JEUGD e rondom de 10 Zo, het „spul" is weer begonnen. Zondag 14 September j.l. 's morgens om 10 uur gaven op de talrijke (maar helaas nog te weinige) voetbalvelden de scheidsrechters het signaal voor de aftrap en het aan het rollen brengen van de bal betekende de inzet van de Jeugdcompetitie 1958/1959. Duizenden knapen en knaapjes zullen er nu Zondag op Zondag weer op uittrekken om de eer van hun clubs op het groene veld hoog te houden. Ook op onze Voorlandvelden. A propos: u weet die toch wel te vinden hopen we? Ja, inderdaad achter de open-tribune gaat u een bruggetje over en u bent er. bent er. Pardon u komt nooit verder dan de „overdekte" Oh, maar waarde dame of heer, daar houdt Ajax niet op hoor. Gaat u Zondags, als Ajax 1 thuis speelt, eens wat vroeger van huis, of als er een uit-wedstrijd is, kom dan 's morgens eens naar de Mid denweg om naar onze jeugd te kijken. Komt eens kijken naar „de hope" van Ajax, gewikkeld in een sportieve strijd met hun dito tegenstanders. U zult er beslist geen spijt van hebben. Tot ziens dus!! De Jeugdcommissie had twee weken „vlootschouw" gehou den, teneinde een indruk te krijgen van het aanwezige „mate riaal". Toen was het 14 September. Teneinde te vernemen hoe het die eerste competitie-dag gegaan was, zijn wij een paar dagen later eens naar de bovenzaal van ons stadion getogen waar de Jeugdcommissie juist haar wekelijkse vergadering had be ëindigd. „De Jun Al speelde tegen de O.V.V.O. A-jun. en won met 90", aldus onze secretaris, de heer Smit. „En onze tegen standers mogen hierover niet mopperen als ze weten dat vorige week de Volewijckers met liefst 12l van het veld werden gespeeld. Er werd door onze jongens behoorlijk voet bal vertoond, goed langs de grond, van „achteraf" opgebouwd en wat prettig aandeed, zonder te vervallen in zelfzuchtig spel. De kans b.v. om de 8ste of 9de goal te scoren werd bekeken afgestaan aan een medespeler die er beter voor stond." „Zo, dat is een prettig geluid," merken we op. „Ja, dat wel," aldus de heer Martens, „maar dit soort wed strijden zijn toch niet bevorderlijk om een sterk team op te bouwen of juister gezegd om mentaal sterke spelers te kweken. Het gaat allemaal té gemakkelijk en té gauw zijn de jongens geneigd te denken dat ze „er zijn". De ontgoocheling komt dan wanneer te enigertrjd tegen een tegenstander van formaat wordt gespeeld." „Nu," zegt de heer Smit, „de meesten zijn gelukkig die erva ring van het vorig jaar niet vergeten. Dat houden ze nog wel even ergens in hun achterhoofd vast." Tussen twee haakjes: de huidige wedstrijden van de Al wor den gespeeld in de zgn. vóór-competitie. Van hieruit moet ge tracht worden een plaats te veroveren in de regionaie- (K.N.V.B.-juniores) competitie. „En hoe was het bij de andere elftallen?" vragen we. „Nou," aldus de heer Martens, „natuurlijk willen we gaarne rekening houden met de voor voetbal té hoge temperatuur van j.l. Zondag, maar enfin, hoor maar eens wat er „uit de bus" gekomen is. De heer Van Ens over: de MeteoorAjax jun. A3 (04). „Het eerste half uur leek het er niet op dat we zouden gaan winnen. Steeds werden de duels op onze helft uitgevochten, doch achterhoede en half linie hielden de zaak schoon. Gelei delijk aan echter ging het in de voorhoede beter. De tegenpartij speelde vrij hard. Toen Tommy Bijl eens een goede kans kreeg werd hij „gevloerd". Penalty. Nico Deegen nam deze, doch schoot recht op de keeper af. Even later echter nam hij revan che door met een fraaie omhaal te scoren. Tom Bijl nam no. 2 voor zijn rekening met een magnifiek af standschot. Piet Keizer werd het volgend slachtoffer van de nog harder spelende verdediging der gastheren. De strafschop werd nu door Ton van Mazijk wel benut, waarna nog voor de rust Wim v. West ('t was prima, Wim) de stand op 40 bracht. Na de thee een futloze vertoning, mede door het warme weer. Een mooie „save" van