3 etc. etc. verder een schadepost van duizenden guldens beteken de en die tijdens deze strubbelingen gewoon met de Noorderzon vertrok. Op onze, zoals gezegd, rechtvaardige eis tot schadevergoeding kregen wij van de Bond laconiek een briefje, dat men hierop niet in kon gaan, daar de eerste uitspraak ,,in goed vertrouwen" had plaats gevonden. En dat, mijne heren Bondsbestuurders, is een zwak argument, want onomstotelijk staat vast, dat er geen sprake was van goed vertrouwen en dat de enorme fouten door uw mensen gemaakt, op zijn minst genomen niet nodig waren geweest en dat men van het begin af uitgegaan is van het standpunt, dat alle door Ajax aangevoerde (en later ook juist gebleken) argumenten moedwillig waren vervalst. En dat, mijne heren, zal Ajax en zal ik nooit accepteren en daarom, hoezeer het mij als voorzitter van twee maanden ook spijt, moet ik U, K.N.V.B.-bestuur, reeds nu een „J'accuse" toe roepen. Dit niet alleen in het belang van mijn vereniging Ajax, maar ook ter bescherming van het Nederlandse voetbal, dat zich gesteund dient te weten van de bescherming en de on kreukbaarheid van een Bond die haar belangen heeft te dienen. J. L. M. MELCHERS. Dat de schorsing van Anderiesen en Geelhuyzen niet overal in goede aarde is gevallen (net zomin als bij ons) bewijzen enige artikelen in clubbladen van andere verenigingen. In „De Spartaan", clubblad van Sparta, Rotterdam, lazen we onder het hoofd, „Ajax wéér de dupe?", het volgende: „De K.N.V.B.-rechtspraak heeft Ajax ééns op allervreemd ste wijze te pakken gehad. Later is de straf herzien, maar diver se Ajax-bestuursleden waren aangetast in hun goede naam en dat heeft hen zeer ernstig gegriefd. Toen Ajax in Zuid-Afrika voetbalde zijn er vreemde dingen geschied; diverse spelers zijn het veld uitgelopen en de K.N.V.B. heeft een onderzoek toegezegd en voorbeeldige straffen beloofd. Welnu, die zijn gekomen; Anderiesen en Geelhuyzen weten er van mee te praten. Destijds werd nog een andere schuldige ge noemd; keeper Pieters Graafland. Deze blijft nu echter buiten schot; omdat hij inmiddels naar Ferjenoord is gegaan, ver moedt „Sport en Sportwereld". Welk een dwaze beslissing, wanneer Pieters Graafland inder daad mede debet was aan het gebeuren in Zuid-Afrika. Nu lijkt het er op of men per se de club heeft willen straffen. Wij ken nen de finesses niet en zullen ons dus onthouden over een oor deel of spelers terecht al of niet gestraft worden. Maar wel achten wij de soort straf onjuist. Wanneer er ooit aanleiding was primair niet de club maar de spelers te straffen was het nu. Wanneer men Anderiesen en Geelhuyzen enige honderden gul dens boete had opgelegd, vermeerderd met een schorsing van 1 of 2 wedstrijden dan had men de straf een meer persoonlijk karakter gegeven. Het zou dan ook gesteld, dat er van schuld sprake was tegenover Pieters Graafland eenvoudiger zijn geweest. Een geldboete zonder meer voor deze speler zou Feyenoord in het geheel niet gedupeerd hebben en Ajax' rechts gevoel was bevredigd. Nu tekent de club beroep aan." In „de Groenwitter", officieel orgaan van de F.C. Hilversum stond te lezen: „De strafrechtspraak in de K.N.V.B. is in de loop der jaren nogal aanvechtbaar geweest. Niettegenstaande verschillende pogingen om deze rechtspraak te verbeteren is het tot op heden slechts bij plannen gebleven. De laatste tijd heeft bovenal Ajax van enkele beslissingen te lijden gehad. Wij herinneren aan de schorsing van het Ajax-bestuur in het vorige seizoen, welke schorsing achteraf ten onrechte bleek te zijn uitgesproken. De straffen, thans tegen de spelers uitgesproken, zijn naar onze mening eveneens niet juist. Deze straffen zijn uitgesproken naar aanleiding van misdra gingen van deze Ajaxspelers gedurende 'n tournee door Zuid- Afrika, waar deze spelers uit protest tegen de leiding het ter rein hebben verlaten. Er zijn nu straffen uitgesproken tegen enkele topspelers van Ajax van 8 weken schorsing, waarvan 4 voorwaardelijk. Hierdoor straft men meer de vereniging dan de spelers zelf, terwijl gezien het feit, dat er geen bestuurslid van Ajax gestraft is, men mag aannemen, dat de vereniging als zodanig vrij-uit gaat. Het was in dit geval toch zeer eenvoudig geweest straffen te vinden voor een dergelijke overtreding, waardoor in het bijzonder de speler zelf zou worden gestraft. Zo had men b.v. de speler naast een geldboete (welke trouwens door Ajax zelf reeds aan de betreffende spelers was opgelegd) kunnen verbieden gedurende een periode van b.v. één of twee jaren in wedstrijden in het buitenland uit te komen. Een zeer vreemd aspect aan deze zaak is nog het feit, dat van straf aan één der mede-schuldigen, welke thans niet meer voor Ajax uitkomt, n.l. Pieters Graafland, niets bekend is. Hopelijk zal het onze Hilversumse verenigingen bespaard blijven nader kennis te moeten maken met de dikwijls vreemde sprongen der strafcommissie." Tot zover het blad van „Hilversum". In de eerste plaats aan deze zusterverenigingen een woord van dank voor de regels aan dit „rechtsgeval" gewijd. „Thanks", vrienden en tot wederdienst (niet te hopen wat K.N.V.B.-recht spraak betreft) bereid. En in de tweede plaats: Tja, als er scherven zijn gemaakt moeten ze gelijmd worden. Er zijn in Zuid-Afrika scherven ge- Ajax - Willem II Piet v. d. Kuil in duel met een jeugdige Tilburger

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 3