Jeugd allerlei 5 A Is Tante Pos deze uitgave van het Ajax-Nieuws in uw bus laat glijden is het begin van de Jeugdcompetitie 1959/1960 alweer in het zicht. De vacanties zitten er practisch weer op Hoe was het, luitjes Genoten allemaal van deze uitzonderlijk mooie zomer De meesten van jullie waren zeker wel kamperend? Dat is tegenwoordig wel zeer in trek, vooral bij de jeugd. En als het dan ook zulk heerlijk weer is, geniet je dubbel. Eniedereen weer zonder kleerscheuren op zijn basis teruggekeerdFijn zo! 't Ja, dat vraag je je, zo'n heel voet balseizoen schrijvend over die „dikke honderd" knullen, na af loop van de vacanties wel eens af. Als je tegenwoordig, vooral in de vacantieperiode, de kranten leest over (veel te veel) ver keersongevallen, de vaak droevige gevolgen van het (met recht levensgevaarlijke) zwemmen in zee en grote rivieren hoort, om van de ervaringen opgedaan bij het verfoeilijke „liften" nog maar te zwijgen, wel dan is men toch maar weer gelukkig als na veertien dagen of zo „het spul" weer behouden en wel voor je neus staat Is het zo niet, vaders en moeders Maar vooruit, we gaan weer voetballen. Het bruine ding rolt er alweer lustig op los. Van hieruit zenden wij echter allereerst nog een afscheids groet aan de heren Jelles en Fischer, die dit jaar geen deel meer uitmaken van het corps oefenmeesters. Hartelijk dank namens alle jongens en anderen, voor de prettige en goede lessen. Het ga u goed! Een woord van welkom aan het adres van de heer Nauta, welke nu belast is met de conditie-training. Wij hebben hem aan het werk gezien en kunnen constateren dat ook thans weer een vakman is geëngageerd. Veel succes, heèr Nauta! Ook trainer Veen heeft z'n knapen weer onder handen en geloof ons, dat er gewerkt wordt. De manier waarop de zaken worden aangepakt wijst er op, dat er dit seizoen ook werkelijk iets bijzonders van gemaakt zal worden. Wij moeten ook nog een welkomstwoord richten tot de nieuwe leden, welke onze gelederen zijn komen versterken. Onnodig te zeggen dat wij hopen, dat van dit laatste ook werkelijk sprake zal zijn, zoals wij tevens de wens uitspreken dat zij in Ajax zul len vinden, hetgeen zij er zich van voorgesteld hadden. Waarde nieuwelingen, Ajax heeft een grote naam, Hoe die ontstaan is, wel het zou te ver voeren er hier uitvoeriger over te schrijven. Binnenkort echter, bij ons 60-jarig bestaan, volgt daar vanzelfsprekend wel meer over. Probeer anders bij één van onze oudere leden, d.w.z. iemand die reeds in 1950 lid was, inzage te krijgen van „Het Gouden Boek", de jubileum-uitgave ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, waarin de Ajax-his- torie werd neergeschreven op een wijze welke alom bewonde ring verwekte. Daar wordt in het voorwoord o.a. gezegd: hoe door samenwerking, opoffering en clubgeest dat gene werd bereikt, waarop iedere Ajacied met voldoening kan terugblikken." Ja, inderdaad, er is door vele Ajax-leden ontzaggelijk veel voor de club gedaan, omdatvraag het ze eens Ajax zo veel voor hen betekende; de samenwerking, de clubgeest, de opofferingen van de andere leden. Vrienden, hierdoor zijn pres taties verricht, welke tot op heden nog door geen ander werden overvleugeld, en die méde de oorzaak zijn van de grote naam die Ajax zich in de Nederlandse sportwereld heeft verworven. Zo willen wij het houden, zo blijve het! Een eerste bijdrage van de jeugd hiertoe is, dat zij sportief en correct optreedt tegenover de scheidsrechter en tegenstan ders; zich beheerst en beleefd gedraagt jegens bestuurs- en commissieleden, en trainers en in het algemeen tegenover alle oudere personen. Knoop dit in de oren, jongens! We waren als lid