MELCHERS OLIFANT JENEVER Dè borrel voor Ajacietlenf en andere sporten in vertegenwoordigende ploegen te verster ken, zeker niet het minst ook in uw belang. Overigens, zou de toto, waarvan in het bijzonder de amateurs zoveel profijt trekken, ooit mogelijk geweest zijn, zonder ons huidige topvoetbal? Het bovenstaande is mijn eerlijke opinie, die ik als half prof en half amateur voetballeider, tevens ondersteunend lid van een grote amateurvereniging, objectief meen te mogen stellen. Tn mijn vorig artikel wenste ik het K.N.V.B.-bestuur kracht en wijsheid toe, om het alle partijen naar de zin te maken. Of men daarin tijdens de laatste vergadering geslaagd is? Ik weet het niet, ineen het slechts te moeten betwijfelen. Hoe kan het ook anders, zo lang ieder voor zijn eigen standje vecht en de belangen van de verschillende clubs zo enorm ver uit elkaar liggen. Persoonlijk geloof ik, dat het volledig profvoetbal t.z.t. door zal breken, een situatie waarmede dan verschillende proble men vanzelf opgelost worden. Of het amateurvoetbal daarmede dan gediend is, zal de toekomst moeten bewijzen. Als voor zitter van een semi-profclub meen ik hierover vrij objectief te kunnen schrijven. Immers om de zaak op poten te houden, zal ik primair aandacht moeten besteden aan alles wat met de financiën te maken heeft. Dit wijst dus op een prof-inslag. Anderzijds ben ik echter 100% amateur en gaan de belangen van onze amateurs mij wel zeer sterk ter harte. Het is dus zoe ken in het heden, naar een goede binding tussen verleden en toekomst. Met alle respect nu voor mijn collega's van de amateur clubs, spijt het mij toch steeds weer te moeten vaststellen, dat zij door het te eenzijdig stellen van hun eigen belangen, niet altijd het algemeen belang dienen. Neem nu b.v. de indeling van de eerste amateur-elftallen van onze semi-profclubs. Men meent dat in deze elftallen (meestal het derde) alle adspirant-profvoetballers samenscholen. Hoewel deze theorie bij ons zeker niet geheel opgaat, en wij in ons derde elftal grotendeels spelers hebben, die misschien nooit voor een con tract in aanmerking komen, zou ik deze gedachte wel willen volgen, ware het niet, dat hetzelfde ook geldt voor onze jeugd- elftallen. Maar nu in gemoede, geachte confrères, hoeveel van uw spelers zouden bij u morgen niet weglopen, als zij bij een semi-profclub een kans op een contract maakten? Misschien zou u, bij een eerlijke opgave, de schrik om het hart slaan, bij zoveel prof-aanhangers in uw heilige amateurstaat. Wel geeft men toe, dat het spelpeil omhoog zou gaan, dat men meer publiek zou trekken en dat het een eerlijke beloning zou zijn voor elftallen als b.v. Ajax 3, dat wel regelmatig kampioen mag worden, maar niet kan promoveren. Toch wil men niet. Men voert allerlei motieven aan, zonder het enige ware motief te vermelden, n.l. de angst spelers te verliezen, die het wel leuk zouden vinden om in Ajax, Blauw Wit of Feijenoord 1 amateurs te spelen. Angst, een slechte raadgever, mijne heren, en niet geheel eerlijk tegenover de semi-profs, die toch altijd bereid zijn de kassen van de K.N.V.B., de plaatselijke bonden Na onze nederlaag tegen Blauw Wit in een sportblad ge lezen, dat ik mij met een gezicht van „ouwe lappen" vertoonde. Mocht dit mijn gebruikelijke manier van kijken zijn, dan kan ik het de geachte schrijver moeilijk kwalijk nemen, is dit echter niet mijn permanente uitdrukking, dan vind ik bedoelde opmerking echter bepaald onaardig. Het zou de indruk wekken van een slechte verliezer, en er is niets waaraan ik een groter hekel heb dan aan dit soort mensen. Natuurlijk is het niet prettig om een dergelijke wedstrijd te verliezen, maar het is nu eenmaal „all in the game" en te veranderen is het niet meer. Mocht u dus na lezing aan mij getwijfeld hebben, laat ik u dan ter geruststelling mededelen, dat ik een der eersten was om het Blauw Wit-bestuur te complimenteren en dat ik die mid dag heel lang en heel gezellig de gast geweest ben van onze Blauw-Witte vrienden. Dat in hetzelfde artikel stond, dat Jan Schubert op de bank zat met een gezicht of hij het in Keulen hoorde donderen, is ook niet waar, want deze heer was niet bij de wedstrijd aan wezig. Bij navraag vertelde bedoelde journalist mij, dat een schrijver toch zeker wel over een beetje fantasie mag beschik ken, een opvatting waarmede ik het volkomen eens ben, doch waarmede men toch in een voor iedereen verkrijgbaar blad erg voorzichtig moet zijn. Het is werkelijk niet leuk als buiten staanders zeggen „zie je nu wel, die kerels kunnen niet eens een nederlaag sportief accepteren." Overigens heeft Blauw Wit ons na onze nederlaag verder goed geholpen, door van N.A.C. 2 punten en van P.S.V. 1 punt af te nemen. Bedankt voor de medewerking. Vóór de wedstrijd tegen Volendam danig in angst gezeten. Na het afschrijven van Cor Geelhuizen (spoedig beterschap, Cor), lieten Visser en Haarms het afweten en begon ik de zaken donker in te zien. Immers bij P.S.V. moest de vice-voorzitter plotseling het veld in als keeper en laat ik nu tot Zaterdag in angstige spanning gezeten hebben of Vick Buckingham mij niet als linksback zou opstellen, en dat terwijl links altijd mijn zwakke kant geweest is. Gelukkig heeft op het laatste moment Smit het zaakje opgeknapt, en wel op een wijze waarover we best tevreden kunnen zijn. Overigens was de Zondag van 22 November een dagje om niet licht te vergeten. Alle seniores-elftallen wonnen. Mijn complimenten aan alle medewerkers, en voor de voorzitter een dag om U tegen zichzelf te zeggen. Gaat zo door, jongens, laat ons jubileumjaar een jubeljaar voor ons aller Ajax worden. JAMES. N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 14