VAMI AJAX-VAMI 2-2 2 Helaas, moeten wij deze „Kroniek", de eerste in het nieuwe jaar, met enige trieste regelen beginnen. Zoals u allen weet, ontviel ons op de avond van de 2e Kerstdag, ons aller vriend, de hèer W. Gupffert, in de leeftijd van 64 jaar. Wijlen de heer Gupffert, in de jaren 1916 '20, één van de Ajax- sterren uit de „Gouden Ploeg", heeft de laatste jaren van zijn leven onze vereniging grote diensten bewezen. Als gepension- neerde beschikte hij over veel vrije tijd, die hij in hoofdzaak be steedde aan de bloei van „zijn" Ajax. Persoonlijk hadden wij het genoegen sinds Augustus 1.1. met hem te mogen samen wer ken. In dat tijdsbestek hebben wij „Gup" leren kennen als een zeer accuraat werker, aan wiens aandacht vrijwel niets ont snapte. Als man van het „voetbalvak", wist hij precies wat er in voetballand te koop is, zodat het al heel moeilijk viel hem op voetbalgebied iets wijs te maken. Over ons stadion en over ons spelmateriaal waakte hij alsof het zijn persoonlijke eigendom men waren. We kunnen dan ook met zekerheid beweren, dat deze grote Ajacied zijn club het laatste halfjaar veel pecunia heeft bespaard. Het zal moeilijk, heel moeilijk vallen hem te vervangen, nog moeilijker zal het zijn, wijlen Willem Gupffert, te verbeteren. Op Oudejaarsdag is onze overleden clubmakker onder enorme belangstelling naar zijn laatste rustplaats gebracht. Voorzitter Melchers heeft in de aula van de Nieuwe Oosterbegraafplaats, namens onze vereniging een afscheidswoord gesproken en een laatste groet gebracht. Stil en triest, in de wetenschap, dat een groot Ajacied voor eeuwig van ons was heengegaan, hebben we de dodenakker verlaten. Wim, beste kerel, rust in vrede. De heer D. Knegt, die wijlen de heer Gupffert, in al zijn voet balglorie heeft meegemaakt, die zelfs door het prachtige spel van „Gup" en zijn strijdmakkers de inspiratie vond ons club lied te dichten, schreef elders in dit blad een „In Memoriam". Een nagedachtenis, die mevrouw Gupffert, in deze moeilijke dagen zeer zeker tot troost zal zijn. Moge zij de kracht vinden haar grote leed te dragen. Al is het dan alweer enige maanden geleden dat de heer Evert Grifhorst, sportredacteur van het dagblad „Het Vrije Volk", een voorbeschouwing schreef van de derby AjaxBlauw-Wit, toch willen wij hierop even terugkomen. Beslist niet op het ge hele verhaal, maar wel op enige opmerkingen, die ons frappeer den. De heer Grifhorst schreef: „De laatste jaren verzorgt de Oostenrijker Carl Humenberger de training. Hij heeft een grote Wat AJAX is voor de Meer (Een gezellig stadion) Is de V.A.M.I. voor de Kalverstraat (Een gezellige lunchroom) RESTAURANT - LUNCHROOM Kalverstraat 171 Telef. 45027 Pachter van de Ajax-bufletten internationale ervaring. Zijn successen bij Ajax waren niet mis; landskampioen en tweemaal in de kopgroep. Tóch was men niet tevreden. De resultaten waren wel mooi, maar het technische voetbal was er toch maar niet." „Hij kreeg niet alleen de leiding, noch had Ajax een manager. De leiding berustte in handen van de commissie betaald voet bal. Het bezwaar bij Ajax van een eenmansleiding van de trai ner of manager berust hierop; zo'n trainer blijft een aantal jaren (2 of 4 jaar) en gaat dan weer weg. Dan moet er weer een nieuwe komen. Waarom zou men zo'n man alleen de leiding geven?" „Dit is bij Ajax wel een ernstig gebrek aan realiteit. Men leeft nog te veel in het verleden. Herinneringen over de roemrijke jaren, over de vele kampioenschappen in de dertiger jaren, over het sublieme elftal van de twintiger jaren worden steeds weer opgehaald. Daar raakt men niet over uitgesproken." Bovenstaande opmerkingen hebben we dus uit heer