van de Bordjesclub ook dit jaar weer aan wezig op de bijeenkomst in Huize Sweering. Nu zullen er onder u zijn die die Bordjesclub niet kennen? Dit is in het kort ge zegd een club van Ajax-vrienden die langer dan 25 jaar lid zijn. Als men in deze club wordt opgenomen, ontvangt men een fraai wandbord; vandaar de naam „Bordjesclub". Met circa 120 leden!!! Wel heel trouwe Ajacieden dus. Zij vormen danook de basis van de vereniging, en beschouwen het nog steeds als een eer lid van Ajax t^ zijn. De club kan ook altijd op hen rekenen Elk jaar, zo omstreeks 18 Maart (de oprichtingsdatum van Ajax), komen de leden bij elkaar aan een gezellig diner bij de Gebr. Sweering. De laatste keer vond de inhuldiging plaats van een record-aantal 25-, 40- en 50-jarige jubilarissen. Daarbij was o.a. een oud-centervoor (40 jaar lid en dus „geridderd" met de gouden speld), die in zijn dankwoord o.m. zeide: „Het is misschien voor u vreemd wat ik ga zeggen, maar ik zou willen dat hier vanavond op deze bijeenkomst van zoveel trouwe en ervaren oudere Ajacieden, ook de jeugd tegenwoordig was. Ik had ze iets willen zeggen en ze iets willen bekennen. Jongens, had ik tot ze gezegd, ik ben nu 40 jaar lid van Ajax, waarvan ik er vele gevoetbald heb. In mijn jonge jaren natuurlijk vooral. Ik heb ech ter niet bereikt wat ik had kunnen bereiken. Omdat ik dom deed. Ik dacht b.v. dat ik best Zaterdagsavonds kon gaan fuiven, tot laat in de nacht dansen leuk maar Zondags was ik dan natuurlijk niet fit om een behoorlijke wedstrijd te spelen. Ik rookte 't Was fout. Later dronk ik er ook nog wel eens bij fout! En ik bedacht niet dat die fuifjes en die feestjes en dat dansen, dat ik dat in latere jaren ook nog kon doen, maar dat die jeugd, die tijd van laat ik zeggen zo tussen de 15 en 30 jaar, 't zal bij de één wat korter, bij de ander wat langer zijn, maar u weet wat ik bedoel, die jeugdtijd voorbij gaat en nimmer meer komt! Dat is echter de tijd van de sport, dan kun je iets bereiken, als roeier, als zwemmer, als athleet of zoals bij ons, als voetballer. Maar dan moet je er wat voor over hebben, in die periode voor en tijdens de competitie. Je wilt toch iets bereiken, waar voor ben je anders in een club? 't Is ook mooi successen te boeken, 't Is onvergetelijk. Vaantjes, medailles e.d. zijn er de stille getuigen. Je gehele leven lang. Wie niets voor de sport over heeft, alleen maar wat mee wil hobbelen, omdat, zoals zo iemand dan pleegt te zeggen: hij voor z'n plezier speelt; hij verlate de club. Hij moet naar een amusementsvereniging gaan en bij ons plaats maken voor jon gens die hun jeugdjaren wel aan voetbal willen wijden. Is het niet juist prettig sporten door steeds je beste krach ten te geven? Zo maar een beetje flauwtjes meedoen schenkt géén plezier, niet voor de man zelf, Jiiet voor de ploeg. Trachten zo goed mogelijk en zo verstandig mogelijk te spelen, dat schenkt het maximum aan voldoening en genoegen. Dit had ik de Ajax-jeugd willen zeggen." Zo ongeveer, jongens,, sprak deze Ajacied en wij hopen van harte er middels deze regelen er in geslaagd te zijn, zijn woor den toch tot jullie te laten doordringen. Teamgeest, clubgeest is zeer belangrijk. Die komen voort uit opoffering en samenwerking. Men mag nóg zo uitblinken, ook in het dagelijkse leven, doch als de geest ontbreekt, gaat het niet. Team- en clubgeest de basis voor succes! Weet thans wat je te doen staat! T. M. Weteringschans 185- 223 Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Showroom kantoormeubelen Middenweg 97-99 Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen Telefoon 746097

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 5