WAARAAN VERDIENEN WIJ DAT K.N.V.B.??? D 2 ,aar U als trouw clublid het recht heeft alles te weten, wat onze vereniging aangaat, rust op mij, nu reeds (na twee maanden voorzitterschap), de minder prettige taak, U iets meer te vertellen betreffende twee met de K.N.V.B. lopende af faires; namelijk de kwesties „Sal" en Zuid-Afrika". Om mijn korte loopbaan tegenover de K.N.V.B. zo sportief mogelijk te starten, heb ik het verzoek van de dagbladpers, eens over ,,de zaak-Afrika" te komen praten, voorlopig afgewezen. Aangezien ik echter beslist niet van plan ben, alles als „zoete koek" te slikken, acht ik het wel mijn plicht, in ons eigen blad genoemde zaken eens nauwkeurig onder de loupe te nemen. Allereerst dan het gebeurde in Zuid-Afrika. Natuurlijk zal ieder Ajacied het gebeurde aldaar ten scherpste afkeuren en dat dit muisje bij de Bond een minder prettig staartje zou krijgen, stond als een paal boven water. Dat de straffen echter zo zwaar zouden worden is voor ieder, die bekend is met de straffen die de K.N.V.B. gewoon is op te leggen, een volkomen raadsel. Er zijn feiten bekend, waarbij spelers, die overtredin- Ajax - Willem II Doelman Feyt grijpt resoluut in wanneer Willy Schmidt gevaarlijk wordt gen begingen, waaraan burgerlijke strafrechters een hele kluif zouden hebben, bestraft werden met één of twee wedstrijden uitsluiting, waarop dan rustig later nog 50% korting werd ge geven. Natuurlijk liggen de normen bij representatie in het buitenland anders, maar toch, de straffen onze jongens opge legd, lijken mij in geen enkel opzicht in verhouding te staan tot de gebruikelijke wijze van strafoplegging. Wat de wijze van onderzoek betreft, kan ik alleen maar oor delen over datgene, wat ik hiervan zelf heb mogen meemaken. Het onderzoek van de Strafcommissie begon met de ondervra ging van Wim Bleyenberg: Waarom hij uit protest bij het „mid den-uit" nemen de bal aan de tegenpartij toe speelde Uit deze ondervraging kwam echter naar voren, dat Wim geen midden voor had gestaan. Een fout, die bij normale rechtspraak ver nietiging van de dagvaarding ten gevolge gehad zou hebben, maar waar men hier vrolijk overheen wandelde. Daar de jury in hoofdzaak afging op een pak correspondentie uit Zuid-Afrika, deed dit bij mij (door boven vermelde enormiteit) de vraag rij zen, of deze correspondentie wel afkomstig was uit tot oordelen bevoegde kringen en of er ook brieven bij waren waarin het op treden van de scheidsrechter werd besproken. Een definitief antwoord hierop kon ik niet krijgen. Ook de ondervraging van ons oud-lid Eddy Pieters Graafland was voor mij een raadsel. In tegenstelling tot de ondervraging van onze spelers mochten we bij zijn verhoor niet aanwezig zijn. Voor Eddy ben ik blij met zijn vrijspraak, maar onbegrijpelijk en volkomen onjuist was de wijze van verhoor. Immers de eventuele overtreding was begaan in Ajax-verband en niet als Feijenoord-lid. Natuurlijk hebben we naar voren gebracht, datgene wat Ajax voor het voetbal in Nederland heeft gedaan en de goede naam, die Ajax door zijn vele tournees in het buitenland moeizaam heeft verkregen. Ook het feit, dat het aanvoerderschap van Ger van Mourik intern door ons was bekeken en dat wij met een waarschuwing hebben willen volstaan tegenover iemand, die vanaf zijn adspiranten-tijd als aanvoerder is opgetreden en nog nooit een waarschuwing heeft gekregen. Enfin, beste clubvrienden, wij hebben alles gedaan wat mo gelijk was, wij hebben ruiterlijk onze fouten erkend, wij hebben niet gevraagd genade voor recht te stellen, maar wij meenden wel, dat er voldoende feiten aanwezig waren om op clementie aan te dringen. Het resultaat is echter, dat niet alleen enkele van onze spelers doch bovendien onze vereniging een straf heeft gekregen, die mij het ergste doet vrezen wat betreft de manier van rechtspreken bij de K.N.V.B. Dat ik in mijn opvatting niet alleen sta, bewijzen artikelen in andere clubbladen doch bovenal het duidelijke artikel van ir. Van Emmenes in „Sport en Sportwereld" van 6 October 1.1 Na het bovenstaande nu ook nog even iets over de nasleep van de affaire-Sal. Van de K.N.V.B. ontvingen wij bericht, dat onze eis tot ver goeding van door onrecht verkregen schade afgewezen is. Was de straf inzake „Zuid-Afrika" voor mij reeds onbegrijpe lijk, het afwijzen van een in alle opzichten rechtvaardig ver zoek, doet mijn vertrouwen in K.N.V.B.-beslissingen wel vol komen wankelen. Men ontfutselt ons op de meest unfaire wijze een speler, in vol vertrouwen zoeken wij steun bij onze Bond, deze Bond schakelt-een commissie in, die na onderzoek onze vereniging schuldig verklaart en ons bestuur een schorsing oplegt. Na veel geschrijf en gepraat komt een revisie tot stand met als resul taat, dat van het eerste onderzoek geen spaan over blijft en subjectiviteit onomstotelijk wordt bewezen, waarop rehabilitatie van ons bestuur enigszins schoorvoetend volgt. Dit in het kort het bekende geval-Sal, een zaak, die ons een contractspeler, waarvan de waarde zeker tienduizenden guldens bedroeg, kostte, een speler die door proceskosten, voorschotten

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 2