Dierenleed W aarschuwing Training 14 Ieder mens, die zich wel eens in de stilte van de natuur bevon den heeft, wordt stil en beïnvloed door die onzichtbare macht. En hij gevoelt, dat die grote stille wereld vol is van leven en pracht en hij voelt zich klein worden! Er „breekt" iets in hem, zoals iets „gebroken" is in de gevangene, die zich in zijn cel alleen aangewezen gevoelt op dat kleine spinnetje, dat hem dagelijks gezelschap komt houden en door hem bewonderd en gekoesterd wordt als een kostbaar kleinood. En zo is er ook iets „gebroken" in de ziel van de zieke mens door zijn liefde tot het bloemetje, dat voor hem dierbaar geworden is in zijn hopeloos en triest bestaan In onze materiële samenleving is het con tact met de grootse natuur zo dikwijls verbroken. Zij geeft ons de tijd niet om ons „kinderen der natuur" te gevoelen en het gelukt slechts enkelen onzer, zich rekenschap te geven van de plicht, om onze medemensen er op te wijzen, dat onze samen leving zo arm is aan gevoel voor de schoonheid van de natuur. Een dezer enkelen is Jack London geweest. Jack London, de man, die met de bravoure van de avonturier het meest wissel vallige leven leefde, dat men zich denken kan, de man ook, die de strijd des levens voerde op de meest ruwe en harde wijze. Deze man vond zichzelve terug in de grootsheid van de geweldige natuur en ook over hem, de ruwe en harteloze zwerver, kwam het ontzag voor de ondoorgrondelijke macht, die een mens stil maakt. Jack London, de onverschillige ruwe mens, werd gegrepen door de schoonheid van de wereld der natuur. En hij werd niet alleen de fijne opmerker, hij werd meer dan dat, hij werd de be schermer van zijn medeschepselen, de dieren, en hij heeft in zijn boeken en in zijn geschriften de zgn. beschaafde mensheid aan geklaagd om haar meedogenloze wreedheden, welke dag aan dag begaan worden aan wezens, die behoren te leven en vrij te zijn in hun ongerepte natuurstaat. Jack London heeft het „reveil" geslagen en hij heeft ons bewezen, dat het gemartel der dieren, dat onder de naam van dressuur geduld wordt, een zedelijke laagheid en mensonterend is! De dierendressuur is in zijn wezen wreed en gij kunt het toch ook eigenlijk wel begrijpen, omdat dressuur onnatuurlijk is en daardoor berusten moet op dwang en angst van wezens, die zich niet kunnen verdedigen. Een applaus in een circus na elk „welgeslaagd" kunstje, klinkt als een zelfbeschuldiging der mensen. Neen erger: als een hoon, de natuur aangedaan! Dit is geen sentimentaliteit! Het is afschuw die ons zo spre ken doet. de afschuw voor de ontstellende wreedheden, die bij het africhten van dieren worden toegepast en het is die afschuw, die ons heeft geleid op het voetspoor van Jack London, ten einde vereend in een Verbond (Ned. Jack London Verbond), het Nederlandse volk en vooral de Nederlandse Jeugd toe te roepen: „Wilt gij een krachtig en rechtvaardig volk zijn en worden, maakt u dan zedelijk sterk en tracht meer de grootse natuur te benaderen, door uw liefde voor de dieren te sterken. WANT SLECHTS EEN VOLK, DAT ZEDELIJK KRACHTIG IS, KAN INVLOED UITOEFENEN OP DE GROTE GEMEEN SCHAP DER MENSHEID Liefde voor de natuur sluit in zich: liefde voor het medeschep sel. Een natuurliefhebber, getroffen door de schoonheid der natuur, kan niet wreed zijn! Beluister de vogels in hun harmonisch, duizendtonig koor, bestudeer ze in hun leven en wat dunkt u van deze zelfde wezens, geboren voor de vrijheid, opgesloten in een nauw kooitje, wel licht ook nog blind gestoken om mooier te „zingen", om half bedwelmd, kunstjes te maken voor ons vermaak. Ziet uw hond in zijn vrijheid en Gij zijt gelukkig met zijn