nu zullen wij de laatsten zijn om niet de technische kwali teiten van Feijenoord te erkennen. In het algemeen dan. Doch wij, en met ons duizenden, de gehele sportpers incluis (ook die uit Rotterdam) zagen dat technisch kunnen tijdens Ajax Feijenoord (20 December 1959) slechts bij vlagen. Wel zagen zij een Ajax met zeer verrassend aanvalsspel in hoog tempo uitgevoerd, waarop Feijenoord géén antwoord had. Goed, de Rotterdammers hadden pech. Drie maal tegen lat resp. paal. De rekening van Ajax: geheide penalty niet toegekend en schot tegen de paal, maakt 64! Wel een andere uitslag, maar toch geen ander resultaat! Dus: hoe de heer Knegt dan ook kan schrijven, dat hij de uit slag nog niet geweten had als... dit en... als dat... is ons een raadsel. Dit Ajax was voor Feijenoord onoverwinnelijk! Geen woorden van critiek op ons team? Met „Het Handelsblad" zeggen wij: „Misschien een volgende keer, niet nu, na voetbal dat die ruim 20.000 toeschouwers op de tribunes, ondanks de stortregen, zo'n plezierige middag bezorgde. Nog één ding: hij acht dit Feijenoord (d.d. 20 December 1959) met daaraan toegevoegd Ajax' rechtervleugel (kon het anders, vanwege de goals) in staat in Nederland hét topvoet bal te spelen. De heer Knegt vergeet, dat er bij topvoetbal (zoals trouwens bij elke „top" in de sport) behalve techniek nog een andere zeer belangrijke factor nodig is, n.l. geest, mentaliteit! Die heeft hij (gelukkig toch nog) bij Ajax kunnen constateren. Wij betwijfelen of dit Feijenoord-elftal om topvoetbal te kunnen spelen van Ajax alléén maar diens rechtervleugel nodig zou hebben. Want spreekt men nog van een sterrenploeg dan waren er althans op 20 December j.l. toch wel vele van deze sterren verbleekt... We zouden het nog niet weten wie van de twee ploegen werkelijk tot topvoetbal in staat zou zijn. Zónder ver sterking... De gehele veronderstelling van onze geachte medewerker vin den wij bovendien jegens het Ajax-elftal in zijn geheel zeker niet sportief. Laten wij tot besluit vaststellen, dat de heer Knegt door zijn Rotterdamse bril kijkend (die een tikkeltje scheef zat) als Ajacied op deze Zondag een „off day" had. T. M. 16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 16