Sportmagazijn Leo van de Kar Goede prestaties CEINTUURBAAN 149- 153- 155 Telefoon 73 55 71 2 Uzult het deze maand met een ietwat „mager" clubblad moeten doen. Mist, sneeuw en ijs hebben de voetballerij lam gelegd voor u natuurlijk geen opzienbarende mededeling waardoor er van de resp. voetbalfronten weinig of niets te ver tellen valt. Een beetje restantenopruiming, dat is alles. Elders in dit blad vindt u misschien nog iets van uw gading. Het club leven gaat gewoon door, d.w.z. de training, de clubavonden, de commissievergaderingen en de bijeenkomsten van het bestuur. Tijdens de samenkomsten van laatstgenoemd college valt het ons op, dat er immer en altijd zoveel te bespreken is. De binnen gekomen post vergt een zee van tijd, waarbij verzoeken om steun in de vorm van lotenverkoop, bijdragen inééns en uit nodigingen voor ere-wedstrijden, alsmede aanvragen voor matches (uit en thuis) door buitenlanders, wel de hoofdrol spelen. In onze bestuursvergadering-overzichten gunnen we u zo nu en dan een blik in deze „pannen", maar als we alle deksels gingen oplichten, hadden we zeker een paar kolommen meer nodig. De „steunzoekers" zien ons vermoedelijk nog steeds voor ,vol" aan, maar vergeten, dat er in ons voetbalwereldje „iets" is veranderd. De vrienden van de ere-wedstrijden houden er geen rekening mede, dat een eventuele ere-wedstrijd ons een kleine duizend pop kost en daar kunnen we echt niet aan be ginnen. De buitenlanders willen of eind April öf begin Augustus tegen ons spelen en vragen dan bedragen waar u en wij iets langer dan een week voor moeten werken. De „goedkope" voet balvrienden vragen voor tweemaal drie kwartier baltrappen tien papiertjes van duizend dan mogen we de reis- en ver blijfkosten beslist niet betalen (geen vast evangelie) en de „dure" vragen vijfmaal dat bedrag. Die moet u voornamelijk in Spanje zoeken, waar er één huist, die, naar wij vernamen, tienmaal dat bedrag vraagt. Als u achtmaal genoemd sommetje biedt, krijgt u niet eens een teken van leven. Onze vrienden uit Israël zijn royaler. Die boden ons een tour aan, duur drie zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding weet wat U nodig heeft 3 lijnen Permanente camping show Wilt U dat wij een cpeciale afdeling hebben voor le klai sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig weken, waaraan op papier tien mille te verdienen viel. We hebben er diep over gepeinst, maar aangezien we onmogelijk een sterk team op de been kunnen brengen, ging het feest niet door. Ook in het land van de sombrerodoor bemiddeling van „Vlokkie" en bij de Tsjechen konden we onze voetbalkunsten komen vertonen. We hebben moeten bedanken voor de eer. Mexico was ons te ver en bij de Tsjechen moet men „iets" op de grasmat kunnen leggen. Het spijt ons voor u, maar het is dit seizoen niet nodig, dat u een bedragje opzij legt, om met ons eerste elftal de grens over te trekken. Misschien krijgen we nog bezoek uit Brittannië of Duitsland, maar dan moeten die voetbalbroeders, met betrekking tot de onkosten-rekening, een beetje gezellig blijven. Uiteindelijk moeten ook wij door de voet balwereld. Dat was dan een portie voetbal uit de bestuursvergaderingen. Uitnodigingen voor recepties komen daar ook veelvuldig op tafel. Nooit geweten, dat we zo populair zijn en zoveel vrienden hebben. Voorzitter Melchers peinst er al over iemand te be noemen, die die feestelijke karweitjes opknapt. Bij ons aan de tafel vindt hij deze van de tongriem gesneden knaap vast niet. Tot nu toe gaat het op de wijze van: „Wie-knapt-het-even-op?" 