Veluwse Post 5 VLOKKIE. Grasmaand 1959. Polemiekje over clubgeest.1 'n Gezellige visite van gezellige mensen en dan maar polemiseren. Liefst 'n beetje fel. Hard tegen hard. Dat brengt wat stroming in het bloed. Onderwerpen genoeg. Erg leerzaam soms nog op de koop toe. Zo bracht ons gisteravond (Zondag 12 April 1959) het sportjournaal van de „tellevisie" heerlijke stof voor ge snater over voetbal, prof-voetbal, half prof-voetbal en het énige ware pur-sang-amateuristische soccer. Over dit sportjournaal tussen twee haakjes niets dan goeds. Onze wens is vervuld. Van dé wedstrijd van de dag krijgen we flitsen te zien. Onze dank en ons compli ment aan de N.T.S. 'n Knappe prestatie om in zó korte tijd een dusdanige reportage in elkaar te plakken. Het einde van de voetbalcompetitie is in zicht. Ajax doet het maar slecht anders, zei de gast met 'n veel te aardige glimlach tegen ons. Bar slecht, zeiden we. We (Ajax) mogen blij zijn als we nog in de eerste groep van zes boven aan de lijst terecht komen! Nee hoor, Ajax doet het miserabel dit seizoen (en om de gast schaak mat te zetten) het is sof met 'n rietje limonade. Waarop de bom barstte! Dat hebben jullie van je prof gedoede clubgeest is naar z'n grootje. Wat weten de tegenwoordige heren profvoetballers eigenlijk van clubgeest af? En dan zit je als gastheer en Ajax-man even te kijken! Het is bij ons zó, dat we instinctmatig niets kunnen velen als het over gesmoes tegen Ajax gaat. 'n Gevoel van wrevel is dan nauwelijks te onderdrukken. We willen ook niets onaardigs tegen een gast zeggen, dat is tegen de etikette nietwaar? Dus openen we het register van de melodieu ze lankmoedigheid en steken van wal met 'n enorme peroratie, verdedigen in principe het beroepsvoetbal (dat toch komen gaat als de tussenperiode van half werk van heden „old story" zal zijn) en beweren, dat on danks „het-handje-ophouden" na de wedstrijden in de semiprof-voetballerij van heden, toch de clubgeest niet hélemaal (om in de stijl van de gast te blijven) naar z'n grootje behoeft te zijn. Met deze gloedvol uitgesproken rede (voor alle vei ligheid begoten met 'n glas verzoenende Chambertin) landden we echter in een fel debat en we hebben wer kelijk moeite om de glasheldere argumentatie van onze gast behoorlijk te honoreren. Luister nou 's, manneke (dat zijn wij!)er is duchtig verschil tussen een elftal dat als amateur-ensemble de grasmat betreedt en één dat „om de klinkende munt" in de „arena" verschijnt (dat „arena" is goed!). Want, zegt de gast, bij de ama teurs gaat het om de pret en de eer van de clubkleuren alléén. En bij jullie (dat zijn wij dus, de lui van het semiprof-rommeltje, dank u) is het vooreerst geen „team", maar elf spelers, die bij elkaar gekocht zijn (onze gast begint warm aan te lopen!) en daar is geen clubgeest meer bij. Voetbal is nu uitgerekend (hij zei „ausgerechnet"dat klinkt altijd mooier als je laat mer ken, dat je iets van een buitenlandse taal weet!!) voet bal is „ausgerechnet" een samenspel. Voetbal is géén individueel spel. Het is een geraffineerd uitgedacht combinatiespel, waarbij het „team" als één eenheid zich samenvoelend en samen zich inspannend alles op alles zet voor de club, voor de clubeer(even uit blazen) en niet voor de poet! Pats, die zat. Er kwamen toen namen losmaar aangezien we netjes neutraal willen blijvengéén namen. Maar er zat behalve warmte voor het betoog ten faveure van amateur-soccer toch ook wel 'n kern van waarheid in. Het elftal, dat mentaal als een éénheid in het veld treedt kan het ver brengen tegen de star-teams. Okay. Teamgeest is het mentale goud voor elke sportbeoefe ning in clubverband. Daar is geen speld tussen te krijgen. We meenden het echter toch even te moeten opnemen voor de semiprofs, die eenvoudig door de historische ontwikkeling van voetbal tot kijksport en publieke ver makelijkheid van de eerste orde, in een organisatie zijn gebombardeerd waaraan ze zelf part noch deel hebben. Onze gast kwam wel met feiten, zoals de overschrijding in talloze gevallen van het fatsoen (of liever het gebrek daaraan) in wedstrijden, waarbij „het nu niet meer om de sport maar om het levensbehoud van de club gaatprecies gezegd om de centen! Geld, geld, geld, het eeuwige kwaad van alles! Yes, Sir! Het geld (onze gast heeft weer het woord genomen) heeft de sport vernou het woord begint met een p maar ik pas ervoor het hier neer te schrijven. Zoals bij elke prettige visite van prettige mensen, woei de bui langzamerhand over en kwam het zonnetje van de goede sfeer weer doorbreken. In hoevele huis kamers (vragen we ons af) wordt het in wezen onge rechtvaardigde gevoel van depreciatie tegenover be taalde voetballers besproken, met als resultaat de stand van zaken in ons huidig voetbal beter te begrijpen en meer waardering te hebben voor de semi-profs, waar onder wel degelijk mensen zijn en méér dan men denkt met clubgeest. Het is de taalc van de bestuursmannen in de semiprof - clubs als dat nog niet gebeurd is volledig over te schakelen naar de nieuwe tijd en in te zien, dat de tegen woordige voetballerij een deling laat zien tussen zake lijkheid en sport. En dat hebben we onze gast ook duidelijk gemaakt Het is een tijd van compromissen. Ook in de sport.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 5