Veluwse Post Some senses and some nonsenses 5 DORP OP DE VELUWE, Lentemaand 1959. Blamage Berg en Bos in Apeldoorn is op Hemelvaartsdag (7 Mei 1959) bevolkt met de ééndagsvliegen, die één van de Nederlandse omroepen aanhangen. Tot grote versiering van het programma behoorde een friendly game tussen A.G.O.V.V. en Ajax. Ver moedelijk heeft géén der organisatoren gedroomd, dat deze wedstrijd een volkomen blamage voor het eredivisie-voetbal zou worden ,tot het debet van Ajax. Het spijt ons, dat we dit moeten vaststellen. De „blauwen" (zo heten in de volksmond de Apeldoornse eerste-divisie-mannen) zullen wijs genoeg zijn om géén enkele triomf te zien in deze 5O overwinning op een elftal, dat géén enkele stap gedaan heeft om werkelijk te voetballen. Het publiek voelde zich echt bekocht en dat was het ook. Gelukkig voor ons heeft het organisatiercomité nog een grote blunder gemaakt, door een éénheidstoegangsprijs van twee gulden vast te stellen voor kijkers, die niet tot het hierboven genoemde legioen van de A.V.R.Ó. (want deze was het, die Berg en Bos bevolkte met luid rumoer en sterr enge flonker Mieke, Pierre, Greet je en noem maar op!!) behoorde. Zodoen de kwamen 95% van de ongeveer zesduizend toeschouwers uit het radio-legioen, terwijl de eigenlijke voetbal-enthousias ten (gelukkig maar!) verstek lieten gaan. Financieel dus voor het comité om te beginnen een misrekening. Er was gerekend op 12.000 tot 15.000 man. Daarbij was natuurlijk gespeculeerd op de grote naam van Ajax. Maar Ajax liet wel een gehavend elftal naar Apeldoorn trekken, doch de voetbalcapaciteiten liet Ajax in de Meer. Boys, we hebben ons geblameerd gevoeld. Het feit, dat we onvolledig waren (de afwezigheid b.v. van v. d. Kuil zette al kwaad bloed, doch we konden dit goedpraten, omdat deze spe ler naar Istanboel ging met het Nederlandse elftal) is nog enigszins te begrijpen, doch we hebben niet kunnen snappen, waarom dit onsamenhangend, onbenullig voetbal juist tegen een tegenstander, die theoretisch de mindere moest zijn, werd gedemonstreerd. Het groeide uit tot lachsalvo's. We hebben tussen het radiolegioen plaats genomen (zo nu en dan een blik werpend op de ontdane aangelaten van Dukker c.s. en de verbijsterend koekeloerende Ajax-meisjes en dames), zodat we volop hebben genoten van de schimpscheuten op de „ere"-divisie Zoals dat gaat in het Oosten, de verwoed-enthousiaste en springlevende op sensatie beluste voetballers uit lagere regionen zetten alles op alles om de hoger gesitueerde club eens even de das om te doen. Het was in deze wedstrijd binnen twintig minuten zo klaar als een klontje, dat Ajax precies achter het spel aanliep, volkomen interesse-loos rondtolde en de ene opfrisser van de A.G.O.V.V.-duveltjes na de andere te incasseren kreeg. In de persoonlijke duels bleven de Apel- doorners opvallend gemakkelijk de baasenfin er is géén verklaring voor behalve deze: Ajax had geen zin in voetballen! Was het te warm? Was er „iets" achter de schermen? De heer Leo Hom zou scheidsrechteren. Maar Leo Hom bleef ook weg. Hij was blijven steken in het verkeer. Nu, ge mist heeft hij niets, behalve de pret op de tribunes om dat rappe A.G.O.V.V. De hele zaak ging om „Alles op één kaart". Voor dit goede doel zijn we bereid de vrijwilligers en medewerkers, in welke functie of hoedanigheid ook, te respecteren. Maar als je een voetbal-game accepteertvoetbal dan ook! Verliezen is het ergste niet, maar doe tenminste je best. We zullen maar niet neerschrijven, wat de pers van dit fraais heeft te vertellen gehad. De renommée van Ajax heeft een deuk opgelopen. En we vragen ons af: was dat nodig? So long! Tot betere tijden! VLOKKIE. "Vfog een klein rukje en dit seizoen is ook weer ten einde, en kunnen wij na event, koop en verkoop, alweer gaan denken aan datgene wat het nieuwe voetbaljaar ons gaat brengen. Hoewel wij gaarne hadden gezien, dat onze jongens wat hoger op de ranglijst stonden (en de mogelijkheid hier toe is zeker voorhanden geweest), is het bereikte resultaat