doelman Wim Noordman dient te wor den vermeld, maar de rest moet maar zo gauw mogelijk ver geten worden." De heer Smit over Ajax jun. A3Rivalen jun. Al. „De A3 nam voor de rust een 51 voorsprong en won uit eindelijk met61. Het spijt me, maar ik kan er geen be wondering voor hebben. Met het spel, zoals dat in de tweede helft op de grasmat werd gelegd, doen onze jongens niemand enig plezier. Zichzelf niet, want het is spelloos en futloos, de tegenpartij niet, omdat die liever met 100 klop krijgt in een behoorlijk partij voetbal waarvan iets te leren valt, dan met 61 in zo'n lauwe vertoning. En dan zwijg ik nog maar van het „plezier" voor de scheidsrechter die zoiets moet leiden en de commissieleden, die één en ander moeten beoordelen Neen lieden, zo niet! Goed, die temperatuur. Maar tussen een daardoor mogelijk lager tempo èn hetgeen we na de rust bij jullie te zien kregen ligt toch in ieder geval de mogelijkheid om voetbal te blijven spelen. Inderdaad, we zijn het in deze volkomen met onze secretaris eens. „Nog wat," aldus de heer Smit, „de opmerking over het tegenpunt: „Ach, wat maakt dat ene doelpunt nu uit", vind ik niet juist. Het getuigt niet van de juiste wedstrijdmentaliteit. Natuurlijk gunnen wij onze tegenstanders hun successen, maar als b.v. zo'n tegen-score het gevolg is van een fout of slordig heid onzerzijds, dan praten we daar toch over en nemen een en ander goed ter harte teneinde te trachten het in het vervolg niet weer te doen. Niet waar? Vrienden, beterschap! De heer Ziegler zag aan de Velserweg de Jun. A4 met 5—1 van Z.S.G.O. 2 winnen in een tamme wedstrijd. We lezen: de A4 zich niet erg behoefde in te spannen „Maar waarom niet," vraagt de Jeugdcommissie o.i. terecht. De warmte? Reeds eerder werd in verband hiermede over het begrijpelijke van een wat lager tempo gesproken. Minder sterke tegenstand, waardoor .kalmpjes aan" voldoende was. Maar, waarde lieden, we gaan toch Zondags het veld in om „er uit te halen wat er uit te halen is" Dus ons wèl inspannen en trachten goed voetbal te spelen. Bij het bovenstaande dient verder nog te worden opgemerkt, dat de jun. A3 èn de jun. A4 dit jaar in de hoogste afdelingen zijn ingedeeld, evenals de jun. A2 n.l. in de 2e klasse. Ze zullen daar merendeels Al en A2 jun.-elftallen ontmoeten, waardoor in het algemeen maar niet gerekend moet worden op „zachte eitjes". Integendeel boys, er zal naast techniek een behoorlijke dosis fysieke kracht nodig zijn. Dat er wat meer „tegen-aan" gegaan zal moeten worden is natuurlijk niet erg, maar gebruik je body fair. Ongetwijfeld zullen jullie die zwaardere wedstrij den zelf ook prettiger vinden, al zal er wel eens een nederlaag zijn te incasseren. Maar er zit zeker meer leerstof in dan in een tien of meer nul overwinnen. Doe je best! Succes! De B jun. nemen zoals u elders uit de indeling der jeugdelftal- len kunt vernemen, met liefst 6 elftallen aan de competitie deel. Dit jaar echter is ons „B-materiaal" niet zo uit-de-kluiten-ge- wassen en deze fysieke minderheid (jonge B-ers, voor zover jullie dit nog niet weten betekent dat, dat we lichamelijk min der) kleiner en lichter zijn dan de meesten van onze tegenstan ders) zal zeker bij de komende wedstrijden in ons nadeel zijn. Maar vrienden, we hebben onze goede techniek en als we die nu maar met verstand toepassen, met de nodige spirit in het veld komen en niet vergeten dat het ook nodig kan zijn, overi gens fair natuurlijk, je body te gebruiken, wel dan komen we een heel eind in de goede richting. GEEN GEPINGEL, maar de bal afgeven. En dan ook vrij- lopen. Natuurlijk. Je medespelers moeten je de bal eventueel weer kunnen toespelen. Want anders moet toch weer gepro beerd worden een, twee, soms drie man te passeren, de bal te gaan „brengen" en dat gaat tegen grotere knapen niet. Knoop dit in de oren!!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 10