TOTO negotie (11) RADIO PESTERS De opnieuw onderwerp van Firma JACOB BAKKER 'n Voordelig adres Met twee uitroeptekens! Bij het verschijnen van dit Clubnieuws zal vermoedelijk Excellentie Mr. A. C. W. Beerman, Minister van Justitie, het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet (bedoeld om de voetbal-toto een wettelijke basis te geven) bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Het werd tijd. Natuurlijk zien we allen met -spanning uit naar de dis cussies en de uiteindelijke beschikking van de Hoog mogende Heren. Jammer, dat er al bij voorbaat door ge noemde Excellentie zoveel water bij de totowijn is ge- plenst, dat de gehele behandeling a priori een „handeltje" dreigt te worden. De vorige regering was in meerderheid vlak voor een voetbal-toto, maar vanwege afspraakjes met de kerkelijke mannen uit de Regering kon er van de pret niets komen. Een tussenregering bracht een rede lijke oplossing. De K.N.V.B. kon tenminste doorgaan. Voorlopig. Het wachten was (en is) op de Regering De Quay. En nu zijn we dan zover. Het ontwerp is gereed. Het staat als een paal boven water, dat de toto (hoe dan ook) er door komt. Met de fracties van de K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D. is dat veilig. Mooi! Maar hoe? Wij willen in Nederland een vrije „full shape" voetbal toto, zoals de K.N.V.B. deze op uitstekende wijze (binnen het kader van de Bond thèns en straks met recht van meeraden voor elke Nederlander) heeft geleid en zal leiden. Deze geautoriseerde toto zal in de omvang die ze dè,n zal krijgen, een spreiding van welbestede dienst aan de sport en aan charitas bieden, waar héél het lieve vader land zich over kan verheugen, die o.a. een einde zal kun nen maken aan het gebedel voor steun van talloze instan ties, kortom die naar links en naar rechts weldadig zal optreden. Om deze geautoriseerde toto gaat het in deze dagen. En nu komt het nieuws, dat Excellentie Beerman zijn geestverwanten in Regering en Kamer (waarvan een deel tégen is uit religieuze gevoelens) wil tegemoet komen op een wijze, die de hele toto tot een aanfluiting maakt, namelijk door de hoofdprijs maximaal op zegge en schrijve 25.000 gulden te stellen Nu breekt toch onze klomp! Laten we even dit éne goed vaststellen: we hebben vol begrip en vol respect voor godsdienstige standpunten. We kunnen ons voorstellen, dat met de Bijbel in de hand geen enkele toto-affaire acceptabel is. Maar dan ook geen toto met een voorwaarde, die van de grond af de gehele opzet bederft. Dit is tweeslachtig. Dit is hinken op twee gedachten. Dit is een negotie in gevoelens, die echter berust op een verkeerd begrip, op onzuivere overweging. Of het één, óf het ander. Zeker, de bedoeling van Zijne Excellentie zal prachtig zijn; schipperen, geven en nemen, maar wij dat zijn de legioenen van de sport vinden dat mis! En we hopen, dat er bij de behandeling in de Tweede Kamer een man zal opstaan, die onze taal spreekt. We verwachten met stelligheid, dat wanneer de Tweede Kamer het toto-wezen en de wil van de Nederlandse massa sportliefhebbers onderschat, de oude toestand zal herleven, dat honderdduizenden guldens over de grens gaan naar de totobeurzen van de ons omringende landen. Dan hebben de heren anti-totonezen hun zin. En de Ne derlandse sportbonden kunnen dan zelf maar zien, hoe ze aan het geld komen voor de nooddruftige sportclubs, aan de broodnodige expansie van sportvelden, sportscholen etc. etc. Het gaat om het beginsel! Geen gesjacher meer, zoals onder de Regering Drees, hoewel die zelf wel anders wilde Maar rechtuit: vóór of tegen. Laten dan de C.H., A.R. en de Staatkundig Gerefor meerden maar tegenstemmen. Met tegenstemmen zijn ze immers verantwoord. Doch laten de heren niet verknoei en, wat inmiddels op voorbeeldige wijze door de K.N.V.B. is opgebouwd. We kennen in Nederland de Staats-loterij. Hoofdprijs 100.000 gulden... dat mag dus wel? Waarom niet tegelij kertijd de hoofdprijs uit de Staatsloterij teruggebracht op 25.000 gulden. Hoewel daarover nog een appeltje te schillen zou zijn, is de toto volgens de gerechtelijke uit spraak 100% gok. Dat is echter de Staatsloterij ook. Dan moeten de heren niet aankomen met de Staatsloterij een voorkeur te blijven geven. Overigens vinden we het stelsel van vaststelling van een limite in de toto je reinste non sens. Er is geen enkel zinnig mens te vinden, die niet in ziet, dat het limite-stelsel direct indruist tegén de opzet van een toto. Het is juist de non-limite, die aantrekt. Maar niet die limite op zich zelf is het wat ons stoort. Het is het wankelen op twee thema's. We zijn er tegen, maar ja, we moeten het toch doen. Dat is geen flink standpunt. Nog ééns: Pro of contra! Geen geschipper. Het helpt ons van de wal in de sloot. Bijna schreven we „in de poel"! D. KNEGT. VERFWAREN, KWASTEN EN PENSELEN AMSTERDAM - WEESPERSTRAAT 138 - TELEF. 57517 Filialen Haarlemmerstraat 38, Tel. 63989 Nassauplein 11, Tel. 120254 Jan Evertsenstraat 138, Tel. 84649 Bandrecorders, Televisie en Radio Grootste en snelste „Service" met 3 wagens Van Woustraat 74 en 84, Amsterdam-Z. 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 13