Restaurant «De Kuil» IJsmemoires Voor een goed diner of belegd broodje Rembrandtsplein 7 Spel-verruwing 19 Vroeger, o daar beginnen ze weer met hun vroeger, zeggen de jeugdeïingen, maar van vroeger zijn er ook zo vele prettige feiten van onze vriendenkring in clubverband te herdenken. Zo heb ik het al eens over onze zomerse pretjes als zeil- en boottochten gehad, waarbij ik toen vergat onze roemrijke athletiekafdeling, onder leiding van Frans Couton, aan te halen (waarvan nog menige prijs in onze medaillekast). De meeste waren echter persoonlijke prijzen, waarvan Frans wel natuurlijk, als voorbeeldgever, de meeste inpikte, als ik mij niet vergis3 was hij matador op de 400 meter. En dan nog zwemmen met onderlinge wedstrijden onder leiding van Arie de Wit. Maar laat ik terugkeren naar mijn ijsmemoires. Nu op 10 Februari 1959, midden in een ijsperiode en reeds enige weken zonder voetjebal, gaan mijn gedachten weer een geheel andere kant uit, n.l. naar onze vroegere (alweer) ijspretjes. Allereerst gaan mijn gedachten dan terug naar ik meen 1937l'38, de jaartallen uit mijn blote hoofd herinner ik mij niet zo juist, toen op initiatief van Marius Koolhaas onze beide voorvelden onder water werden gezet en een pracht van een ijsbaan ontstond, 's avonds verlicht. De leden hadden vrije toe gang, maar ook het publiek kon daar tegen betaling van profi teren. Er werd ontzettend veel gebruik van gemaakt en zo met de radio aan was het een gezellige boel. Met de onkosten zijn we, naar ik meen, wat men noemt, zo kiele kiele uitge komen. Hiervan bestaat nog een prachtfoto, welke de gehele baan laat zien. Hopelijk zal de redactie van ons clubblad, bij het 25-jarig bestaan van ons stadion, in December a.s., deze en meerdere van dergelijke foto's nog eens uit de doeken doen. Dan bijvoorbeeld huurden wij een geheel buiten af, dat was eertijds bezit van een of andere bankier, maar later een thee tuin. Het lag even buiten Diemen, waar nu de z.g. Merwede- brug ligt. Daar werden dan onderlinge wedstrijden gehouden om prijzen op verschillende afstanden. Zelfs slierten van elf tallen tegen elkaar. Een prijsje heb ik echter nooit kunnen wegpikken, want ook op schaatsgebied heeft Ajax verschil lende keien gehad (misschien nog?). Een paar namen: Buy en, eens kampioen van Nederland, Karei ter Horst SrPawny Bill, elfstedentochter. Een ander jaar huurden wij de wed- strijdbaan van de Amsterdamse IJsclub af en daar werd toen een wedstrijd AjaxA.F.C. gehouden. Ook daar wedstrijden op verschillende afstanden. Wij wonnen er enkele, maar ver loren er meer} zodat A.F.C. met de prijs ging strijken. Maar last not least herinner ik mij onze Molentocht. Dat was een tocht, die begon in Zaandam en over het Alkmaardermeer, langs andere weg, weer terug naar Zaandam. Reeds Zondag morgen om 9 uur stonden, ik meen, zo'n kleine 40 Ajacieden, waaronder ook een paar dames, klaar om te starten. We moes ten, als ik het wel heb, 11 molens langs en ons bij verschillende controleposten melden. Onder weg zo hier en daar bij koek en zopie wat innemen, af en toe over dijk en weg klimmen, maar ten slotte kwamen wij toch allen weer in Zaandam terecht en konden daar onze zilveren molen aan rood-wit lintje (nog in mijn bezit) in ontvangst nemen, met achterop de inscriptie „Zaansche V.V.V. Molentocht 50 km per schaats 14-1-40". Deze memoires uit 20 a 25 jaar geleden schreef ik, zoals gezegd, uit mijn blote hoofd, zodat hier of daar een vergissing mogelijk is, waarvoor bij voorbaat excuses. Zie zo jongelui, hier weer een verhaaltje van „vroeger". Laat je dat toch niet aanleunen, dat kletsen van die ouderen over vroeger, maar zeg dan „dat kunnen wij toch ook". En dan zeg ik: niet dreigen, maar doen. Waar blijven de initiatiefnemers? Er zijn zoveel mogelijkheden, als genoemd zeilen, boottochten, zwemmen, athletiek, en 's winters schaatsenrijden, alles met onderlinge wedstrijden, en in zo'n grote club als Ajax moeten toch op elk gebied specialisten zijn. Neem het initiatief, spreek met het bestuur, waarvan ik zeker weet, dat ge een willig oor zult vinden, maar doe iets om de gezelligheid weer op te voeren. De ouderen doen ook wel weer mee, of moeten die ouderen maar in het koor meezingen: „die jeugd van tegen woordig TJEDEM. Salades, Groquetten enz. Het aantal strafzaken in de Afdeling Amsterdam neemt op onrustbarende wijze toe; enkele cijfers spreken in dit opzicht duidelijke taal. In het seizoen 1957/'58 bedroeg het totaalaantal strafzaken 386; tot en met Zondag 7 December (de laatste speeldag vóór de langdurige onderbreking) werden door ons bureau reeds 296 strafzaken genoteerd, hetgeen een gemiddelde van 23 straf zaken per week-einde betekent. Gevreesd moet aldus worden, dat het recordcijfer van het vorige seizoen dit jaar aanzienlijk zal worden overschreden. Is het wonder, dat het Bestuur der Afdeling Amsterdam zich met bezorgdheid afvraagt: ,,Waar gaat dat heen?" en ligt niet evenzeer de conclusie voor de hand: „Zo mag het niet voort gaan!" Het koestert evenwel de hoop, dat een dringend appèl op de bestuursleden der clubs en op de spelers zal kunnen leiden tot een gezondere toestand. Laat men toch immer bedenken, dat het spel gespeeld dient te worden in sportieve sfeer en met ge past respect voor scheidsrechter en tegenstander. Slechts dan zal men aan het spel het genoegen beleven, dat een ieder hier van verwacht. Op de clubbesturen wordt een ernstig beroep gedaan er nauw lettend op toe te zien, dat de spelers hunner elftallen de be grippen van sportief fatsoen niet overschrijden en de elementen, die blijk geven van een verkeerde mentaliteit, van de velden te weren. Mocht dit appèl onverhoopt niet tot het beoogde resultaat leiden zich uitende in een belangrijke vermindering van het aantal strafzaken dan zal het bestuur der afdeling niet schromen over te gaan tot het nemen van zo streng mogelijke maatregelen. Het mag immers niet toestaan, dat ons mooie spel ontaardt in een onsportief gedoe, dat met het begrip „Sport" weinig of niets uitstaande heeft! Bestuur K.N.V.B. Afdeling Amsterdam, J. TIMMAN, secretaris. Jubileum Onze donateur M. v. d. Pol, vader van het commissielid Harry v. d. Pol, hoopt 6 Maart 1959 bij het Gemeente Energiebedrijf zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren. Onze hartelijke gelukwensen! Joe Smit, Canada, schrijft ons: Het is mij een groot genoegen u allen, langs deze weg, te be danken voor de vriendelijkheid en hartelijkheid, waarmede u mij hebt ontvangen tijdens mijn verblijf in Nederland. De drie weken, die ik te midden van mijn Ajax-vrienden heb mogen doorbrengen, hebben mijn mening versterkt, dat door het „be taalde voetbal" de vriendschap en de clubgeest bij „Ajax" niet verloren is gegaan. Ik hoop dan ook, dat het „Ajax" voor de wind zal blijven gaan en gezien de geest in de club, twijfel ik daar geen moment aan. Als het ons gegeven is, hoop ik u allen over vijf jaren in de beste gezondheid weer te ontmoeten. Leef gelukkig en veel succes. Uw oude vriend, JOE SMIT, Postbox 668, Cranbrook (B.C.), Canada.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 19