meditatie 2 Noodgedwongen moeten we nog even terugkomen op de schorsings-affaire, die enige maanden geleden zoveel stof tot schrijven gaf. In het „Ajax-Nieuws" van October 1.1. hebben wij onze mening over deze zaak gezegd, een mening, die door een correspondent van een sportblad werd betwist en die dan ook prompt met zijn lezing voor de dag kwam. In het November nummer van ons blad schreven wij toen, dat we de mening van anderen respecteren, maar dat naar ons gevoel, ,,semi-profs" niet door „amateurs" berecht dienen te worden. Die visie van ons schijnt, nu volgens een andere medewerker aan hetzelfde sportblad, niet juist te zijn. Helaas, zien wij het niet anders dan wij schreven en ook lieden, die beter in voetballand bekend zijn dan wij, kunnen geen lek in ons betoog vinden. Logisch, want als wij nu zeker weten, dat onze clubgenoten, waarom het hier gaat, moesten verschijnen voor een commissie van onderzoek, bestaande uit leden van amateurclubs; t.w. D.W.V. en H.V.V., dan zijn we in feite al uitgesproken. Of, genoemde clubs van het zuiverste amateur-water zouden, zonder dat wij het wisten, de semi-profneen, dat geloven we echt niet. Het rapport, dat door de commissie van onderzoek is samengesteld, ging natuurlijk naar de Verlengde Tolwegen de rest weet u. Nu zult u misschien zeggen, wat interesseert ons die story vier maanden later nog? Accoord! Ons interesseert dit nare geval nog wel, omdat we Maandagavond 8 December j.l. van enige kanten werden opgebeld en ons de vraag werd gesteld, of we „De Sportkroniek" hadden gelezen. We moesten de vraag ontkennend beantwoorden, want de enige verbinding, die wij met dit blad hebben, ligt op het vlak van de „uitknipsels". Die ontvangen wij zo nu en dan van vriend Elzenga, om over te nemen in het „Ajax-Nieuws". That's all! Een gebrek aan onze sportopvoeding? Misschien De volgende dag ontvingen wij van een clubgenoot het „Offi cieel Orgaan van de K.N.V.B.". Onder een headline om van te duizelen, schreef de heer J. Harinck we hebben deze heer nog nooit gezien, gehoord of gesproken (na eerst een „verhaal" over „Weggejaagde Voorzitters" afgestoken te hebben), het volgende aan ons adres „Geen vertrouwen meer in clubleiders maar ook niet meer in onze opperste leiders; die in de bondsinstanties. Wordt een semi-prof wegens zijn onbehoorlijke gedragingen tijdens een buitenlandse tournee geschorst, dan heet dat meten met twee maten. (Zou de heer H. ons misschien even willen aanwijzen, waar wij dit hebben geschreven. B.). Nu reeds voor de tweede maal maakt de redacteur van het „Ajax-Nieuws" Brown" het heel erg bruin (hoe origineel gevonden. B.) door te schrijven: In ons vorig clubblad hebben wij het een en ander gezegd over de rechtspraak in onze K.N.V.B. We schreven toen o.a.: „Het lijkt ons juister, dat semi-profs door „semi-profs" worden berecht en zeer zeker niet door amateurs". In een sport blad stond enige tijd later te lezen, dat men het niet met ons eens was. We respecteren de mening van anderen, maar dat neemt niet weg, dat naar ons gevoel, de juiste weg is, zoals hierboven omschreven. Als amateur bekijkt men het betaalde voetbal nu eenmaal anders dan als „semi-prof", waaruit kan voortvloeien, dat een door een amateur gestrafte semi-prof al was zijn B. S. LE MARCHé. Hebt u dat ook dat u zo eind December heel anders bent, volkomen anders bent? Heel anders dan in Maart of in September; U bent ineens niet meer dezelfde vent. U staat dan als het ware veel meer open voor wat de ander denkt, verlangt en voelt. U vindt dit denkbeeld van uzelf bezopen, wordt stug al als men merkt wat u bedoelt. 't Heeft niets van doen met wat men noemt „de lering" noch met religie in het algemeen. De mens is ouder dan de godsverering. Het gaat terug haast tot het pleistoceen.1) Het is het oergevoel der primitieven die leefden tot op onze breedtegraad. Het primitief gevoel van 't subjectieve als 't duister oplost in de dageraad. Het oergevoel van d'eerste holbewoner die al maar wachtte tot het duister vlood dat plaats ging maken voor het licht dat schoner nog scheen voor hem wijl het weer LEVEN bood. Denkt u eens even in wat dit wil zeggen voor deze mens, een mens bijkans als wij. Het is zó sterk dat na 'n myriade eeuwen dit psychische rudiment nog leeft in u en mij. Pleistoceen begin van het Kwartair, de periode waarin wij thans leven; waarin de plantengroei globaal genomen al was als in onze dagen, doch waarna tenminste nog vier maal een ijstijd zou voor komen. Het Kwartair wordt geschat op een millioen jaren. Een fut je vergeleken bij het Tertiair, 60 millioen, Om van het secundaire en primaire tijdperk, resp. 140 en ruim 300 millioen jaren maar niet te spreken. Stop! Licht en donker zijn de elementen waar ook bij Ajax men op heeft gebouwd. Al wat er licht is, is een der fermenten waarmee in d'Ajaxschool Jack d'Ajaxcocktail brouwt. Lichtvoetig zijn als eens een Jan de Natris is nog vandaag voor elk een compliment. Licht Heintje Delsen, thans helaas ad patres, niet altijd nog aan 't Ajax firmament? Veel lichte spelertjes heeft in die jaren de trotse Gouden Ajaxploeg gehad. En of ze jong of al wat ouder waren ze waren een voor een in goud gevat. En tegenwoordig? In het goud, ik vraag u? (In 't zilver, kan men zeggen, zou nog gaan) Zouden die knapen daar, zo luidt mijn vraag nu, in 't midden van de ranglijst blijven staan? Het duister heeft vandaag het licht verdrongen. Doch dat zal binnenkort heel anders zijn. Dan keert het licht terug met lichte sprongen. Steeds één sprong meer totgulden zonneschijn! Ik wens de jongens van 't contract de krachten die leiden weer tot Neerlands fine fleur. En dat gij allen fairness moogt betrachten; zo semi-prof als wel de amateur. 'k Wens het Bestuur een jaar dat vrij van zorgen voor 't mooie eigen stadion mag zijn. En dat dit stadion al was het morgen van week tot week zal mogen zijn te klein. Doch boven alles uit wens ik u allen van jongste welp tot oudste veteraan en ook de leden die niet voetjeballen het personeel, ook buiten d'Ajaxwallen en zij die vaardig kussentjes uitstallen de drukker van dit blad enwie doet schallen de microfoon van uitslagengetallen: EEN VRIJ EN BLIJ EN VREDIG VOORTBESTAAN!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 2