Uit andere €LtBORGAXE^ 15 35 kg was wel een uniek gezicht. Waarom er geen blokjes van 5 kg op tafel lagen, begrijp ik niet, het zal waarschijnlijk wel zijn reden hebben. Ook de verblijven van de duizenden mijn werkers, die allen naturellen zijn, zijn van moderne gemakken voorzien. Inderdaad de sociale verzorging en de voeding voor deze mensen is voorbeeldig. De rondgang door de mijnen, die onder leiding stond van de heer Boting en enige jonge ingenieurs (allen Hollanders), was zeer leerzaam en interessant. Het be zoek aan Welkom werd besloten met een gezellig samenzijn in Hollandse sfeer in het Golden Orange Hotel. Een extra woord van dank aan de heer Kalil namens ons gezelschap. Donderdagmorgen 26 Juni werd afscheid genomen van Wel kom voor de terugreis naar Johannesburg, alwaar wij om 1 uur in de middag arriveerden. Het einde van de tour kwam zo langzamerhand in zicht. Een strenge training en ernstige voor bereidingen werden gemaakt voor de laatste wedstrijd in het Rand Stadium tegen het Transvaalse XI. Dit elftal, waarvan de meeste spelers candidaat zijn voor het Zuid-Afrikaanse nationale XI, werd als zeer sterk aangeduid. Onze jongens komt een pluim toe voor hun wil om deze wedstrijd tot een goed einde te brengen en de laatste indruk van Ajax ten goede te keren. De nog resterende dagen werden rustig doorgebracht, kleine wandelingen werden gemaakt voor het kopen van souvenirs voor verwanten in Holland. Onder leiding van mevrouw Dukker, de echtgenote van ons vroeger lid Han Dukker, werden nog enige bezoeken gebracht aan de arme naturellen-wijken van Johannesburg. De ontstellende toestanden, die wij daar aan schouwd hebben, waren werkelijk hemeltergend. Gelukkig is de regering thans doende om voor deze mensen een betere huis vesting te verzorgen. Enorme complexen met nieuwe moderne en hygiënische woningen zijn in aanbouw of reeds in gebruik. Ook de kleuterschooltjes voor naturellen kindertjes was een be zienswaardigheid. Alle eer voor mevrouw Dukker voor hetgeen zij met veel opofferingen verricht voor de verbetering van sociale toestanden van het armste deel der naturellen bevolking. Alvorens mijn reisindrukken te besluiten, rest mij de taak om enige heren onze speciale dank te betuigen. Wat Jaap Bos- kemper en zijn lieftallige ega (de secretaresse van Phil Blom), Oom Henk Loopstra, George Jurrjens, Andy Rautenbach, Henk Schep, Ben Krasenberg en Cardux voor ons gezelschap gedaan hebben, valt met geen pen te beschrijven. Niet alleen het feit, dat zij voor iedere trip hun volledige medewerking gaven en zelfs hun wagens geregeld aan de jongens uitleenden, hun aan wezigheid en overmatige gulheid heeft de stemming zonder meer verhoogd. Ook Jo Vermey en zijn vrouw nog al onze dank voor hun huiselijke Hollandse bitteruurtjes. Met opzet heb ik de naam van Jimmy Dove nog niet genoemd. Als secretaris van de S.T.F.A. heeft hij bergen werk verzet voor de organisatie van deze tour. Zonder zijn medewerking zou onze oversteek naar Afrika niet mogelijk geweest zijn. Jimmy, on behalf of the Ajax F.C., many and many thanks for all you have done for us. Nooit van mijn leven heb ik een prettiger en actiever mens medegemaakt als Phil Blom. Vanaf de eerste minuut, dat wij de Zuid-Afrikaanse bodem betraden, tot de laatste minuut voor ons vertrek naar Holland, is Phil Blom bij ons geweest. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, met volkomen negering van zijn drukke werkzaamheden in zijn zaak, heeft hij alles tot in de puntjes verzorgd. Niets was hem ook maar enigszins te veel. Alles werd door hem gedaan met een opgeruimd humeur. Veel medewerking heeft hij ongetwijfeld gehad van zijn lieve vrouw, die door ons gehele gezelschap bemind werd. Persoonlijk heb ik zeer veel met Phil te maken gehad. