6 AJAX—SPARTA 1—1. Deze op 11 Januari vastgestelde wedstrijd werd wegens de slechte toestand van het terrein eerst op 25 januari gespeeld. Gedurende deze twee weken vormden zich onder leden en supporters verschillende meningen. Een aantal leden was bang, dat de gang uit ons elftal zou zijn en vond veertien dagen rust te lang om in de wedstrijdsfeer te blijven en een andere cate gorie, meende dat, een paar weken rust, na diverse zware wed strijden, mooi op tijd kwam. De vraag, wiens mening de juiste was, bleef naar mijn idee, evenals het wedstrijdresultaat, onbe slist. Buiten een korte beginperiode, dat het initiatief aan onze zijde was, deelde Sparta de lakens uit. Het elftal leek mij fitter. De middenlinie nam steeds bezit van de bal, maar dank zij onze verdediging bleven doelpunten en kansen om goals te maken lange tijd uit. Voor de goed verdedigende Muller was het wel sneu, dat een slecht geplaatste bal (voor Bleyenberg bestemd) gemakkelijk in het bezit kwam van de rechtsback van Sparta. Er werd direct een aanval opgebouwd en middels een wat rommelig doelpunt namen de Rotterdammers de leiding. Kans om bij de rust nog in gelijke positie te komen deed zich slechts eenmaal voor. Het voornaamste punt voor ons elftal om nog met winst uit de bus te kunnen komen, draaide om een betere vorm van onze voorhoede, waarin alleen Bleyenberg gevaarlijk was. Die benodigde betere vorm kwam er inderdaad, maar jam mer genoeg van korte duur, echter net voldoende om gelijk te maken met een doelpunt, dat veel applaus op de tribunes teweeg bracht en waarbij Fransz en Bleyenberg de hoofdrollen vervulden. Na niet al te lange tijd nam Sparta het initiatief weer over. Linksbuiten Bosselaar draafde van Mourik enige malen voorbij om daarna in de fout van zijn stadgenoot Moulijn te vervallen, n.l. nog eens de back te willen passeren en te vergeten, de bal voor het doel te plaatsen. Deze voorhoede bleef beneden de maat, kreeg nog twee kansen, die niet benut werden en hoewel Sparta tot het einde domineerde, zat er buiten het keiharde schot van Verhoeven, dat Hogerman tegen de paal hoorde dreunen, weinig gevaar voor ons in. In de beide kanthalfs, Koning en Verhoeven, bezit Sparta prima spelers, soms wat hard, maar een geweldige steun voor de voorhoede. Sparta mag in veler ogen geen kampioensploeg zijn, maar met 20 gespeelde wedstrijden, 29 punten en een doelgemiddelde van 4719 (nog geen doelpunt per wedstrijd tegen) maken de Rotterdammers m.i. een zeer serieuze kans. Gezien deze cijfers is onze prestatie zeer zeker niet slecht te noemen. En het resultaat mede door de betere kansen die wij voor een doelpunt hadden niet onverdiend. Doelman Hogerman, nerveus gestart, maakte daarna een zeer betrouwbare indruk. C. E. DE V. Wim Bleyenberg in duel FORTUNA '54—AJAX 3—1. De wedstrijd in Geleen, tegen Fortuna '54, heeft ons niet dat gebracht, wat wij ons hiervan hadden voorgesteld. Qua spel en qua uitslag niet. Wat het eerste betreft, was dit niet zo verwonderlijk, daar het terrein (grond keihard met zacht bovenlaagje) zeer moeilijk te bespelen was. De spelers konden niet goed manoeuvreren en een slecht aangegeven bal niet onder controle krijgen. Het frap peerde mij, dat de twee zwaarste spelers van het veld, t.w. Angenent en Appel, het beste uit de voeten konden komen. Trouwens, de spelers van Fortuna '54 pasten zich in het alge meen beter aan de terreinsomstandigheden aan dan de onzen en dit resulteerde dan ook in de eerste helft tot een duidelijk overwicht van onze tegenstanders. Al dadelijk maakten zij het onze achterhoede moeilijk, wat na 19 minuten tot uitdrukking werd gebracht door een hard schot van Appel, dat voor onze keeper onhoudbaar was (10). Na 25 minuten kon een aanval van Fortuna's rechtervleugel niet onderbroken worden, doordat Ouderland uitgleed. De voor zet, die volgde, kon net niet door Hoogerman worden onder schept, waardoor Angenent, hoewel zwaar gehinderd door één onzer spelers, met een kopbal de stand op 20 bracht. Het spel ging hierna wat meer gelijk op, met Fortuna '54 iets gevaarlijker. Toch hadden wij met de rust niet tegen een 20 achterstand behoeven aan te kijken, indien Fransz de prachtige kans, welke Bleyenberg hem na 30 minuten spelen presenteerde, beheerster had afgewerkt; nu mislukte zijn schot helaas. Na de thee pakten onze spelers direct energiek aan en zij wisten Fortuna thans op hun beurt onder druk te zetten. Na vijf minuten konden wij een corner nemen en de naar voren ge komen Anderiessen wist uit de hierdoor ontstane scrimmage de bal in het doel te werken (21). Nu leek alles weer mogelijk, temeer daar wij behoorlijk in de aanval bleven en enige kansen wisten te scheppen. En toen v. d. Kuil in de 15e minuut een prachtkans kreeg, dacht iedere Ajacied, dat de gelijkmaker geboren zou worden. Piet's schot was dit keer echter niet flitsend genoeg en de keeper kon de bal uit de bovenhoek houden. Hoe meer de wedstrijd vorderde, hoe meer de gedachte aan een overwinning of zelfs gelijkspel uit ons wegebde. Heel duide lijk kwam nu de fout in ons spel, die ook reeds in vorige wed-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 6