2 Onze vaderlandse voetbalploeg heeft in het Olympisch Sta dion, op de guurste Zondag van de maand April, weer eens met de crème de la crème van het Belgische voetbal gestoeid. Wel ging het stoeien meer uit van de Belgen, maar dat mocht de vreugde van ,,het-dagje-uit" der stadiongangers niet drukken. De dure guldentjes, voor het fel begeerde plaatsbewijs, waren toch al afgeschreven en laten we wel zijn de K.N.V.B. moet óók leven. Ajaxman Piet v. d. Kuil liep ook op de grasmat, waarmede dan gezegd wil zijn, dat de lijst „Ajacieden in het Oranje" weer een streep langer is geworden. U wist deze jui chende feiten natuurlijk allang, maar ter wille van onze club historie hebben wij dit mirakels gebeuren even uit onze schrijf machine laten vloeien. Hopelijk hebt u er vrede mee. In de kuip van Feijenoord is het feest geweest. Feest voor hen, die de moed hadden opgebracht, met onze ploeg mee te trekken. Hooguit een kwartier was de match aan de gang, toen wisten we het al; van dit Feijenoord kon gewonnen worden. De achter hoede van de zo hoog geroemde „sterrenploeg" legde al heel pover voetbal op de grasmat en onze defensie beet zo fel van zich af, dat er voor Rijvers en zijn strijdmakkers vrijwel geen doorkomen aan was. Bovendien speelde Hoogerman met zo'n brio, dat zijn teamgenoten er door geïnspireerd werden en Feijenoord uiteindelijk geheel van de kaart ging. Moulijn kreeg tegen Van Mourik geen schijn van kans, Haarms had Van der Gijp in zijn zak, Muller groeide tot grote hoogte en Anderiesen en Ouderland hielden Rijvers volkomen in bedwang. Ver voor het einde verlieten de Feijenoord-supporters de tribunes, wilden de ondergang van hun idool niet tot het bittere einde meemaken. U weet het, eindstand vijfnul, waarmede de smadelijke 73 van ruim twee jaar geleden werd uitgeveegd. In Rest. Wester paviljoen", het huis waar vele Spartanen te vinden zijn, hebben we een feest-kelkje geledigd en gedebateerd over de vraag, hoe het mogelijk is, dat Feijenoord steeds volle zalen trekt. In Am sterdam, we zien het maar al te duidelijk in eigen huis, kwam men beslist niet meer terug, in Rotterdam, gezien het aantal toeschouwers bij FeijenoordS.H.S., gespeeld op een avond in de week, volgens een krantenbericht vijftien duizend kijkers doet men dat wel. Ra, ra, wie klopt daar? Inderdaad, wie klopt daar, vooral als we bedenken, dat er bij AjaxV.V.V. zegge en schrijve 2558, bij AjaxM.V.V. 8500 en bij Ajax P.S.V. 8800 toeschouwers onze tribunes bevolkten. Er moet dus iets niet in orde zijn, óf bij de Amsterdammers,, óf bij de Rotter dammers. Weet u het? Zou het misschien komen, omdat wij vroeger zo'n beste partij voetbal speelden? Misschien. Laten we dan proberen, daar zo spoedig mogelijk weer naar toe te groeien, 't Is van levensbelang voor onze club. Wat ons verder ook erg belangrijk lijkt, niet alléén voor onze club, maar voor alle verenigingen, die aan het „betaalde voetbal" deelnemen, is de indeling van de competitie. Als de helft van de ladder is be reikt, het overgrote deel van de clubs voor de bovenste- of onderste plaatsen niet meer in aanmerking komt, toont het publiek nog maar weinig interesse. Men gelooft het wel en zelfs een match Blauw WitAjax, waarvan vroeger weken van te voren de stad gonsde, trekt nog maar een pover aantal ca.-11.000 betalende liefhebbers van het bruine geval waren bij Dick Bessem op visite naar het strijdperk. Tussen twee haakjes, vervelend was de match niet, 't ging hoofdzakelijk om het afslaan van zwakke- en half opgebouwde aanvallen, waarbij beide verdedigingen niets voor elkander onderdeden. Blauw Wit was zo gelukkig 10 minuten voor het einde met een gloeiend hard schot, zo'n bal van „op hoop van zegen", de beide punten binnen te slepen. De weer in fraaie stijl spelende Hoo german zag de bal pas, toen hij reeds in het net lag. Maar goed, we kunnen het dan wel met elkander eens zijn, dat op de helft van de competitie de lol er practisch af is. De kosten gaan echter door en daar wringt de schoen het meest. Vroeger waren we met achttien matches uitgepraat, er werden kampioenswed strijden gespeeld, die overal enorme belangstelling trokken en er bleef nog tijd over om tegen buitenlandse clubs te spelen. Daar is nu vrijwel geen gelegenheid meer voor. Verleden jaar ontvingen wij Antwerp F.C., waarbij de afspraak luidde, dat we dit seizoen de returnmatch zouden spelen. Gaat niet door, om dat er geen gelegenheid is. Vele buitenlandse verenigingen, u hebt het al zo