achteraf bekeken toch nog alleszins eervol, stevig in de boven ste helft en tot op de dag van vandaag nog in „de beker". Hopelijk blijven wij nog even bekeren, want u begrijpt ook wel, dat die eerste Cup-matches financieel nu niet bepaald geweest zijn om naar huis te schrijven. Verder gaan we straks nog even vergaderen, en als alles dan in orde is, blijft er misschien nog een paar weken „vacantie- kamer" over. Op verzoek van de honkballers heeft het bestuur eens extra aandacht aan hun verzoeken besteed, en geloof ik zeker, dat deze afdeling thans weer goed op de benen staat. Als naast de goede stemming nu ook nog de terugkeer in de Hoofdklasse bereikt kan worden, geloof ik wel, dat alle par tijen best tevreden kunnen zijn. Ik heb mij laten vertellen, dat de kans er wel is, maar veel punten zullen er dan toch wel niet meer verloren mogen worden. Veel succes jongelui, naast het weer grote aantal Ajax-voetbal- kampioenschappen kunnen we dit jaar best een honkbalkam pioen gebruiken. Voor de cricketers die vorig jaar kampioen waren, hoop ik ook van harte het allerbeste in dit nieuwe seizoen. Met het eerste twee Pinksterdagen op reis geweest om Ant werp F.C. en N.O.A.D. in eigen huis te gaan bestrijden. Tegen Antwerpen was een aardige wedstrijd, waarin onze ploeg zeer behoorlijk voetbal heeft laten zien. Zonder dat er speciale uitblinkers waren, toonden onze jongens tegen deze toch werkelijk sterke tegenstander over voldoende capaciteiten te beschikken om met 32 te winnen. Zelfs hebben wij door prima doelpunten van Jacq. Swart (2x) en Jan Fransz met 30 voor gestaan, maar toen kwamen de Sinjoren opzetten; verder dan 2 doelpunten liet onze achterhoede ze echter niet komen, waardoor we dank zij deze overwinning in een genoeg lijke stemming en met de wetenschap de Ajax-naam in het buitenland hoog gehouden te hebben, de reis naar Tilburg kon den aanvaarden. In Tilburg hebben wij tweemaal de leiding gehad dank zij een bekeken kopbal van Willy Schmidt, en een geweldige kogel van Jan Fransz, maar het eindresultaat was toch een gelijk spel. Onze jongens hebben een paar mooie kansen ook deze wed strijd te winnen verloren laten gaan. Maar de reis en twee wed strijden in 24 uur zullen hier ook wel een rol gespeeld hebben. Voor diegenen onder u die menen, dat in betaald voetbal geen plaats meer is voor een goede vriendschap, kan ik met grote blijdschap verklaren, dat er geen wanklank geweest is, en dat ik het grote genoegen had twee prettige dagen onder goed willende Ajax-leden te mogen doorbrengen. En dit nog wel ondanks „zakelijk denken". De rouw voor Amsterdam is compleet, naast een tunnel heeft Rotterdam er nu ook een voetbalkampioen bij. Onze Johny Jordaan en Tante Leen, zullen een zware kluif krijgen ons ver loren prestige weer een beetje op te vijzelen. Sparta is kampioen en de sympathieke rood-witten die nu al een geheel seizoen bezig zijn, om alle Hoofdklassers bij elkaar een minderwaardigheidscomplex op te dringen zijn hier vol komen in geslaagd. Over hun kracht behoeven wij niet meer te praten, hun voorsprong was steeds onaantastbaar, en eerlijk gezegd ik gun het hun ook van harte. Maar één ding Spartanen doe het volgend jaar anders, als jullie dan toch weer met alle geweld kampioen willen worden, doe het dan met je hakken over de sloot, dat houdt de spanning er in, en kost ons allemaal minder geld. 's Avonds was ik nog even in Rotterdam en heb ik de Sparta- bestuurderen de hand mogen drukken; met de Bevrijdingsdag kan moeilijk meer publiek op de been geweest zijn, en het duur de lang alvorens ik langs, verschillende vogelkooien, pelikanen en kleine wasbeertjes tot het hart van de Rotterdamse dier gaarde door kon dringen om voorzitter Salters en collega bestuurders met het prachtige resultaat van hun eerste elftal te feliciteren. Spartanen nogmaals proficiat, wij verheugen ons in jullie succes, maar denk er om, volgend seizoen willen wij beslist weer een woordje meespreken. JAMES.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 5