Restaurant «De Kuil» 13 wondt door slecht plaatsen. Men is van goede wille, snel af spelen! Met een tekort aan bal- en lichaamsbeheersing moet dit tot onbeheerstheid leiden. Onbeheerstheid, de nachtmerrie van het huidige Nederlandse voetbal. De opmerking van de lezer als er zo intensief getraind wordt, waarom dan nog na vier jaren deze opvallende tekort komingen in techniek ligt nu voor de hand. Zo eenvoudig is de zaak echter niet. Jong geleerd, oud gedaan, vormt, evenals bij de reeds bespro ken bewegingsscholing, de sleutel tot de oplossing van dit pro bleem. Men kan in de jaren van 6 tot 18 als trainer niet genoeg aandacht besteden aan dit onderdeel. Is een speler eenmaal klaar voor het topvoetbal, dan eerst moet blijken of hij zich met zijn beschikbare voetbalkunde aanpassen kan aan het hogere tempo, wat in het algemeen voor de jongeren het grote struikel blok vormt. Natuurlijk valt er nog te schaven aan een „volwassen" prof, doch wat aanvankelijk spelenderwijs geleerd werd, vraagt dan veel meer inspanning en doorzettingsvermogen van de speler, dat alleen opgebracht kan worden door een juist afgestemde training. Zowel het een als het ander komt minder voor dan wenselijk is. Over de tactiek kan ik kort zijn. Ingrijpende wijzigingen heb ben er niet plaatsgevonden. Wel is er nu en dan sprake van een bepaalde ploegtactiek, welke meer voortspruit uit de wens resultaten te boeken, dan tot aantrekkelijker voetbal te komen. Resumerende kunnen we de oogst van ruim vier jaar prof voetbal als volgt samenvatten: Vooruitgang in: 1. het uit houdingsvermogen; 2. het hogere tempo, waarin gespeeld wordt. Achteruitgang in (relatief gezien!): 1. techniek; 2. lichaams beheersing, als onderdeel van de conditie, door de hogere eisen, die er gesteld worden. Zolang er geen maatregelen gënomen worden, om de achter stand in genoemde punten tot redelijke proporties terug te brengen, zal er van een totale verbetering van het voetbalpeil in ons land niet veel te verwachten zijn. Welke zijn die maatregelen? Voor een goed diner of belegd broodje Rembrandtsplein 7 SaladesGnoqucttcn enz. 1. De jeugdtraining in handen van een bekwame trainer. 2. Reeds tijdig selecteren van spelers met aanleg. Aparte trai ning van deze groep. De massale training sluit het gevaar van een tekort aan oefening in zich. 3. Prestatiedrang van de voetballer in de dop stimuleren door jaarlijkse wedstrijden in balvaardigheid te organiseren. 4. Individuele training van de jonge prof, wanneer hij in tech nische tekortkomingen volhardt. 5. Het speuren naar talentvolle krachten onder de duizenden voetballers van de amateurverenigingen. Veel werk is er nog te doen. Het belangrijkste is om er een begin mee te maken. Een lofwaardig initiatief in die richting komt van de zijde van D.W.S.-Amsterdam onder leiding van de heer Croon. Mogen meerdere clubs dit voorbeeld volgen. Over enige jaren zal het zijn vruchten afwerpen. RINUS MICHELS. Onze achterhoede (Van Drecht, Ouderland en Van Mourik) moest alle krachten samenbundelen om in „het benauwde kwartiertje", Blauw Wit het scoren te beletten Ajax-Blauw Wit 4-2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 13