Grifhorst zijn beschouwingen gelicht. Wat zijn eerste opmerking betreft: de successen van de heer Humenberger waren inderdaad niet mis. Wie zou het willen ont kennen. En dat men toch niet tevreden was, nogmaals, wie zou het willen ontkennen. Maar de heer Grifhorst schreef het al, „technisch voetbal was er niet." En, dat is het criterium, anders gezegd, de spil waar alles om draait. Het publiek wil nu een maal goed voetbal voor zijn dure geld. Bewijzen? Feijenoord trekt volle zalen. Waarom? Omdat de Rotterdammers goed voetbal op de grasmat leggen. En wij AjaxSparta, een top hit. Dang niet uitverkocht. Waarom Het antwoord ligt o.i. voor de hand. Opmerking 2. Een trainer blijft twee tot vier jaar. We menen ons te herinneren, dat Jack Reynolds, zo'n kleine dertig jaar zijn voetballessen ten beste gaf. We menen zeker te weten, dat men in de Ajax-kring niets liever wil, dan een trainer met „lange levensduur". Ook weten we heel zeker, dat de belangen van onze afdeling „Betaald Voetbal" worden behartigd door drie oud internationals, die écht „iets" van voetbal af weten, èn behoor lijk samenwerken. Opmerking 3. Gebrek aan realiteit. Nog te veel leven in het verleden. Meent de heer Grifhorst dat nu werkelijk We weten bliksems goed, dat de tijd van de trekschuit en het peerd aan de lijn, meer dan verleden tijd is. Herinneringen ophalen, natuurlijk komt het verhaal „Van toen", zo nu en dan voor de dag, maar bestuurs- en commissieleden zijn beslist geen „oude-tijd-dro- mers". Kunnen zij niet zijn, want dagelijks wordt iemand, die met „Betaald Voetbal" iets te maken heeft, met zijn neus op de feiten gedrukt. En de heer G. kan van ons aannemen, dat het keiharde feiten zijn. En waar draaien die keiharde feiten dan om? Om, wat de heer Grifhorst misschien ook gaarne wil: goed technisch voetbal. Dat was dus dat. En nu maar weer even terug naar December. In die feest maand was het in onze club ook weer raak. Eerst het St. Nico- laasfeest voor de jeugd. Toen de zo langzamerhand beroemd ge worden Kienavond. Het comité heeft ook dit jaarlijks gebeuren weer knap versierd. Een schat aan prijzen. De pluimvee-wereld had meer dan een veer moeten laten. Milde gevers hadden voor fruitmanden, lappen stof, brandstof, een fiets, keukenuitrusting, sigaren, hengel, dranken (zwakke en sterke), kerstkransen etc. gezorgd en onze voorzitter had zelfs een Remington scheer- apparaat op de kop getikt. De clubavond-commissie met mede werking van de resp. ega's) had dagwerk gehad om alles accep tabel te presenteren. Een woord van dank aan de families Van der Toorren, Louwaard, De Wit, Zwang en La Fleur is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Cor zorgde met sonoor geluid, dat de kiennummers (er wel of niet) uitkwamen. Hij deed het eer lijk. Zijn vrouw zat ook in de prijzen. Wij gingen met een „kenien" van een halve meter naar huis. Ook dat was eerlijk. Een zeer geslaagde avond (niet om „het kenien"). De Oudejaars-instuif in hotel Suisse we waren helaas niet in de gelegenheid het feest mee te maken mocht zich verheu gen in een zeer druk bezoek. Naar wij vernamen wederom een goede beurt voor de clubavond-commissie. Goed werk, vrienden. In plaats van het traditionele Kerstdiner, in Januari een ge zellige avond voor alle functionarissen gehouden. Zeer geani meerd verloop en alleen jammer, dat niet alle uitgenodigden aanwezig konden zijn. Zo'n avond is bij uitstek geschikt „het rood-witte snoer, dat knelt", iets losser te maken. Voor de amateurs, op initiatief van de „elftal-commissie-ama teurs" ook zo'n avondje georganiseerd. De heer Bob Spaak, een

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1959 | | pagina 2