vriendschap en trouw en denk aan zijn soortgenoot, die elke avond gemarteld en ge kweld wordt om u 's avonds te vermaken met zijn buitelingen, door brandende hoepels springen en verdere voor hem levens gevaarlijke toeren. Wij beschuldigen u niet, omdat wij zeker weten, dat gij niets weet van hetgeen vóór de voorstellingen en ook wel tijdens het optreden met gedresseerde dieren gebeurt. Neen men weet het niet, dat die aapjes, waarom uwe kinderen zo uitbundig lachen, altijd reizen en de gehele dag opgesloten zitten in een nauw hokje en dagelijks geslagen worden, voordat zij kunnen optre den. Maar zie in hunne ogen en ge bemerkt daarin slechts angst! Angst voor de kwelling en angst voor de nieuwe slagen! Oorlog is een gruwel, maar bewerkstelligd door de mens. En wij kunnen wel aannemen, dat de oorlog een uiteindelijk ge volg is van de aard, het ZEDELIJK gehalte van het mensdom in het algemeen. Een kind, dat een vlieg vleugels uittrekt, is wreed zeker, doch onbewust wreed, maar ook VOLWASSENEN kun nen ontstellend wreed tegenover dieren zijn. Wij willen hier niet uitweiden over de algemene tuchteloosheid, waarin ook die wreedheid dikwijls een hoofdrol speelt. En nu geloven wij stellig, dat wanneer in ons onderwijssysteem, hier in hoofdzaak bedoeld als opvoedkundig systeem, meer gewezen werd op de grote opvoedkundige en zedeverheffende kracht, die van de natuurstudie uitgaat en in toepassing bij de jeugd werd ge bracht, dit zeer zeker ook zou bevorderen: de liefde tot de natuur, dus ook de liefde tot de dieren. Het zou mede ten goede komen aan de zedelijke waarde van ons volk en afkeer kweken tegen alles en allen, die de schoonheid van de natuur zouden kunnen of willen schaden. DIERENDRESSUUR IS KWELLING. De dressuur bestrijdt deze stelling natuurlijk. Maar wij weten, dat het niet anders kan. De vogel in het bos vertoont zich in zijn natuurlijke schoon heid, de blinde vink in zijn kooi, de kamervogels in de wrede hand van de goochelaar, zij vormen een aanklacht tegen de mens! De aap in zijn vrolijk familieleven in de bossen van zijn zonnig geboorteland en de aap in vodden uitgedost, die voor de kermisreizigers hun kunstjes moeten doen en dan nog worden afgerost! Gevoelt gij de schrijnende tegenstellingen En wij vragen „Is ons protest tegen dit alles „slappe sen timentaliteit". Of gevoelt gij, dat ons protest GEGROND is? Moet deze kanker, de wrede dressuur der dieren, blijven voort woekeren in onze maatschappelijke samenleving? Moeten wij langer dulden, dat de ziel van JONG NEDER LAND wordt vergiftigd door het aanschouwen van dierenmar- telen? En acht gij dit alles niet een groot gevaar voor ons opkomend geslacht? Ned. Jack Londen Verbond, Secretariaat Temminckstr. 26, Leiden. Het bondsbestuur wil, in verband met de activiteiten van een niet-erkende voetbalorganisatie, wijzen op artikel 7 sub c van het H.R., waarbij wordt bepaald, dat leden natuurlijke personen verplicht zijn uitsluitend uit te komen in wedstrijden, die dooi de K.N.V.B. of een door hem erkende organisatie zijn georgani seerd of waarvoor de vereiste toestemming is verleend. Leden natuurlijke personen, die dit artikel overtreden, worden door het bondsbestuur geroyeerd. Oud-leden, die in niet door de K.N.V.B. erkende elftallen uitkomen, dienen er ernstig rekening mede te houden, dat een eventuele terugkeer naar de K.N.V.B. via een aangesloten vereniging onmogelijk is. Verenigingsbesturen wordt hierbij opgedragen deze publicatie ter kennis van hun leden te brengen. In verband met de feestdagen GEEN training op: Woensdag 24 December en Woensdag 31 December.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 14