't Gekke van het verhaal is, dat het nog altijd lukt ook. Officieel K.N.V.B.-zwart-op-wit is er ook altijd. Of we dit of dat even onder de aandacht willen brengen. Of we die en die spelers willen mededelen, dat de training voor elftal zus en zo begint en dat zij worden uitgenodigd deel te nemen. Wist u, volgens een circulaire, dat de knopjes wij spraken vroeger altijd van „noppen" onder uw voetbalschoenen een grondvlak van 1)4 cm moeten hebben (in doorsnee) en dat bij bevestiging met een schroef, deze schroef niet een onderdeel van het knopje mag uitmaken Wij wisten het echt niet, zodat onze kennis van het voetbalspel toch maar erg beperkt is. Sportclub „Enschede" heeft door die wetenschap zelfs een protest gewonnen. Over protesten ge sproken. We kregen een verzoek in het kort gezegd onze mening over het wel of niet afschaffen van protesten te geven. Daar hebben we lang over gedelibereerd. Nuchter gezegd, is een protest een onding. Voetbal is een spel, geleid door een scheidsrechter; bij de beslissingen, die hij neemt, hebben we ons als „good-sports" neer te leggen. Ook al zijn die beslissingen naar onze mening niet juist. Als we het recht opeisen tegen beslissingen in ons nadeel te protesteren, zouden we naar eer en geweten ook moeten protesteren tegen beslissingen, waar aan de tegenpartij geen pret beleeft. Er loopt hier of daar wel zo'n sportsman rond, maar dat er twaalf in een dozijn gaan, gelooft niemand. Die stelling kunnen we dus met een luchtig handgebaar wegwuiven. Waarmede we nog lang niet „to the point" zijn gekomen. Kijk, waren onze refs nu allemaal honderd procent-spelregel-knapen in de practijk bedoelen wijwel, dan konden we onder hoera-geroep een dikke kras door het woordje „protest" halen. Maar tja... het percentage gewonnen protesten ligt nogal aan de hoge kant. Als we het wel hebben om en nabij de dertig procent. En dat cijfer wijst niet op een brevet, dat ze bij ons thuis, „van bekwaamheid" noemen. Nu weten we natuurlijk niet wat het quotient zal zijn als we genoemd percentage over het aantal klassen, waarin refs op treden, gaan delen. Misschien zou dat voor de Ere-divisie een heel laag cijfer te zien geven. En eerlijk gesproken ligt die divisie ons erg na aan het hart. Vermoedelijk zijn we niet de enige. Wat vloeit daar dus uit voort? Dat we iedere protest- stroohalm met beide handen vastgrijpen. En u zult het met ons eens zijn, dat doet zelfs de laagst geklasseerde club uit de onderafdeling van onze grote K.N.V.B. Niemand laat zich gaarne met een kluitje in het riet sturen. We hebben van huis uit nu eenmaal een sterk ontwikkeld rechtsgevoel. We zoeken het gaarne „hoger op". En als we dus zeggen: „Weg met de protesten", krijgt ons rechtsgevoel een deuk. En voor die deuk passen we feestelijk, maar... als we allemaal feestelijk passen, schieten we geen snars op, blijft alles bij het oude. We zijn aan het vernieuwen geslagen, ons voetbal wereldje heeft een ander gezicht gekregen en waarom zouden we dan star volhouden aan wat nu eenmaal was of is Als we de geschiedenis van onze club nagaan, hebben we in de loop van bijna zestig jaren in feite maar heel weinig geprotesteerd. We hebben protesten gewonnen en verloren. Als we alles en alles bij elkander gingen tellen, zou onzes inziens het totaal-generaal bar tegenvallen. Het bestuur heeft dan ook besloten om het voorstel „een jaar proef" te steunen. Als de proef mislukt, is er nog geen man overboord. Als de proef slaagt, dan heeft onze club meegewerkt aan het goede doel.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 2