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik wel eens in de put gezeten heb. Zijn opbeurende woorden en komische gezegden brachten steeds weer uitkomst. Phil Blom en echtgenote, namens leiders en spelers, nogmaals zeer harte lijke dank voor al hetgeen jullie voor het Ajax-gezelschap ge daan hebben. Kom spoedig naar Holland, wij zullen jelui gast vrij opnemen en trachten jelui te bieden, wat je ons gedurende drie weken geboden hebt. Phil for ever! Op Dinsdagmorgen 1 Juli stonden wij allen gereed op het Jan Smuts vliegveld voor vertrek naar Amsterdam. U zult zich ongetwijfeld kunnen voorstellen, dat het afscheid van onze Afrikaanse vrienden met enige weemoed gepaard ging. Tien tallen bekenden waren naar het vliegveld gekomen om de laatste handdrukken te geven. Over en weer werden nog vele hartelijke woorden gesproken, totdat het tijd was om het toestel van de U.A.T. te betreden. De terugreis was prima, het laag overvliegen over de Victoria watervallen en de landing in Nice na een onafgebroken vlucht van 12,5 uur, waren de hoogte punten van deze vlucht. Tenslotte de dank aan mijn medebe stuurders voor de steun en medewerking, die zij mij als chef d'équipe, steeds gegeven hebben. Wij hebben een mooie reis ge had, helaas met één zwart kantje. VUNDERINK. Wilt u misschien even lachen? Dan moet u onderstaande letteren (overgenomen uit het clubblad van Aalsmeer) absoluut lezen TERREINKNECHTS WRAAK. Terreinknecht Jochem was al 27 jaar bij dezelfde voetbal club. Hij had de voetballen-met-veters net zo lang staan ver vloeken tot ze patent-ballen uitvonden en ook voor de rest deed hij de normale terreinknecht karweitjes. Zijn beste vorm bewaarde hij altijd voor de Zondag, als het eerste elftal thuis speelde. Om half twee trok hij dan zijn rubberlaarzen aan, nam een verse pruim en ging dan persoonlijk de laatste terrein inspectie houden. Hij maakte de strafschopstip nog even extra wit, duwde aan de hoekvlaggen, trok aan de netten en lette er op, dat het binnenstromende publiek een goed idee kreeg van de belangrijkheid van zijn functie. Na het neerzetten van de grens- rechtersvlaggetjes ging hij dan, even voor het begin van de wedstrijd, weer naar binnen. Hij kon zijn werkplunje weer uit trekken, zodat de rest van zijn taak: het geven van een nieuwe bal aan de scheidsrechter en het theeschenken voor de voet ballers in de pauze in zijn Zondagse pak verricht kon worden. Jochem was wel populair bij de spelers. Hij stond altijd klaar, als de douche te warm of te koud was en onder het slaan van een paar nieuwe noppen, gaf hij meer voetbal-technische- adviezen, dan de gediplomeerde oefenmeester in het gehele seizoen. Die populariteit betekende echter niet, dat ze hem nooit voor de gek hielden. Ze deden het vaak. En één van de wekelijks terugkerende streken, was het aan de vloer spijkeren van zijn rubberlaarzen. Maar Jochem liet nooit iets blijken. Hoogstens verschoof hij zijn pruim van links naar rechts en totaal onbe wogen kwam hij dan weer, in de rust, slechts thee inschenken. Alle grapjes worden op de duur vervelend. De jongens werden het er over eens, dat ze hiermee niet eeuwig konden door gaan. En na afloop van een wedstrijd werd de brave terrein knecht binnengeroepen. „Jochem," zo sprak de aanvoerder, „we hebben nu al twee seizoenen lang je laarzen aan de vloer ge timmerd. Je hebt dat gedragen als een man en je bent er nooit kwaad over geworden En de captain ging zo nog even verder en het eind van het verhaal was, dat hij, onder aanbieding van een doos sigaren, plechtig beloofde, dat ze het nooit meer zouden doen Jochem knikte goedkeurend. Hij stak de sigaren; in zijn zak en was vlug klaar met zijn antwoord. „Da's best jongens, dan zal ik voortaan mijn pruim niet meer in jullie thee gooien C. E. DE V. JUBILEUMNUMMER „DE FEIJENOORDER". Onze vrienden uit Rotterdam hebben buiten hun uitgave, waarvan u elders in dit blad meer kunt lezen, er nog een rijk geïllustreerd nummer tegenaan gegooid. Alle festiviteiten passeren hier de revue. Onze clubkleuren komen er ook nog enige malen in voor, door deelname van enkele onzer elftallen, we mogen de gezichten van Arie de Wit en Marius Koolhaas ook nog eens aanschouwen en hebben verder genoten van diverse keurig opgestelde speeches tijdens het diner. Heren collega's van de Redactie Commissie, alle eer voor het vele werk van deze beide uitgaven. C. E. DE V.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 15