Veluwse Post Dorp op de Veluwe Wintermaand 1958 TIEN POND CONCENTRATIE! Hoe zit dat met ons beroepsvoetbal? Ik herinner me een van onze taalleraren uit de gouden tijd van onze jeugd, die altijd zei: knapen, tien pond concentratie bij alles wat jullie doet en jullie suc ces komt, zij het misschien maar met een paar onsjesde smakkerd! Dat was een levenswijze man, hebben we later begrepen en nu weten we, dat weinig of niets tot stand komt in ons leven, indien we ons niet met alle kracht inzetten voor een taak. Hoe is dat nu met ons Nederlandse beroepsvoet bal? Zitten de verantwoordelijke leiders van het betaalde voetbal wel eens te peinzen over de tot nu toe weinig geslaagde pogingen om ons voetbal tot laten we zeggen een bescheiden Europees niveau op te voeren? Er is in de beide jaren 1957 en 1958 in de strijd om de Europa-bokaal wel duidelijk gebleken, dat we nog onder aan het lijst je zitten. De indruk, die we krijgen uit de verslagen in dag- en sportbladen, is, dat over het algemeen miserabel voetbal vertoond wordt in de ere-klasse. We mogen aannemen, dat die bekwame reporters wel iets van de Socceriaanse wetenschap in hun ransel hebben. En dus? Is er tien pond concentratie? Is er een stevig bundelen van krachten voor beter voetbal in Ne derland aan de orde? Hebben we wel de bekwame mannen-die-hand-in-hand kunnen en willen wer ken? Die paar onsjes succes (die we nog niet heb ben) moeten er langzamerhand komen. Zolang we met halve maatregelen halve profes sionals (o zeker, waaronder „sterren") zullen hou den en het gehele stelsel zoals we dat organisato risch hebben, zullen handhaven, blijven we rond cirkelen. Van tijd tot tijd hebben we gelegenheid ook eens een kijkje te nemen bij het „eerste-klasse" be roepsvoetbal in den lande. Het is mogelijk, dat we het slecht getroffen hebben, maar in één woord: erbarmelijk. De belangstelling neemt dan ook zien derogen af en nu moeten we het juist hoe ook en waar ook van die belangstelling hebben. We hebben van ons spel nu eenmaal een publiek kijk spelletje gemaakt en voor wat hoort wat. Ik ge loof, dat de heren clubleiders wel eens vergeten, dat de gewone man zijn harde twee pegels moet neertellen om dan dikwijls beduidend laat ik het erg keurig zeggen „teleurgesteld" het slagveld te verlaten. Men zou zo zeggen, dat een duizend semi-pro fessionals de duiten niet waard zijn en wie dat ontkent tijge naar de velden des voetbalvermaaks, waar Zondag aan Zondag iets duidelijker wordt: namelijk dat we met onze omtrent tachtig betaal de teams kinderkamer-voetbal bedrijven, bekeken dan van het prof-standpunt! Overigens alle res pect voor de semi-trappers. Ik wil hén niet onaan genaam zijn. Ze zijn allen meegesleurd in een poel van onzekerheid en ze zijn in een organisatie ge nesteld, die nu éénmaal het semi-prof-naambordje heeft. Om dan verder maar niet te spreken van de transpiratie, de zorgen en de onvoldaanheid, de worsteling om boven water te blijven. Financieel. In hoeverre spelverruwing ook nog aan de orde is of zal komen, mogen onze organisatoren zelf be kijken. Zijn er niet wat veel incidenten, de laatste tijd? Wat nu? Vraag dat wel. Dezer dagen zijn we geschrokken van een bericht (in De Telegraaf), dat een échte, waterdichte, levensware voetbalbond is opge richt??? Een beroepsvoetbalbond? Indien dit zo is, dan is de chaos in Nederland compleet. Dan zijn we waar we nooit hadden mogen komen. Dan is de boel de K.N.V.B. uit de handen gelopen. Dan zijn we te laat! Hoewel we geen waardering ooit hebben kunnen opbrengen voor de wijze, waarop de K.N.V.B. heeft gemeend de beroepsgolf (als we dat zo eens mogen noemen) in ons voetbalbestaantje te moe ten opvangen, wil dat niet zeggen, dat onze K.N.V.B. terzijde moet gaan staan van het profes sionalisme. Dat niet. Doch er had een aparte unie van beroepsspelers, resp. van beroepsclubs moeten komen, niet in doch naast de K.N.V.B., met een overkoepelende federatie, waarin dan een super viserende taak voor de K.N.V.B. zou moeten zijn weggelegd en een uitvoerende taak aan de betref fende begroepsgroep. De clubs in Nederland, die daartoe de financiële draagkracht en alle verdere competentie zouden kunnen opbrengen (laten we zeggen een vijftien tal) zouden intern hun beroepsteam (onder dezelf de naam welke ze thans dragen) in die beroeps groep kunnen onderbrengen, in elke gewenste juridische constructie. Maar dan: full professionalisme. En ook ten gel- delijken voordeel van de amateurs. Een kwestie van overleg! Geen half werk en geen dubbele taken voor spelers, zoals nu. In die richting moet de oplossing liggen, hoe moeilijk en hoe bezwaarlijk deze ook moge zijn. Waar zijn de mannen met tien pond concentra tie? VLOKKIE. Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen Weteringschans 185-223 - Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Showroom kantoormeubelen Middenweg 97-99 Telefoon 746097

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 5