de jeugd ONDOM 12 Aja) 1 A—D.O.S. 1 A Aanval op het D.O.S.-doel De „B 2" onze eerste kampioen! Alsof we uit een winterslaap geraakten, zo was het op 22 Februari j.l. toen dan de jeugdvoetbal na vele weken gedwongen rust eindelijk weer ging rollen. Alleen de A 2 had zo tussen de vorstperiodes door nog een keer kunnen spelen. Het verslag van Ton van Mazijk hierover zullen wij in het overzicht hier onder opnemen. Maar verder duurde het dit keer wel hopeloos lang voor de scheidsrechters de resp. jeugd-aanvoerders weer bij zich konden roepen Oh zeker, vele juniores hebben genoten van die andere zo fijne (echt-Hollandse) sport: schaatsenrijden. En er waren „Pesmannen" bij hoor. Prima. Maar u weet, hier in ons goede landje is het meestal; vriezen-dooien, vriezen-dooien. Zelden is er sprake van een lange vorsttijd. Net als er plannen gemaakt worden voor een schaatsfestijn gooit maar al te vaak „de Bilt" roet in het eten. Wanneer Thialf nu de volgende winter eens wat langer achter elkaar zou willen blijven (maar niet te lang), niet zó streng, een graadje of drie onder nul is genoeg, gemixed met een lekker zonnetje en zonder wind, wel „Tjedem", wie zou het dan niet toejuichen om die. foto van die vroegere Ajax-ijs- baan (pag. 323 van het Gouden Boek) weer eens levend te maken „Nu, de B 2 is er", was het Zondag 22 Februari j.l. na de wedstrijd tegen de Volewijckers, hetgeen betekende dat de kampioenstitel behaald was. Onze hartelijke gelukwensen aan René Gouw en zijn jongens met dit fraaie succes. Keurig gedaan! We zijn benieuwd wie van onze overige elftallen dit goede voorbeeld het eerst zal volgen. Kortgeleden ontmoetten wij op Schiphol in de Europa-wacht kamer de heer Kerzgyi, die we nog kenden van onze Budapest- reis in 1958. Wij maakten toen na de wedstrijd kennis met hem in de koffiekamer van het Nep-Stadion, waarbij bleek dat deze oud-speler een sport- en bovenal voetbalkenner van de bovenste plank is. Na de eerste wereldoorlog met zo vele Hongaarse kin deren in ons land te zijn gekomen bracht hij vele jaren in z'n tweede Vaderland, zoals hij Nederland noemt, door. Van een bezoek aan oude kennissen en vrienden keerde hij nu weer naar de Magyaren terug. Natuurlijk hadden we het nog eens over VasasAjax, over semi-profs, full-profs, staats-profs enz. enz. Maar wat voor deze regelen het belangrijkste is: zijn belang stelling voor de jeugd. Tijdens zijn verblijf in Holland had hij dan ook vele jeugdwedstrijden entrainingsavonden be zocht. „Wat denkt u van ons jeugdvoetbal?" vroegen we. „Wel, er zit prima materiaal bij", is het antwoord, „jongens met goede capaciteiten en waaraan je kunt zien dat ze er iets voor over hebben, willen. Vooral dit laatste is belangrijk en als ik me zou voorstellen hier tegenover de jeugd te staan, zou ik allereerst deze categorie sportmensen tot voorbeeld willen stel len. Verder zou ik de jonge voetballers willen zeggen: .Jongens, als jullie op de training komen, zo'n kwartiertje of twintig mi nuten vóór dat de trainer „verzamelen" blaast, oefent dan eens in dat onderdeel van je sport dat je nog niet goed onder de knie hebt. Voor velen is dat bijv. het kunnen gebruiken van beide benen. Vraagt een bal en oefent tegen de „borden". Kom je snelheid te kort, maakt eens een extra sprintje. Laat je plaatsen nog te wensen over, zoekt dan iemand die aan hetzelfde euvel lijdt, en helpt op deze wijze elkaar. En zo is het met koppen en andere onderdelen van het spel precies hetzelfde. Helaas begint zo'n training meestal met doelschieten. Met drie of vier ballen tegelijk wordt keihard op de keeper gevuurd. Zinloos! Boven dien gevaarlijk! De doelman kan toch maar op één bal tegelijk letten. Dat inkogelen vóór een wedstrijd is eveneens verkeerd. Spaar je krachten, jongens. Met kalme balletjes de keeper in spelen, dat is de manier. Maar nog even over de training; wat ik dus zou willen is eigenlijk: wat meer zelfstandig werken. Je kent je eigen tekort komingen). Die ga je zelf bijslijpen in zo'n kwartiertje wat ik zo juist noemde. Natuurlijk, je vraagt je oefenmeester advies, maar het moet niet zo zijn dat alles je steeds gezegd moet worden of dat de trainer er telkens weer op moet wijzen. Straks als de gezamenlijke training begint, die gericht is op team work, conditie en wat dies meer zij, wordt (vanzelfsprekend) dat „zwakke punt" van jou niet speciaal onder de loupe geno men. Heb je je dus voorgenomen om ons mooie voetbalspel zo goed mogelijk te willen spelen, wel, stelt je dan tot taak de oefenavond of oefenmiddag te beginnen zoals ik je geadviseerd heb." Een gebaar van: dat was het, gevolgd door een pauze waarin de heer Kerzgyi zijn inmiddels geserveerde koffie nut tigde en waarvan wij gebruik maakten op te merken: „Bij u in Hongarije is een club als bijv. Vasas meer een sportvereniging met verschillende takken van sport. Is voor de voetballers het seizoen afgelopen dan kunnen zij zich wijden aan athletiek, basketball, enfin noem maar op. Bij ons in Ajax is de belang rijkste nevensport honkbal, dat in de zomermaanden gespeeld wordt. Daarnaast alleen nog cricket. Kent u het honkbalspel en vindt u het geschikt voor voetballers?" „Zeker, ken ik honkbal," is het antwoord. „Hier in Holland en ook in Duitsland heb ik menig fraaie wedstrijd gezien. Een mooie sport. Vol actie. En dan dat honk-sprinten mag ik wel zeggen. Ja, ik vind het voor voetballers een zeer goede zomer sport. Over actie nog dit: uw voetballers staan te veel stil, leven niet mee als de bal niet in hun directe omgeving is. Dan zie je bijv. een back met z'n handen in de zij staan, soms nog een praatje met deze of gene uit het publiek maken, alsof hij denkt; Zo, daar aan de andere kant zoeken ze het maar uit, dat gaat mij niet aan. Begrijpt u. Positiespel. Juist als de bal er niet is je opstellen, vrijlopen of zorgen voor tijdige dekking, enfin, u hebt dat toen bij VasasAjax zelf kunnen aanschou wen. Daarom is honkbal ook goed omdat het spel de volle speel tijd je aandacht vraagt. Oplettenbekijken „Attentie," vraagt de omroepster, „willen de passagiers voor vlucht nr. 346 naar Praag en Budapest zich naar de uitgang begeven en hun instapkaarten gereed houden?" We begeleiden deze grote jeugdvriend naar het vliegtuig. Bij het afscheid nemen zegt hij nog: „Die mooie zaal in uw Sta dion zou goed gebruikt kunnen worden voor tafeltenniswed strijden. 'n Mooie sport, vooral voor snel reageren." Vijf minuten later gaat de bekende duim van de startmeester omhoog de motoren brullen. Tot ziens, Herr Kerzgyi, en nog wel bedankt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 12