dikwijls in ons blad kunnen lezen, zijn er op gebrand om bij ons een bezoek te komen afleggen. We moeten steeds seinen of schrijven: „sorry, vrienden, geen tijd." We zijn gebonden aan bepalingen en aan een ellenlang competitie programma, waarvan een groot deel voor de eindstand geen waarde heeft en dus voor het publiek niet attractief. Daar moet dus iets aan gedaan worden, want anders gaat het mis. Ook aan de bekerwedstrijden moet en kan iets worden gedaan. Zoals het nu loopt, lijkt het nergens op. We noteren vandaag aan de dag begin Mei envoetballen vrolijk verder. Nog vier waar deloze competitiematches en misschien nog enige weken beker- gedoe. De penningmeesters behoeven beslist geen assistentie om de winst uit te tellen. Wat kunnen we doen om de toestand gezond te maken Om te beginnen, en nu moet u echt niet on vriendelijk worden, weer twee afdelingen met aan het einde van de competitie de nummers één en twee van beide poules, een robbertje om het kampioenschap van Nederland. Verder een geheel uitgestippeld en vlot afgewerkt bekerprogramma. Geen slap gedoe of half werk, maar de koe bij de horens vatten. Des noods half Augustus reeds aan het bekeren geslagen, als het moet en kan, op een avond midden in de week. Geen uitstel ver lenen en iedere kans benutten. Interlandwedstrijd of geen in terlandwedstrijd. Dan kunnen we zo ongeveer einde Maart, pak weg, half April, klaar zijn en blijft er tijd over, ons met buiten landers te meten. Daar kunnen we slechts wel bij varen, mis schien financieel, maar in ieder geval speltechnisch enzeer zeker ook met de zomersporten, want het is nog steeds zo, dat uit die hoek vele wensen waaien. Om daar aan tegemoet te komen, is tijd nodig. Tijd om de velden waarop zomersport wordt bedreven, hierbij denken wij aan honkbal en cricket, in orde te krijgen en tijd, die gewonnen kan worden door inkrimpen van de voetbalcompetitie, om de bedrijvers van zomersport gelegenheid te geven zich uit te leven. En clubs, die niet aan zomersporten doen, kunnen hun dure grasmat dan een flinke tijd rust gunnen, want misschien is het u niet bekend zo'n groen tapijt kost een stapel bankpapier. Als u begin Sep tember uw tribuneplaats inneemt en u ziet de pluk graszoden er zo mooi bijliggen, weet dan, dat daaraan meer dan een bur germans inkomen is besteed. Ieder jaar weer. Ieder jaar weer een lading compost, een lading grof zand en balen graszaad. Over arbeidsloon praten we niet eens, want u begrijpt, dat er voor vijf velden bewerken en nalopen, iets komt kijken. Nog maals, er zal iets moeten worden gedaan, maar dan zeer rap en niet in het Jan Salie-tempo, dat we helaas al te goed kennen. Geen geklets, maar doen. Direct! Voetbal is, we worden er bijna dagelijks mee geconfronteerd, een keiharde aangelegenheid ge worden, een keiharde zakelijke aangelegenheid en goed zaken doen betekent maar al te vaak snel handelen. Van ons voetbal- parlement wordt iets verlangd met betrekking tot deze materie, iets goeds, maar dan op zeer korte termijn. En als de mouwen toch opgestroopt worden, grijpt dan meteen die televisie-over eenkomst met België aan. Hoe men het wendt of keert, die over eenkomst is een onding, moet zo spoedig mogelijk de wereld uit. Het gaat niet aan, dat duizenden voetballiefhebbers worden gedupeerd, omdat ergens of nergens tegen een bal wordt ge trapt. Voetbalkampioenen kijken ons aan. Van alle kanten. In onze kring zijn het tot nu toe Ajax 4, Ajax 7, juniores A2, juniores A3, juniores B2, juniores B5 en juniores B6. Aan al die clubgenoten en clubgenootjes onze hartelijke felicitaties, waarbij we de Amateur- en Jeugdcommissie beslist niet willen vergeten. Nog een kleine ruk en ook ons eerste amateur-team is kampioen. Ajax 2 staat te balanceren op de drempel. Doordat Heracles 2 van Blauw Wit 2 verloor en ons elftal met 40 van R.C.H. 2 won, hebben onze reserves de kans nog in eigen hand. Hemel vaartsdag komt koploper Heracles bij onze mannen op bezoek. Een overwinning op de Heracliden kan ons heel dicht bij het kampioenschap brengen. Komt dus in grote getale naar de Meer, om onze clubmakkers aan te moedigen. Ons Internationaal Jeugdtournooi staat ook weer voor de deur. Eind Mei is het voetbalfeest en gezien de kwaliteit van de deelnemende verenigingen staan ons weer spannende partijen te wachten. Elders in dit blad vindt u een oproep van de Jeugd commissie. Onderdak geven aan vele buitenlanders is de harte-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 2